Ev turu: Göl kenarında, renklerin ve stillerin ustaca kombinlendiği evdeyiz

Son güncelleme:

Göl kenarındaki bu sayfiye evi, geçmişten bugüne yaşanmışlıkların renklerle ifade bulduğu empresyonist tabloları andırıyor. Yaşam karması, sevgiyi kucaklayan pembe ve huzuru kavrayan mavi ile anlam kazanıyor.

Yaz partilerinin başrolündeki bahçe masası, bir sokak mezatından 10 Pound karşılığında satın alınmış

MODA TUTKUSU EV DEKORASYONUNA DA YANSIMIŞ

Göl kenarındaki evlerinde mutlu günler süren Sara ve Steve Green, Londra kırsalında kendilerine tabloları kıskandıran pitoresk bir yaşam kurmuşlar. Küçük bir butik sahibi olan ev sahibesi renklere ve kumaşlara büyük bir tutkuyla bağlı. Öyle ki, bu moda tutkusu dükkanındaki kıyafetlerle sınırlı kalmamış. Evin dekoru, trendlerin rüzgarıyla sürekli değişim gösteren bir renk ve desen festivaline dönüşüvermiş.

Ev, mobilyadan tekstillere anbean yenileniyor ve güncelleniyor. Tüm dünya kaosunun geride kaldığını hissettiğiniz bu samimi ev için, Sara ve Steve Green uzun yıllar kullanılmış ve aidiyet duygusu barındıran eski ve antik parçaları bir araya getirerek onlara yeniden hayat vermiş. Evleri, uzun yıllardır çeşitli yerlerden toparladıkları ve ‘bir gün değerlendiririz’ dedikleri

Sara’nın yıllarca etraftan toparladığı vintage sandalyeler ve eski tramvay bankı sokak mezatından alınan mutfak masası etrafına dizilmiş.

GÖLETİN YANI BAŞINDAKİ EV, İKİ BİNA OLARAK İNŞA EDİLMİŞTİ

Surrey, Farnham’dan yaklaşık 7-8 kilometre uzaklıktaki ev, harika kumsalları ve nefes kesen kırsal manzarasıyla Frensham göletinin hemen yanında yer alıyor. Başlangıçta iki bina olarak inşa edilen Lake Lodge 1970’lerde tek bir binaya dönüştürülmüş. “Dönem dekoruna sahip ve yenilenmeye ihtiyacı olan ev, uygun fiyatlı ve aradığımız genişlikte bir yaşam alanına sahip oluşuyla bizi heyecanlandırmıştı” diye anlatıyor ev sahibesi Sara Green.

Antika Fransız dolap, Sara’nın en nadide ve değerli vintage parçalarına ev sahipliği yapıyor.

Kırsaldaki konumuyla köpekleri için uygun bir yaşam ortamı sağlayacak bu köhne ev, aynı zamanda özel bir uçak pistine olan yakınlığıyla Microlite uçuran Steve Green’e de çok cazip gelmiş. Çift böylece, evi ideallerindeki country evine dönüştüreceklerine inanarak satın almışlar. Yedi yılın sonunda istedikleri hale getirdikleri evin iç dekorasyonu için ilk yıl, hiçbir şey yapmayıp beklemişler.

Salonda bulunan krem rengi döküm odun sobası şömine boşluğuna, odunlar da yanında oluşturulan niş içerisine yerleştirilmiş. Ikea’dan alınan kanepeler, üstlerine eski battaniye ve yastıklarla kullanıyor.

ALT KATTAKİ TÜM ODALAR BAHÇEYE AÇILIYOR

Sara, “Bu bekleyiş bize daha net düşünme ve ne isteyip istemediğimize karar verme fırsatı sağladı. Bu aşamada alt kattaki tüm odaların bahçeye açılmasına karar verdik ve işe dışarıdan başladık.”

Pembe döşemeli antik sandalye, mavi Smeg buzdolabıyla pastel renklerin sinerjik etkisine vurgu yapıyor.

Ottan ibaret bahçe, yemek, okuma, dinlenme ve yemek alanları olan sevimli bir country bahçesine dönüştürülmüş. Steve, bahçeye yelkencilik ve uçuş malzemelerini depoladığı bir garaj inşa etmiş. Eşi için ise bahçenin keyfini ve manzaranın tadını çıkarması için bir kameriye yapmış.

İkinci el dükkanından alınan Chesterfield kanepe, çikolata rengi kadife kumaşla kaplanmış. Arkasındaki kitaplık ise ev sahibi Steve tarafından yapılmış.

STİL DÜETİ

Evin yeniden kablolama, sıhhi tesisat, sıva gibi tüm teknik işleri için dışarıdan destek alınmış. Bilardo odasındaki tonozlu tavan sıyrılarak özellikle açığa çıkarılmış, üç yatak odası da yeniden dekore edilmiş. Depo olarak kullanılan oda ise okuma odası ve ofis olarak kullanılmaya başlanmış. Buradaki yüklük, kitaplığa dönüştürülmüş. Hizmetli odası olarak kullanılan alan ise açılarak mutfağa eklenmiş ve böylece bir yemek bölümü oluşturulmuş.

15 yıl önce satın alınan konsol, bahçenin en renkli şakayıkları ile renkleniyor.

Mutfakta mavi ve pembenin pastel hakimiyeti, ahşap mobilyalar ve terracotta seramiklerin doğal rengiyle bütünlenmiş. Evdeki en keyifli birliktelik, ev sahibesinin sokak mezatlarından, ikinci el dükkanlarından, vintage pazarlarından toparladığı Fransız provans mobilyaların İngiliz country tekstilleriyle yakaladığı muhteşem karma.

Ana yatak odası, ev sahibesi Sara’nın tasarım ve stile olan düşkünlüğünün sergilendiği evin en önemli odası.

Bu stil düeti sadece mobilya ve tekstillerle sınırlı değil elbette; aksesuarlardan objelere evin geneline yayılıyor. Sevgiyle şekillenen bu evde her eşyanın bir hikayesi var; birliktelikleri ise evi kişiselleştirirken onu yaşanılır bir yer haline getiriyor.

Adanın geleneksel desen ve dokumaları, etnik aksesuarlarla tamamlanmış.

DERLEYEN: Besray Köker
Fotoğraflar : Brent Darby / Narratives-Seskim Foto

15. yüzyılda inşa edilmiş bir çiftlik evindeyiz