Kavanoz ve şişelerle dekorasyon

Yılın rengi çimen yeşilini iyi bir fikirle de dekorasyona dahil etmek istiyorsanız, kullanmadığınız cam kavanoz ve şişeleri ya da artık rengini sevmediğiniz vazoları koyduğunuz yerden çıkarın.

MALZEMELER:
Eski bir şişe ve sıvı sabunluklar • Cadence mavi, turkuaz, yeşil, krem ve sarı cam/porselen boyaları • Cadence toz yaldız • Fırça • Kalın mukavva

1. Cam ürünleri varsa kapaklarını çıkarıp içten ve dıştan iyice yıkayın ve kurumaya bırakın.

2. Çalışma alanınızı kalın mukavva ile örtün. Önce mavi ya da yeşil renkte boyayı azar azar şişelerin dışından olacak şekilde ağız kısmından aşağı doğru dökün. Boyanın aşağı doğru akmasnı bekleyin ve işlemi tekrar edin. Not: Eğer boyalar fazla yoğunsa bir miktar su ile seyreltebilirsiniz.

3. Daha sonra beyaz ya da krem rengi boyayı alın ve aynı işlemi önceki boyanın üzerini bir miktar kapatacak şekilde akıtarak tekrarlayın.

4. İşleme tüm yüzey degrade biçimde kapanıncaya kadar devam edin ve kurumaya bırakın (24 saat). Yüzeyde hava kabarcıkları kalabilir. Bunları iğne ya da kürdanla yok edin.

5. Tüm boya kuruduktan sonra şişeleri çevirin ve ağız kısımlarına ince bir tabaka yaldız sürün. Eğer yüzeyde boşluklar kaldıysa bu kısımları da yaldızla kapatabilirsiniz.

FOTOĞRAFLAR PTS/AHMET GÜL