Evye modelleri nelerdir? Yapıldıkları malzemeye göre evye modelleri

Son güncelleme:

Evye modelleri nelerdir? Mutfakların yemek öncesi, pişirme esnasında ve yemek sonrası zamanlarında kullanıma en açık olan ürünleri evyelerdir. Mutfakların işlevselliği, konforu ve şık görünümü için birbirinden farklı malzemelerden üretilen evyeler günümüzde oldukça çeşitlilik gösteriyor. Evye modelini doğru seçtiğiniz zaman mutfak alanlarını daha pratik ve konforlu kullanım şansı elde ediyorsunuz.

EVYE MODELLERİ NELERDİR?

Evye modelleri nelerdir?

Evye, mutfağın su ile en çok temas eden bölgesi olduğu için hijyenik ve sorunsuz bir kullanım için oldukça büyük bir önem taşıyor. Mutfak tezgahlarının büyüklükleri ve modelleri ile uyumlu olan evyeleri tercih ettiğinizde mutfakta geçirdiğiniz zaman hem daha kaliteli oluyor, hem de mutfağınızın daha şık bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Evye modelleri kullanıcıların tercihine, yapıldıkları malzemelere ve montajlarına bağlı olarak değişik modellere ayrılıyor. 

Yapıldıkları Malzemeye Göre Evye Modelleri

Mutfaklarda hem işlevsellik hem de şık bir görünüme araç olan evyeler, üretildikleri malzemeye göre çeşitlere ayrılıyor.

  • Granit Evye Modelleri
  • Dökme Demir Evye Modelleri
  • Paslanmaz Çelik Evye Modelleri
  • Akrilik Evye Modelleri
  • Granit evyeler, kompozit lavabo olarak da biliniyor. Granitten üretilen evyeler, mutfaklara modern bir görünüm kazandırıyor. Granit ve reçine karışımından üretilen evyeler, eğer kaliteli bir üretim sürecinden geçmişse, sıcaklığa ve çiziklere karşı dayanıklılık gösteriyor. Bu modeller arasından mutfak stilinize uygun olarak beyaz veya siyah renk tercihinde bulunabilirsiniz.
  • Dökme demir evyeler, oldukça dayanıklı ve ağır bir malzemeden üretildiği için genellikle tezgah üstü evyelerde tercih ediliyor. Dış yüzeyi porselen kaplama olan evyeler, parlak bir görünüm sevenler tarafından çok tercih ediliyor.
  • Paslanmaz çelik evye modelleri, düzenli olarak silinmediği takdirde su lekeleri bırakabiliyor. Tezgah altı ve tezgah üstü modellerde sıklıkla tercih edilen bu ürünleri temizlerken ve fırçalarken çizikler oluşturmaması için dikkatli olmak gerekiyor. Fakat granit ve demir evyelerden daha ekonomik fiyatlar sunabiliyor.

Akrilik evyelerin montajı oldukça kolay. Demir, çelik ve granit evyelere göre ekonomik avantajlar sunmasının yanı sıra, gözeneksiz yüzeyi ile temizlenmesi ve kullanımı daha kolay gerçekleşiyor.

Montajına Göre Evye Modelleri

evye

Evyeler, mutfak ve banyo alanlarında yapıldıkları montaja göre farklı modellere ayrılıyor.

  • Tezgah Üstü Evye Modelleri
  • Tezgah Altı Evye Modelleri
  • Tezgah Seviyesinde Evye Modelleri

Tezgah üstü evyelerin montajı oldukça kolay yapılıyor. Bundan dolayı kullanıcılar tarafından çok sık tercih ediliyor. Silikon kullanarak lavaboyu satın aldığınız yerin şablonuna bakarak kolay bir şekilde montajını gerçekleştirebilirsiniz.

Tezgah altı evyeler tezgahın altına monte edilerek veya lavabonun altındaki dolap ile desteklenerek kurulumu gerçekleştiriliyor. Bu modeller daha çok akrilik gibi hafif malzemeden yapılan evyelerde çok sık kullanılıyor. Son zamanlarda mutfak dekorasyonlarında çok sık tercih edilen bir başka model ise, tezgah seviyesindeki evyeler oluyor. Bu modellerin, tezgah yüzeyi üzerinde monte edilerek, tezgah ile aynı seviyede olması sağlanıyor.

Evyeleri Temizlemenin Püf Noktaları

Evyelerin temizliğinde kullanılan ürünler, yapıldıkları malzemeye göre değişiklik gösteriyor. Akrilik ve dökme demir evyelerin yüzeyleri gözeneksiz ve parlak olduğu için temizliği her zaman daha kolay gerçekleşiyor. Fakat akrilik evyeleri temizlerken kurulamasının iyi yapılması gerekiyor. Aksi takdirde su lekelerinin görünümü bile rahatsız edecek düzeyde olabiliyor. 

Çelik evyeler yapıldıkları malzeme itibari ile, çizilmeye ve lekelere karşı hassas oluyor. Çelik evyeleri yumuşak ve nemli bir bez ile temizlerseniz, hem uzun ömürlü bir kullanım, hem de çizilmelere ve lekelere karşı yüksek koruma sağlayabilirsiniz.

Evyelerin temizliğinden sonra en merak edilen konular arasında, parlatmak için neler yapılması gerektiği yer alıyor. Evyelerin temizliğinde kullanılan temizlik ürünleri, parlatmak için bazen yeterli olamıyor. Bunun için lavabolara özel olarak üretilmiş parlatıcı ve cila malzemelerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda daha doğal bir tercihte bulunmak istiyorsanız, limon ve tuz parlatmak için en doğru seçenekler arasında yer alıyor.

Mutfak alanınızı maksimize etmenizi sağlayacak öneriler

Lavabo modelleri ve lavabo alırken dikkat edilecekler