Evinizi-satarken dikkat
Evinizi-satarken dikkat

Evinizi internetten satarken dikkat etmeniz gerekenler

Son güncelleme:

Evinizin satışını internet üzerinden yapmak size büyük ölçüde tasarruf sağlayabilir, hem de işleri daha da kolaylaştırabilir. Neden mi?

Günümüzde neredeyse aramaların % 95’i internet üzerinden yapılıyor. Bu konuda hizmet veren online şirketler  eski zamanların emlak vitrinlerinin büyük ölçüde yerini aldılar. Üstelik video, fotoğraf, harita konumu gibi  seçenekleriyle birlikte neredeyse evi yerinde görmüş kadar bile olabiliyorsunuz. Oturduğunuz semt ya da ilin  dışında bir ev satın almak ya da satmak istediğinizde de bunu oturduğunuz yerden kolaylıkla yönetmeniz  mümkün oluyor.

İnternet üzerinden yapılan satışı emlakçı üzerinden yaptığınız satıştan ayıran en büyük fark  satış rakamı üzerinden yüklü bir yüzde yani komisyon ödemiyor oluşunuz. Hatta ilanınızı ücretsiz olarak da verebileceğiniz emlak siteleri mevcut. İhtiyaçlarınıza göre belli bir miktarda ücret ödeyerek bu ücretler genellikle çok cüzi rakamlardır ilanınızı ön plana çıkarmanız ya da ekstra özellikler eklemeniz de mümkün olabiliyor.

Bir gayrimenkulü satacak en doğru kişi, o gayrimenkule sahip olan kişidir.

SATILIK EV İLANI VERİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Evinizi online olarak satmak için öncelikle bu konuda hizmet veren şirketlere ilanınızı koymanız gerekir. Evin hem dış cephesini hem de iç mekanı detaylıca gösteren fotoğraflar, aydınlık görseller ilanınızı güçlendirecektir.
  • Ayrıca evinizin yapısına, satmayı hedeflediğiniz kitleye göre bilgilendirme yapmanız da çok önemli. Örneğin eviniz geniş ve daha çok ailelerin tercih edeceği bir evse buna yönelik bilgilendirme yazısı yazmanızda fayda var. Böylelikle ilanınız da doğru kişilere ulaşacaktır.
  • Evle ilgili bilgilendirme yaparken evin sizin için hangi niteliklerinin öncelikli olduğunu ve onu size göre özel yapan şeyin ne odluğunu düşünün. Yazınızda bu özelliklere değinerek evi daha çekici kılabilirsiniz.
  • Evinize fiyat biçerken iyi bir araştırma yapmayı ihmal etmeyin. Konuyla ilgili online satış sitelerinden ve emlakçılardan rayiç bedelleriyle ilgili bilgi alabileceğiniz gibi evinizin içine yaptığınız tadilatları hesap ederek bir fiyatlandırma yapın. Ve unutmayın ki, sırf eviniz sizin için çok özel olduğu için gerçekdışı fiyatlandırma  yapmaktan kaçının.

EVİ SATARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Online satış yaptığınız sitelerde gelen yorumlara sert tepkiler vermemeye, her zaman toleranslı ve anlayışlı olmaya özen gösterin.
  • Olası ziyaretler için her zaman evinizi derli toplu ya da daire boşsa temiz tutun.
  • Evle ilgili bilgi verirken abartıya kaçıp her bir detaya değinmeyin.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ – Evim 2014

Strese girmeden ev nasıl satılır? Ev satmanın püf noktaları