Fritöz nedir, nasıl temizlenir? Evde fritöz temizleme adımları

Fritöz nedir, nasıl temizlenir? sorusu son zamanlarda sıklıkla soruluyor. Sağlıklı yemek pişirme yöntemi sunan fritöz sık kullanılan mutfak aletlerinden biri… İşte detaylar…

Fritöz Nedir?

Fritöz, derin kızartma işlemini gerçekleştirmek için kullanılan mutfak aletidir. Yüksek ısıda derin kızartma işleminin gerçekleştirilmesini sağlayan fritöz ile; patates, sebze, kaplamalı besinler, hamur işleri, kırmızı et çeşitleri, deniz mahsulleri ve daha birçok farklı besin pişirilebilir. Ticari mutfaklarda sıklıkla kullanılan fritözler, evlerde de sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda ev tipi fritözlere olan ilgi artış göstermiştir. Kullanıcılara sağlık yemek pişirme yöntemi sunan fritözler ile oldukça az miktarda yağ kullanılarak kızartma işlemini gerçekleştirebilir; pişirilen gıda ve tercihleriniz doğrultusunda pişirme süresini belirleyebilirsiniz. 

Fritöz Nasıl Temizlenir?

Fritöz nedir, nasıl temizlenir?

Sağlıklı pişirme yöntemini oldukça pratik bir şekilde sunan fritözlerin temizliği ve bakımı oldukça önemlidir. Birçok farklı besin maddesinin kızartma işlemine tabi tutulduğu fritözler, düzenli olarak temizlendiği takdirde oldukça uzun ömürlü olabilir. Dolayısıyla bu noktada fritöz temizliğinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi önem arz eder. Fritöz temizleme işlemine geçmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Fritöz temizleme işlemini gerçekleştirmeden önce fritözün fişinin çıkarıldığından emin olmalısınız. Aynı zamanda fritöz içerisinde herhangi bir besin maddesi olmadığını teyit etmeli, fritöz içerisindeki yağın soğuması için belirli bir süre beklemelisiniz. Siz de bahsedilecek olan fritöz temizleme adımlarını takip ederek fritözünü oldukça pratik bir şekilde temizleyebilir, bir sonraki kızartma işlemine hazır hale getirebilirsiniz. Bu noktada fritöz temizleme işlemi adımlarını sırası ile takip etmeniz oldukça önemlidir. 

Evde Fritöz Temizleme Adımları 

Ev tipi fritözünüzü bahsedilen adımları izleyerek oldukça kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Ev tipi fritöz temizleme adımları şu şekildedir: 

  • Öncelikle fritözün içerisindeki yağın soğuduğundan emin olmalı ve fritözün fişini prizden çekmelisiniz. Bahsedilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra fritöz temizliğine başlayabilirsiniz. 
  • İlk olarak dikkatli bir şekilde fritözün sepetini çıkarmalısınız. Fritözün sepetinin temizliğini gerçekleştirmek için sıcak su ve deterjandan faydalanabilirsiniz. Eğer sepet bulaşık makinesinde temizlenmeye uygun ise sepet temizliğini bulaşık makinesi vasıtası ile de gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Sepet temizliğini gerçekleştirdikten sonra fritözün içini dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. Bunun için ilk olarak fritözün içerisindeki kurumuş yağları tahta bir spatuladan ya da herhangi bir tahta mutfak gereci ile kazıyabilir, fritözünüze zarar vermeden kurumuş yağlardan kurtulabilirsiniz. 
  • Kurumuş yağları kazıdıktan sonra fritözün iç kısmını yıkamalısınız. Fritözün iç kısmını temizlemek için iki farklı yöntemden faydalanabilirsiniz. İlk olarak fritözün içini yüksek temizleme etkisine sahip bir deterjan ve su ile doldurabilir, ardından fritözü çalıştırarak kaynamasını bekleyebilirsiniz. Eğer dilerseniz ilk olarak deterjan ile birlikte kaynattığınız suyu fritözün içerisine dökebilir, kaynamış suyu en az bir saat fritözün içerisinde bekleterek yağların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Bahsedilen iki farklı yöntemden birini denedikten sonra fritöz içerisinde bulunan deterjanlı suyu dökmeli ve herhangi bir fırça yardımı ile fritöz içerisindeki kalıntıları temizlemelisiniz. Ardından fritözü tekrar su ile doldurmalı ve suyu boşaltarak fritözü temiz bir bez ile kurulamalısınız. 
  • Fritözün sepetini ve iç kısmını temizledikten sonra fritözün dış kısmını da dikkatli bir şekilde temizleyebilirsiniz. Fritözün dış kısmını temizlerken yağ çözücü, sünger ve herhangi bir deterjandan faydalanabilirsiniz. Fritözün dış kısmını temizlerken oldukça dikkatli olmalı, su değmemesi gereken yerleri fritözünüzün kullanım kılavuzunu inceleyerek belirlemelisiniz. 

Bahsedilen temizleme adımları, yağ haznesine sahip olan klasik fritözler için geçerlidir. Hava fritözlerinin temizleme adımları biraz daha farklıdır. Hava fritözünün temizliğini gerçekleştirmek için fritözün kapağını açarak sepeti ya da tavayı çıkarabilir, çıkardığınız sepet ya da tavayı su ile temizleyebilirsiniz. Ardından hava fritözünün iç kısmını nemli bir bezle temizleyebilir, kuruduktan sonra fritözünüzü kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Çamaşır makinesi lastiği nasıl temizlenir? Neden temizlenmeli?

Eviniz için detoks programı! Evdeki havayı kirleten faktörler