Evinin temiz olmasıyla gurur duyan ev sahibi, bunu sağlayan 12 kuralını anlattı

Hollanda’da yaşayan İngiliz yazar Natali Juste Simmonds, evinin sürekli temiz kalmasını nasıl başardığını sosyal medya hesabından açıkladı. 12 kurala sadık kalarak evinin sürekli temiz kalmasını sağlayan Simmonds’un bu kuralları arasında, banyoda çamaşır suyu kullanmak, yatak odasında sandalye olmaması ve yemek yaparken mutfağı temizlemek gibi maddeler var.

Simmonds’a göre aile üyeleri için basit temel kurallar koymak, sıkıcı işlerle asla zaman kaybetmemek anlamına geliyor.

Yazar Simmonds, Twitter’da 20.000 takipçisine şunları söyledi: “Her gün ailelerinden sonra saatlerce temizlik yapan pek çok insan tanıyorum ama bunu reddediyorum.”

Simmonds, saatlerce temizlilik yapmak zorunda kalmamak için evinde uyguladığı kuralları ise şöyle özetliyor: “İşin sırrı, ilk etapta ortalığı karıştırmamaktır. Aşağıdakileri yapmak için evdeki herkesi eğitin (kediler istisnadır). Bir süre sonra bu alışkanlıklar rutin hale gelecek, ancak kurallara bağlı kalmalı ve kimsenin pes etmemesine dikkat etmelisiniz.”

“KULLANDIKTAN SONRA TEMİZLEYİN”

Yazar ayrıca tuvalet fırçasına sahip olmanın tuvaleti temiz tutmaya yardımcı olmadığını ve çamaşır suyuyla yıkamanın pırıl pırıl olmasını sağlamak için daha güvenilir bir yol olduğunu iddia ediyor. 

Lavabo kullandıktan sonra aynaları silmeye alışmanın da yardımcı olduğunu söylüyor: ‘Banyo lavabosunun yanında kuru bir bez bulundurun. Ne zaman biri musluğu kullansa veya dişlerini fırçalasa, tezgahı ve aynayı silin. Kelimenin tam anlamıyla 2 saniye sürer. Bu sayede diş macunu lekesinin tezgahta kalmasını engellemiş olursunuz.’

“ÇOCUKLARA SORUMLULUK ALMAYI ÖĞRETİN”

Çocuklara evde sorumluluk almayı öğretmek başarının anahtarıdır ve Simmonds’un evinde eşitlik en üst düzeyde hüküm sürüyor.

‘Bir çocuk masayı dağınık bırakırsa, diğeri temizler. Biri çamaşırları asarsa, diğeri toplar. “Akşam yemeği için yardıma ihtiyacım var” demiyorum, “sebzeyi kim doğrayacak ve kim yıkayacak?” diyorum. Buna varsayılan bir kapanış deniyor. Başka seçeneğim yok, neden evimde başkaları olsun ki?’

10 ADIMDA EVİN HER ZAMAN TEMİZ KALMASININ YOLU

İşte Simmonds’ın kendi yaşamında uyguladığı rutinler:

 1. Banyo lavabosunun yanında kuru bir bez bulundurun. Ne zaman biri musluğu kullansa veya dişlerini fırçalasa, tezgahı ve aynayı silsin. 2 saniye sürer.”
 2. Kullandığınız her şeyi doğru yere koyun. Kulağa basit geliyor ama dağınıklık istemiyorsanız eşyalarınızı kaldırın.”
 3. Mutfak tezgahını, işinizi yaparken ya da yemek pişirirken temizleyin, böylece akşam 21.00’de geri dönmenizi gerektirecek bir karışıklık olmayacak.”
 4. “Günde bir kez elinize bir çanta alın ve yanlış yerde olan her şeyi doldurup yerlerine koyun.”
 5. Yatak odanıza sandalye koymayın. Çünkü üzerine temiz ve kirli giysiler bırakacaksınız.”
 6. “Yiyeceklerinizi dışarıda bırakmayın veya meyvelerin bozulmasına izin vermeyin.”
 7.  “Duşta bir çekçek bulundurun. Böylece duşakabinde leke, yerlerde ıslak zemin kalmayacak.”
 8. Tuvaletin yanında çamaşır suyu/tuvalet temizleyicisi bulundurun. Günde iki kez biraz dökün. Açıkçası, tuvaleti düzenli olarak temizleyin, ancak bu ciddi lekeleri önler.”
 9. “Yatağınızda veya kıyafetlerinizde kedi tüyü istemiyorsanız kedilerinizi nereye isterlerse gitmesine izin vermeyin. Kimi kandırıyorum? Canları ne istiyorsa onu yapacaklar. Ama deneyebilirsiniz.”
 10. Çocuklar, bir evi düzenli tutmanın normal ve bir yaşam becerisi olduğunu bilmelidir. Asla “bana yardım eder misin?” demem. Çünkü a) Bu bir iyilik değil ve b) Benim işim değil. “Katkıda bulunma zamanı” diyorum çünkü hepimiz birlikte yaşıyoruz, o alana ve birbirimizin zamanına saygı duyuyoruz. Buna ortaklar dahildir. Bir çocuk masayı bırakırsa, diğeri temizler. Biri çamaşırları asarsa, diğeri toplar. “Akşam yemeği için yardıma ihtiyacım var” demiyorum, “sebzeyi kim doğrayacak ve kim yıkayacak?” diyorum. Başka seçeneğim yok.”
 11. Pamuklu elbise veya gömlek olmayan hiçbir şeyi ütüleme zahmetine girmeyin. Çoğu kırışıklık vücut ısısıyla ortaya çıkar ve zaten çarşaflarınızı kim görecek?
 12.  Tozlu yüzeyleri fark ettiğiniz anda silin. (Hafta sonları bir saat boyunca toz almamak için)

Evde yapılan en büyük 6 temizlik hatası