Filli Boya Momento Silan’ı test edip onayladık!

Son güncelleme:

Filli Boya’nın Aktif Silikon Teknolojisi ile geliştirilen Momento Silan’ı zorlu testlerden geçirdik. “Tam Silinebilir ve Yıkanabilir” bu boya ile ilgili izlenimlerimizse oldukça etkileyici.

Yaşam alanlarımızda kirlenen duvarları sık sık boyatmaktansa pek çoğumuz silmeyi tercih ederiz. Fakat bunun dezavantajı, silinen duvarların tam olarak temizlenememesi ve duvarda leke kalması olarak karşımıza çıkar. Dahası birkaç kere silindikten sonra duvarda silinen yerlerde solma ve ton farkı ortaya çıkabilir. Filli Boya bu ihtiyaçtan yola çıkarak “Tam Silinebilir ve Yıkanabilir” özellikteki Momento Silan ürününü geliştirmiş.

TESTİ NASIL YAPTIK?

Duvar yüzeyinde iki eşit parçaya ayırmış olduğumuz dikdörtgenler oluşturduk. Testimizi ise Momento Silan ile boyamış olduğumuz bu iki dikdörtgen alandan sadece birine uyguladık. Buradaki amacımız testin sonunda, hiç dokunmadığımız soldaki alanı renk değişimine karşı “kontrol alanı” olarak tutmaktı.

Hazırladığımız testin tekrarlanabilir sonuçlar ortaya koyabilmesi için test yöntemini ve kirletici malzemeleri dikkatle belirledik. Başlıca kriterimiz, günlük hayatta evlerimizde karşımıza çıkan durumları test ortamında tam anlamıyla canlandırabilmek oldu. Dolayısıyla son derece iddialı bir ürün olan Filli Boya Momento Silan’ın performansını en uygun şekilde test ederek okurlarımızın da ürünle aynı deneyimi yaşayacağından emin olduk.

Titizlikle gerçekleştirdiğimiz testimiz ortaya koyduğu sonuçlar itibariyle, Momento Silan’ın defalarca silinmeye karşı dikkate değer bir dayanıklılık gösterdiğini belgeledi.

TESTİN UYGULANMASI

Çikolatalı dondurma, çikolata, ketçap, kahve ve çayı duvara gelişigüzel sürdük ya da sıçrattık. Temizleyici maddeye batırılmış mikrofiber bezle lekeyi sildikten sonra duvar alanını kuruladık. Bu işlemi ise tam 30 kez tekrarladık.

HANGİ KİRLETİCİLERİ KULLANDIK?

Testi yaparken, günlük hayatta evlerimizde duvarı kirletebilecek sıradan maddeler kullandık. Leke yapma gücü yüksek 5 kirletici seçtik. Çikolatalı dondurma, çikolata, ketçap, kahve ve çay… Temizlemek içinse mikrofiber bez ile suyla seyrelttiğimiz çamaşır suyu ve yüzey temizleyiciyi kullandık. Kirler yüzeyde kurumadan silindi.

Test danışmanı: Şahin Ekşioğlu, Yayın Yönetmeni / Popular Science

SONUÇ OLARAK

Görünen o ki Filli Boya haklı; biz duvarımızı defalarca kirletip sildik ama siz duvarınızı gönül rahatlığıyla 100’lerce ve hatta 1000’lerce kez silebilirsiniz. “Tam Silinebilir ve Yıkanabilir Boya” olarak lanse edilen Momento Silan için “iç cephenin yeni yıldızı demek” yanlış olmaz. Filli Boya’nın yenilikçi Aktif Silikon Teknolojisi ile geliştirilen Momento Silan, “Tam Silinebilir” özelliğinin yanı sıra yeni “Yıkanabilir” özelliğini de bir arada sunuyor. Bu sayede boya, duvarlarda oluşan kirlere karşı daha üstün bir dayanım gücü kazanıyor. Defalarca yıkandıktan ve silindikten sonra bile ilk günkü renk tonunu, dokusunu ve özelliklerini koruyor.

Duvar boyası rengi nasıl seçilir? Duvar boyarken nelere dikkat edilmeli?