Gömme dolaplar hakkında bilinmesi gereken temel bileşenler

Son güncelleme:

Atıl alanları, anlamsız girintileri değerlendiren gömme dolaplar, stilinizden ödün vermeyen çözümler üretiyor.

Yukarıdaki fotoğraf: Panjur kapaklı giysi dolabı sistemi, Gante.

Depolama ve stil her zaman kol kola gitmiyor. Ancak gömme dolaplar evdeki en sorunlu köşeleri bile stilden ödün vermeden dekore etme garantisini bize veriyor. Dahası bir gömme dolap, kıyafetleri ve aksesuarları depolamaktan çok daha fazlası. Gelin şimdi gömme dolaplar hakkında bilinmesi gereken temel bileşenleri gözden geçirelim.

ÖLÇÜLER

İşlevsel bir gömme dolabın genişliği duvardan dolap kapağına kadar 50-67 cm arasında olmalı. Daha az olması depolama alanını daraltacak; daha fazlası ise ulaşmanız gerekenlere rahatlıkla ulaşmanızı engelleyecektir. Zeminden tavana kadar olan opsiyonları da es geçmeyin. Hatta boydan boya boya yaptıracağınız yüksek modüller az kullanılan eşyalar için muhteşem bir saklama alanı oluşturacaktır. Basit bir merdiven düzeneği de bu eşyalara rahatça erişiminizi sağlar. Aslında gömme dolaplarda renk ve malzemeden çok önemsenen gerçeklik bu dolabın alana ne kadar uygun yapıldığıdır. Alanı çok fazla domine edip kalabalıklaştırmadığı taktirde boydan boya gömme dolaplar yaptırmanızda hiçbir sakınca yok.

İÇ MODÜLLERIN ORANLARI

İç modüllerde genel geçer oranlar %60, %20, %20 şeklindedir. %60 asılabilir askı modüllerine, %20’si çekmecelere geri kalan %20’si de raflara ayrılmalıdır. Evrensel mimari değerler böyle olsa da siz kendi ihtiyaçlarınızı gözeterek bir sistem planlatabilirsiniz. Eğer evdeki ayakkabı sayısı çok fazlaysa askı modüllerinden çalarak daha çok raf yaptırabilirsiniz. Günümüzde gömme dolap modülleri de adeta bir evrim geçiriyor. Öyle ki artık içlerinde bir makyaj masası modülü görmek bile bizi şaşırtmıyor.

KAPAKLAR

En yaygın kullanılan kapaklar raylı ve kulplu. Kulplu kapaklar pratik ve dayanıklıdır. Dahası gizli kulp modüllü dolaplar kesintisiz görünümleriyle, alanda bir dolap yokmuş hissi bile uyandırabilir. Dekoratif açıdan adeta ahşap giydirilmiş bir alan izlenimi yaratacaktır. Büyük bir gömme dolap yaptıracaksanız ve kullanılan malzeme ağırsa zamanla ray sistemlerinde aşınmalar meydana gelebilir. Ancak yine de eklemek gerekir ki eğer kapakların açılabileceği herhangi bir alan yoksa, raylı sistemler tercih etmeniz gerekebilir.

Gömme mobilyalarla depolama alanınızı arttırırken şık çözümlere de imza atın