Gebelik testi nasıl yapılır?

Gebelik erkeğin sperminin kadının yumurtalık hücresiyle döllenmesi sonunu başlamış olur. Hamileliğin başlamasından itibaren bebek 8. haftaya kadar embriyo 8. haftadan sonraki dönemde de  fetüs olarak isimlendirilir. Embriyo döllenme başladıktan 5 ila 6 gün sonra rahim içine yerleştikten sonra B-HCG olarak isimlendirilen hamilelik hormonu salgılanmaya başlar. Hamilelik testlerinde bu B-HCG hormonunun değeri çok önemlidir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında kandaki B-HCG hormonunun değeri giderek yükselir ve idrar tahlilinde de  belli olmaya başlar. Kandaki B-HCG hormonunun değeri daha regl [ adet ] döneminin gecikmesi bile beklenmeden  hamileliğin varlığı hakkında kesin sonuç verebilir. İdrar tahlillerinde bakılan hamilelik testi sonucu pozitif çıkarsa yanlışlık olma ihtimali çok düşüktür eğer sonuç negatif çıkarsa erken hamilelik riskine karşı test bir süre sonra tekrar edilmelidir. Kan tahlilinde bakılan B-HCG hormonu idrar testi yada ultrason ile görülemeyen hamileliklerin tespitinde tercih edilmesinin yanı sıra mol gebelik, düşük, dış gebelik gibi istenmeyen durumların teşhis ve takibinde kullanılan güvenilir bir yöntemdir.

İdrar tahlilinde bakılan gebelik testi         

İdrar tahlillerinde bakılan hamilelik testinin en doğru sonucu regl [adet ] gecikmesinden sonra bakılırsa anlaşılır. Çünkü B-HCG hormonunun  kandan sonra idrara geçmesi sonucu hamilelik idrar tahliliyle de anlaşılıyor. Hamilelik yumurtlama zamanına yakın günlerde gerçekleşir ve rahime ulaşıp yerleşmesi  6-10 gün arası sürebilir. Döllenmiş yumurta rahime yerleştikten sonra hamilelikte salgılanan B-HCG hormonunun annenin kanına sonra da idrarına geçmesi birkaç gün sürebilir yani hamilelik oluşur ve bundan dolayı da salgılanan B-HCG hormonu kanda salgılanmaya başladığı andan itibaren neredeyse 15 gün sonra idrara geçer. Buda annenin bir sonraki regl [adet } dönemine denk gelir. Yani kısacası eğer hamilelik başlamış ise bir sonraki regl [adet ] gecikmesine denk gelir.

Anne adaylarının yaptıkları hamilelik testlerinin sonucu her ne kadar pozitif ya da negatif çıksa da regl [adet ] gecikmesi olduğunda mutlaka bir doktora başvurmaları daha doğru sonuç verir. Çünkü yapılan testlerde hamilelik pozitif çıksa bile bu normal bir hamilelik olmayabilir dış gebelikte olabilir o yüzden anne adayları mutlaka doktora başvurmalı.

Hamileliğin ultrason ile tanısı

Regl [adet ]normal tarihinden 1 hafta sonra olduğunda yani geciktiğinde hamilelik 5 haftalık olmuş demektir. Böylelikle bakılan vajinal ultrasonla gebelik kesesi mutlaka görülür. 5. hafta öncesinde ultrasonla bebeği görmek pek mümkün olmayabilir.  bu nedenle doktorunuz biraz vakit geçmesini önerecektir. Karından bakılan ultrasonda hamileliğin görülebilmesi için hamileliğin 6 haftalık olması gerekir yani regl [adet ]2 hafta gecikmiş olmalı. B-HCG hormonunun değeri  kanda 1500 e ulaştığında ancak vajinal ultrason ile görülebilir değeri 2000 ila 3000 e ulaştığında ancak karından bakılan ultrasonla görülebilir. Hamileliğin normal gidip gitmediği sadece ultrason ile anlaşılır idrar ya da kan testlerinin sonucu bunu göstermez.

Kaynak: http://jinekoloji.com/hamilelik-testi-ne-zaman-yapilir