15. yüzyılda inşa edilmiş bir çiftlik evindeyiz

Son güncelleme:

Floransa merkezden 3 km uzaklıkta doğayla iç içe konumlanmış evin renovasyonunda ünlü İtalyan mimar Guido Ciompi’nin imzasına rastlıyoruz. Beyazın hakimiyetindeki evde renkler ışıkla adeta dans ediyor…

Floransa’nın turistik kalabalığından uzakta, kırsal bölgede tek kişilik yaşamı tercih etmiş bir gazetecinin evini ziyaret ediyoruz. Ev sahibi Alessandro Giannotti, Floransa’da doğup büyümüş, çok seyahat eden bir kimlik. Bu ev kendisine babasından kalmış. Muhteşem bir bahçenin ortasında konumlanan evde huzur ve dinginlik söz konusu.

2 KATLI 200 METREKARELİK EV

15’inci yy’da inşa edilmiş bir çiftlik evi burası. Belli bir tarihi özelliği yok. 2 katlı, 200 m2’lik evde salon, yemek odası, mutfak, misafir tuvaleti, 3 yatak odası, 3 banyo ve bir dolap odası bulunuyor.

Beyaz berjerli bölüm ev sahibinin kitap okuma köşesi. Orta sehpaların üzerindeki kitaplar ev sahibinin özel ilgi alanlarını yansıtıyor. Kokulu mumlar Provence’dan alınmışlar. Evin tavanlarında yeni kalaslar görülürken yer yer orijinallerine de rastlanıyor.

“EVİ ALDIĞIMDA ÇOK ESKİ VE HARAP VAZİYETTEYDİ”

Evin hikayesini ev sahibinden dinliyoruz: “Buraya taşınalı 4 sene oldu. Evi ele aldığımda çok eski ve harap vaziyetteydi. Mimarım Guido Ciompi’nin renove etmesi yaklaşık 2 sene sürdü. Ciompi yan yana olan 2 ayrı binayı birleştirerek bu eski çiftlik evini yaşanabilir bir villaya dönüştürdü. Bence kendisi İtalya’nın en iyi mimarlarından biri. Dekorasyonunu bizzat kendim gerçekleştirdim çünkü inancıma göre ev, sahibinin yaşadığı yerdir, mimarın değil! Evimin ferah olmasını tercih ettiğim için duvarlarda açık gri ve beyaz kullandım. Kalorifer sistemini kaldırıp yerden ısıtma döşedim. Umbria bölgesinden özel siparişle Cotto zemin kaplamaları yaptırdım. Halı sevmediğim için ev genelinde kullanmadım. Sadece yemek masasının altında bir tane İran halısı var. Onu da annem hediye etti. Perde de kullanmıyorum. İçeri maksimum ışık almayı seviyorum. Ayrıca dışardaki yeşil doğayı her daim seyredebilmek büyük keyif…” diye anlatıyor, ev sahibi Alessandro Giannotti.

Duvara yaslı duran kapı evin çiftlik evi olduğu zamanlardan kalma eski bir kapı. Mavili büyük tablo birkaç sene önce vefat eden Floransalı ressam Sergio Scatizzi’ye ait.

Yemek masası Floransa Piazza Santo Spirito’da pazar günleri kurulan açık sokak pazarından alınmış. Kontrast olsun diye parlak kırmızıya boyanmış sandalyeler masa etrafına konmuş. Mavi şamdanlar New York bit pazarından alınmış. Desenli İran halısı ev sahibinin annesinin hediyesi. Duvara asılmış çatal posteri evin çağdaş havasının bir göstergesi adeta. l Beyaz berjerli bölüm ev sahibinin kitap okuma köşesi. Orta sehpaların üzerindeki kitaplar ev sahibinin özel ilgi alanlarını yansıtıyor. Kokulu mumlar Provence’dan alınmışlar. Evin tavanlarında yeni kalaslar görülürken yer yer orijinallerine de rastlanıyor.

PRATİK VE FONKSİYONEL DEKORASYON

Çağdaş dokunuşların yanı sıra evin pratik ve fonksiyonel çözümlenmiş dekorasyonu söz konusu. Ev sahibi evin tüm mobilya ve aksesuarlarını Provence, Londra, New York ve Floransa’daki küçük sokak pazarlarından almış.

“Her yerden alışveriş etmeyi seviyorum. Bu bir sokak pazarı ya da Paris’te şık bir dükkan da olabilir. Statümü takviye etmek bir sembole ya da etikete ihtiyacım yok. Marka düşkünlüğüm de yok. Hoşuma giden ve rahat olan herşeyi alabilirim, evim için. Yurtdışı seyahatlerimden hep birşeyler alarak dönerim çünkü aldıklarım hep özel şeyler hatırlatır, bana. Bunlar da hayatımın hediyeleridir, evimi ev yapan,” diyor ev sahibi.

Mutfaktaki yemek masası Floransa Piazza Santo Spirito’da pazar günleri kurulan açık sokak pazarından alınmış. Sandalyeler beyaza boyanarak kullanılıyor. Beyaz tepsi içindeki dondurma kaseleri de ünlü tasarımcı Mario Luca Giusti’ye ait koleksiyon parçalarından. Mutfak yerine göre özel ölçülerde siparişle yaptırılmış. Ev sahibi tüm Toskana bölgesine ait yemekleri yapabildiğini özellikle vurguluyor. Ev sahibi Alessandro Giannotti son yaptığı tablosunun önünde bize poz veriyor.

“İNSAN NEREDE MUTLUYSA ORADA YAŞAMALI”

Bekar erkek evi olarak oldukça düzenli ve stil sahibi bir ev Alessandro Giannotti’nin evi. “Benim hayat felsefeme göre insan dilediği gibi her şeyi yapmalı ve nerede mutluysa orada yaşamalı. İşte burada ben aynen böyle yapıyor ve yaşıyorum. Evimde çok zaman geçirdiğim için ev içindeki konforum çok önemli. İşimi evimden de devam ettirebiliyorum,” diyor ev sahibi. Evi gezmeye devam ederken dikkatimizi sanat eserleri çekiyor. Belli ki sanat ev sahibinin hobisi. Evinin duvarlarını kendi yaptığı tabloları süslüyor…

Misafir odasında sade bir tarz görülüyor. Yatak ve komodinler Siena’daki Poggibonsi adlı mağazadan alınmış. Evin tüm banyoları renovasyonla tamamen yenilenerek modern bir hal almış.

Misafir tuvaletinde koyu renk tercih edilmiş. Duvarlarda bordo renk kullanılmış. Ayna Floransa’daki yerel el sanatları ürünleri satan bir mağazadan alınmış.

Ev sahibinin yatak odasında ev genelindeki gibi beyaz renk hakim. Yatak örtüsü, yastıklar ve tablolarla ortama renk katılmış. Tablolar ev sahibine ait çalışmalardan. Yatak Siena’daki Poggibonsi adlı mağazadan alınmış.

Zeminler Umbria bölgesinden özel siparişle yaptırılan Cotto zemin kaplamalarıyla döşenmiş. Duvardaki at nalı süs yakın bir arkadaşın hediyesi olarak evde yerini almış.

HAZIRLAYAN RANA KORGÜL
FOTOĞRAFLAR ENGİN AYDENİZ

17. yüzyıldan kalma çiftlik evinin şimdiki hali harika!