felisya çiçeği bakımı-Felicia-amelloides

Felisya çiçeği bakımı detayları (Mavi papatya) ve özellikleri

Felisya çiçeği bakımı detaylarını biliyor musunuz? Tohumu ne zaman ekilir, anlamı nedir, özellikleri, nasıl çoğaltılır, hikayesi, sulama, güneş ihtiyacı ve merak edilen tüm detayları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı.

FELİSYA ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

Felisya çiçeği bakımı

Felicia amelloides, Asteraceae familyasındandır ve Güney Afrika’da oldukça bol miktarda bulunur. Felicia amelloides’in canlı mavi çiçeği, onun tanımlayıcı ticari markasıdır ve ona mavi Felicia, mavi marguerit ve mavi papatya gibi alternatif adlar kazandırmıştır. Aynı zamanda funda Felicia ve Paris papatyası olarak da bilinir. Felicia papatyası ( Felicia amelloides ), parlak minyatür çiçekleriyle değerli bir Güney Afrika yerlisidir. Felicia papatya çiçekleri gösterişli, gök mavisi yaprakları ve parlak sarı merkezlerden oluşur.

Felicia papatyası genellikle mavi papatya veya mavi yalıçapkını papatyası olarak bilinir.

FELİSYA ÇİÇEĞİ BAKIMI

Felisya çiçeği bakımı

Felisya çiçeği bakımı kolaydır. Felicia biraz kırılgan bir görünüme sahip olsa da, bu dayanıklı, haşere dirençli bitki çok az bakım gerektirir. Toprağı hafifçe nemli tutmak için kontrollü sulama yapılmalıdır. Ancak kökler oluşana kadar asla toprak çok ıslak kalmamalıdır.

Bitki yerine alıştığında ve sağlıklı yeni büyüme gösterdiğinde, ara sıra sulama yeterlidir. Kökleri doyurmak için derinden su verilmelidir. Ardından tekrar sulamadan önce toprağın kuruması beklenmelidir.

Bitkinin tohumlanmasını önlemek ve mümkün olduğu kadar uzun süre sürekli çiçeklenmeye teşvik etmek için çiçekleri solar solmaz kesilmelidir. Yaz ortasında yorgun görünmeye başladığında bitkiyi hafifçe budayın, ardından yeni bir büyüme için yazın sonlarında sert bir şekilde kesin.

Sıcak ve kuru iklimlerde yaşamayı sever. Islak toprak veya nemde iyi gelişim göstermez. 15 ila 45 cm yüksekliğine kadar büyüyebilirler.

Felicia papatyası tam güneş ışığını tercih eder. Öğleden sonra gölgeli sıcak almayı sever. Bitki hemen hemen her iyi drene edilmiş toprakta büyür.

Felicia rüzgardan korunmalıdır. Sapları rüzgara yenik düşeceği için korunaklı bir yere dikimi gerçekleştirilmelidir.

Felicia genellikle kolay hastalanmaz. Sadece yaprak bitleri oluşabilir.

FELİSYA NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

Felisya çiçeği bakımı

Yazların serin olduğu dönemde ve genellikle ilkbaharın sonundan sonbahara kadar çiçek açar. Sıcak iklimlerde, yaz ortasında sıcaklıklar yükseldiğinde bitki çiçek açmayı bırakır. 

FELİSYA ÇİÇEĞİ NE ZAMAN DİKİLİR?

Felicia papatyası tohumları kış sonu beklenen son dondan altı ila sekiz hafta önce turba saksılarında iç mekanda dikilmelidir. Yazların serin olduğu bir yerde yaşıyorsanız, son dondan hemen sonra tohumları doğrudan dış mekana ekin.

Dış mekan için ekim ayları; Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarıdır.

FELİSYA ANLAMI NEDİR?

Felisya, uğurlu, mutluluk veren ve verimli anlamlarına gelir.

FELİSYA NASIL ÇOĞALTILIR?

Felisya tohumdan ve çelikle çoğaltılır.

Felisya çiçeği bakımı ile ilgili detaylar bu şekilde. Bahçenizi renklendirecek diğer bitkiler için “DIŞ MEKAN BİTKİLERİ” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Uzun ömürlü çiçekler nelerdir? Balkon, bahçe, iç mekan bitkileri

Su istemeyen dış mekan bitkileri: Susuzluğa dayanıklı 19 çiçek