Strese girmeden ev nasıl satılır? Ev satmanın püf noktaları

Son güncelleme:

Havaların ısınmasıyla taşınma mevsimi de başlıyor. Eğer evinizi satmak istiyorsanız, bunu strese girmeden, kolayca yapın. Nasıl mı?

1. DOĞRU FİYATLANDIRMA

Alıcıların en çok dikkat ettiği şey evin ederi değerinde ve belirledikleri bütçenin üst sınırını aşmıyor olması. Yeterince vaktiniz varsa üst limiti yüksek tutabilir ve doğru alıcıyı bekleyebilirsiniz. Ancak bu sürede gerçek alıcıları kaçırabilirsiniz. Ayrıca eviniz bir süre sonra belirlediğiniz fiyatın altında satılma riski de taşır.

2. ARAŞTIRIN

Evinize rayiç bedel koyarken karşılaştırma yapın. Hangi evin ne kadar sürede, ne kadara satıldığını araştırıp o evi kendi evinizle karşılaştırarak makul bir ücret belirleyebilirsiniz. Ayrıca civar bölgede sizin evinizle aynı dönemde satışta olacak diğer evleri saptayıp rekabet yaratacak bir fiyat belirleyebilirsiniz.

3. ÖLÇÜLÜ PAZARLIK

Satış süresince pazarlığı abartmayın. Dürüst olmakta ve çözüm odaklı yaklaşmakta fayda var. Alıcıların indirim talebini hemen kabul etmek de, uzlaşmaya uzak bir profil çizmek de doğru değil. Karşınızdaki insana güvendiyseniz ve evinizi ona devretmek istiyorsanız, belli bir miktarı gözden çıkarın. Ancak pazarlığa kapınızı tamamen kapatınca, alıcının istediğiniz fiyata çıkacağını düşünerek rahat davranmayın.

4. ONLINE SATIŞ

Ev satın alırken ya da satarken online emlak siteleri etkili araçlar. Konutunuza mutlaka bu sitelerde satış ilanı verin. Araştırmalara göre internet, emlak pazarlamanın % 70’ini oluşturuyor.

5. TADİLAT

Çoğu insan evini zaten nakit ihtiyacı sebebiyle elden çıkarıyor. Dolayısıyla satmadan önce gerekli tadilatların yapılması genellikle ihmal ediliyor. Ancak evinizin hızla satılmasını istiyorsanız gerekirse fiyatın üzerine bir miktar ekleme koşuluyla, tadilat yaptırın. Yeni bir mutfağa harcayacağınız para, sonrasında evin değerinde yaşanacak artışın çok gerisinde kalabilir.

Bu sebeple mümkün olduğunca fazla alıcının odağında kalmak için, evinizde yıkık-dökük ya da eski bölümler olmamasına dikkat edin. Zemin kaplamalarından duvar boyasına, mutfaktan tesisata kadar ev bakımsız görünüyorsa, alımda geridesiniz demektir. Satılmak istenen ev, eski bir binadaysa elektrik, doğalgaz ve su tesisatlarının yenilenip yenilenmediği önem kazanıyor. Bunları yenilediyseniz, satışta vurgulayın

6. İLAN FOTOĞRAFLARI NASIL OLMALI?

Evinizin satış sitelerinde öne çıkmasını istiyorsanız fotoğraflarınızın etkili olması gerekir. Çünkü binlerce alternatif arasından kişiler beğendikleri evleri ilk etapta fotoğraflara bakarak eliyor. Fotoğrafların aydınlık, doğru açıyla çekilmiş ve ilk bakışta anlaşılır olması bile çok önemli.

7. EVİ SATARKEN DEKORASYON

Evinizi eşyalı olarak satışa çıkardıysanız, dekorasyonun alıcıların zevkine hitap etmemesi, alımdan uzaklaştırabilir. Bu sebeple belirli bir stile kayan obje ve mobilyaları evinizden çıkarın. Minimalist dekorasyondan hoşlanan bir alıcının ilgilendiği evde hiçbir koltuk olmaması, retro bir koltukla karşılaşmasından iyidir. Bu sebeple evde olabildiğince rafine ve düz eşyalar bırakın.

Ev alırken nelere dikkat edilmeli? Doğru ev seçimi