Geri dönüşüm projeleri, fikirleri

Son güncelleme:

Geri dönüşüm projeleri, fikirleri arıyorsanız önerilerimiz var. Kaynakları tasarruflu bir şekilde kullanmak, sahip olmak istediğimiz güzel gelecek için oldukça önemli bir konumda. Bundan dolayı sürdürülebilir yaşam alışkanlıkları edinebilmek, öncelikle kaynakları verimli kullanmaktan başlıyor. Evinizde bile bu alışkanlığa kavuşabilirsiniz. Elinizdeki birçok farklı malzemeyi çöpe atmak yerine dönüştürerek kullanabileceğiniz ürünler haline getirebilirsiniz. Evlerinizde geri dönüşüm projelerini gerçekleştirebilmek için size rehber olma potansiyelinde olan bu yazıyı okuyarak değişik fikir ve projeler üretebilirsiniz.

GERİ DÖNÜŞÜME UYGUN OLAN MALZEMELER

Geri dönüşüm projeleri için öncelikle projeye uygun olan malzemeleri belirlemek gerekiyor. Peki evinizde olan hangi malzemelerle geri dönüşüm projeleri üretebilirsiniz.

 • Kullanmadığınız Kitaplar
 • Piller
 • Elektronik Eşyalar
 • Karton Tabaklar ve Bardaklar
 • Ahşap Kasalar
 • Şilteler
 • Cam şişeler ve Kavanozlar
 • Kutular
 • Şişeler
 • Kumaşlar
 • Tenekeler
 • Bavullar

Bu malzemeler dışında aklınıza gelebilecek birçok geri dönüşüm projesine uygun malzemeler bulunuyor. Sizde evinizde kullanmadığınız bu malzemelerle geri dönüşüm fikirleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

EVDE YAPABİLECEĞİNİZ EN GÜZEL GERİ DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Evinizde bulunan ve kullanmadığınız birçok malzemeden yeni ve güzel ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz en güzel geri dönüşüm fikirleri şöyle listeleniyor:

 • Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı
 • Cam Şişelerden Mumluk Yapımı
 • Plastik Kovalardan Sepet Yapımı
 • Teneke ve Kutulardan Kalemlik ve Organizer Yapımı
 • Eski Araba Lastiğinden Orta Sehpa Yapımı
 • Tuvalet Kağıdı Rulosundan Organizer Yapımı
 • Eski Bavullardan Sepet Yapımı

Ahşap Kasalardan Kitaplık Yapımı

Geri dönüşüm projeleri, fikirleri

Ahşap kasalar geri dönüşüm projeleri için oldukça uygun seçenekler arasında yer alıyor. Uygulayacağınız odanın büyüklüğüne göre ahşap kasaları yan yana veya üst üste yerleştirerek kitaplık oluşturabilirsiniz.

Oluşturacağınız kitaplığı dilerseniz ahşap kasanın rengini değiştirmeden kullanabilirsiniz. Dilerseniz de odanın duvar ve mobilyaları ile uyumlu olabilecek renge boyayarak kullanabilirsiniz.

Cam Şişelerden Mumluk Yapımı

Geri dönüşüm projeleri, fikirleri

Kullanmadığınız cam şişe ve kavanozların içine mum yerleştirerek yeni mumluklar elde edebilirsiniz. Kapağını kapatıp kullanabileceğiniz yeni mumluklarla varendanızı renklendirebilirsiniz. Üstelik kavanozun içine renkli taşlar koyabilir, kavanozun dışını renkli kumaş ve hasır ipler ile süsleyebilirsiniz.

Plastik Kovalardan Sepet Yapımı

Geri dönüşüm projeleri arasından en ilgi çeken ve çok yapılan fikirlerden biri olarak sepet yapımları ön plana çıkıyor. Sizde kullanmadığınız uygun boyutlardaki plastik kovaların dışlarını dilediğiniz gibi süsleyerek sepet oluşturabilirsiniz. Bu sepetleri banyonuzda çamaşır sepeti olarak da kullanabilirsiniz. Silikon yapıştırıcı, çeşitli kumaş ve süsleme ürünlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Teneke Kutulardan Kalemlik ve Organizer Yapımı

Mutfak atıkları olarak değerlendirilen teneke kutuları ile organizer ve kalemlikler oluşturabilirsiniz. Bu projeyi oluştururken kendinize ait yaratıcı fikirlerden yararlanabilir, zevkinize göre tasarlayabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evde yapılabilecek el yapımı tarifler – Videolu kendin yap tarifleri

Eski Araba Lastiğinden Orta Sehpa Yapımı

Eski araba lastiklerini evlerinizin dekoratif ürünleri olarak kullandığınız orta sehpalara dönüştürebilirsiniz. Büyük çapta yapılan ve çok sevilen geri dönüşüm projeleri arasında yer alıyor. Bu proje için matkap, silikon yapıştırıcı, araba lastiği ve hasır ipe ihtiyacınız oluyor. Zevkinize göre hasır örme model yerine lastiği istediğiniz renge boyayarak kendi stilinize uygun orta sehpa tasarlayabilirsiniz. Üst malzemesi olarak dilerseniz kontraplak dilerseniz de cam kullanabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Organizer Yapımı

Geri dönüşüm projeleri, fikirleri

Kullanmadığınız tuvalet kağıdı rulolarını, organizer olarak kullanabilirsiniz. Favori geri dönüşüm fikirleri arasında yer alan bu projeyi oluştururken hayal dünyanızı genişletmekten kaçınmayın. Yapımında yapıştırıcı, bant, boya ve makas gibi çeşitli malzemelere ihtiyacınız olabiliyor. Fakat kendi zevkinize hitap edecek şekilde tasarlamak için birbirinden farklı süsleme ve tasarım malzemelerinden yararlanabilirsiniz.

Eski Bavullardan Sepet Yapımı

Fermuarı bozulan, deforme olan veya yırtılan eski bavullarınızı değerlendirme zamanı geldi. Bu bavulları çöpe atmak yerine sepet veya dergilik olarak değerlendirebilirsiniz. Böylelikle evinize vintage bir stil havası getirebilirsiniz. Aynı zamanda kapsamlı bir el işi projesi ile tahta ayaklar ekleyerek komodin veya stil sahibi dresuarlar oluşturabilirsiniz. 

Daha fazla geri dönüşüm projeleri, fikirleri için “Kendin Yap” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kuru ağaç dalları ile 3 farklı kendin yap fikri