Farbela nedir? Çeşitleri nelerdir?

Farbela nedir? Halk arasında drape perde ya da pano perde olarak da bilinen farbela perdelerin özelliklerini mercek altına aldık.

FARBELA NEDİR?

Farbela, perdelerin üzerinde kullanılan farklı kesim ve kalıpları bulunan kumaş süslemelerdir. Biraz detaylandıracak olursak, farbela ya da fırfır, elbise, bluz, gömlek süslemesinde kullanılan, büzgülü, pilili, düz veya verev kumaş bandına denir. İstenilen uzunluğu elde etmek için birden fazla farbela parçası birbirine eklenir. Bu parçaların aynı iplik yönünde birbirine eklenmesi, desenliler ve karelilerin aynı deseni izleyecek şekilde kesilmesi gerekir.

Fırfır iki türlü kullanılır:

  • Tek taraflı fırfır,
  • Çift taraflı fırfır

Perde farbela modelleri dekoratif amaç ile üretilmiş olan süs kısımlarının herhangi bir işlev üstlenmediği perde modelleri arasında yer almaktadır. Ürünün genel yapısına bakıldığı zaman oldukça gösterişli olduğu görülmektedir. Aynı ürün halk arasında drape perde ya da pano perde olarak da bilinmektedir. Özellikle salonlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Farbela perde gösterişten hoşlanan kişiler için vazgeçilmez unsurlardan bir tanesidir.

drape nedir perdeler

Fon kısımlarının tavan kısmında da devam ettiği ve renkleri ile detayları ile göz kamaştıran bu modeller sayesinde kısa bir süre içerisinde salonunuza yeni bir görünüm kazandırma imkanını elde edebilirsiniz. Farbela perde tasarımları aynı zamanda sarkıtlar ile de desteklenebilmektedir. Bu modellere dahil olarak gönderilen braçollar da bulunmaktadır. Odanın odak noktasının perde olmasını istiyor ve mobilyalarınızın bu perdenin ağırlığını kaldırabilecek klasiklikte olduğunu düşünüyorsanız sizin için oldukça yerinde bir seçim olacaktır.

RENK SEÇİMİ VE KOMBİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Perde farbela modelleri arasından seçim yaparken sürecin daha kolay bir biçimde işlemesi için ve sonucun muazzam olması için tasarımcılarımızdan bu konuda bilgi alabilirsiniz. Kombin oluştururken ya da renk seçimi yaparken farkında olmanız gereken detaylardan bazıları;

Öncelikli olarak mobilyalarınızın bu perdenin klasik duruşunu kaldırabilecek bir yapıda olması gerekmektedir.

Süreç içerisinde kullanılan renklerin mobilyalarınız ile ve halınız ile uyum içerisinde olması gerekmektedir.

Perde ile halı uyumunun oldukça nemli olduğu ve renk uyumu konusunda özen gösterilmesi gerektiği tasarımcılar tarafından sıklıkla dile getirilmektedir.

Odanın bu denli ayrıntılı bir perdeyi kaldırabilmesi için muhakkak geniş olması gerekmektedir. Küçük odalarda farbela perde kullanıldığı zaman odanın çok daha dar görünmesine sebep olabilmektedir.

Farbela perde modellerini bu niteliklere uygun bir şekilde seçerseniz evinizde elde edeceğiniz şıklığın çok daha üst seviyede olacağından emin olabilirsiniz.

İç Mimar Gizem Uçkun Yılmaz

Perde ölçüsü nasıl alınır? Tül, stor, fon, pileli perde ölçümü