Evim ile Ev Turu: Bu kez Bursa’da ferah bir eve konuk olduk…

Son güncelleme:

Ev dekorasyonu için yeni fikirler, öneriler, tavsiyeler mi arıyorsunuz? Evim Dergisi, birbirinden güzel evlere konuk oluyor. Evim ile Ev Turu’nun 11. bölümünde bu kez Bursa’da Mimar Seçil Bulcan Ürküt’ün açık tasarım evine konuk olduk.

300 METREKARELİK 3 KİŞİLİK EV

300 metrekarelik, 3 kişilik bu evde alt kat tek bir yaşam alanı şeklinde kurgulanmış. İşte detaylar…

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN FONKSİYONELLİKTİ”

Bursa’da 3 kişilik bir ailenin evindeyiz. Evi ilk aldıklarında planlama çok farklıydı. Ürküt, “Bizim için önemli olan ilk önce fonksiyonellikti. Evde hayatımı nasıl kolaylaştırabilirim, diğer aile fertleri için nasıl kolaylaştırabilirim bu önemliydi. Bu evde öncelikle kapalı bir mutfak değil, kapalı bir antre değil, farklı bir şey göreceksiniz.” diyor.

EVİN ZEMİNİ SERAMİKLERLE KAPLI

Ana kapıdan girdikten sonra evin her yeri ortak bir kullanım alanı içerisinde. Ana kapıdan girince direkt evin içine geçebiliyorsunuz. Evde yerden ısıtma sistemi var. Bu nedenle evin zemininin tamamı büyük ebatlı seramiklerle kaplı.

EVİN ŞÖMİNE BÖLÜMÜ

“Evin en sevdiğimiz bölümü şömine alanı.” diyen Mimar Seçil Bulcan Ürküt, şöyle devam ediyor:

“Şömine her ne kadar ortada, kullanımı kolay olsa da yandaki yerleşimler asimetrik gider. Modern tasarımda özellikle şöminenin olduğu bölümde deri koltukları seviyorum. Siyah cam ve metal aksesuarlarla bu alanı kurduk.”

SALON DEKORASYONU

“Evin soluna baktığımızda burası aslında bizim tamamen yaşam alanımız. Bu alanda mutfak da var. Mutfakla yaşam alanını ortaya bir TV ünitesi koyarak ayırdık. “

YEMEK BÖLÜMÜ

“Yemek bölümümüz de hemen oturma alanının arkasında. Burada bahçe yaşamı bizim için çok önemli. Buradan sürgülü bir kapıyla dışarı çıkıyoruz. Masanın bu konumda olması hem bahçeyi sardığı için güzel hem de mutfak tarafında da iki bölümün kullanım pratikliği oluşuyor. “

MUTFAK DEKORASYONU

“Mutfakta da ada tasarımı şu yüzden önemli: Adalarda artık ocak kullanılabiliyor. Ben de bu şekilde kullanmak istedim evimde. Ocağı duvara dayadığınızda hiçbir şey göremiyorsunuz ancak bu şekilde ben bahçemi görebiliyorum ve bu bana keyif veriyor.

Yemek masasına gitme ihtiyacı olmadığında burada hemen adamızın yanında bir alanda kahvaltı yapabiliyoruz.”

EVİN HER YERİNDEN BAHÇEYİ GÖRMEK MÜMKÜN

“Evin en dikkat ettiğimiz noktası tüm bahçeyi görebilmekti. Genelde eviyenin üzerinde cam olur ama kendi evimde bunu yapmadım. Tezgah arasında bir cam var ve bu camdan da ön bahçe görülebiliyor.”

“Evin genel planlaması ile ilgili de kısaca bahsedeyim. Evde yaklaşık 300 metrekarelik bir alan var. Bu katın tamamını açık bir sistem olarak kullanıyoruz. Ayrı bir oturma salonu yok. Bizim hayatımız burada geçiyor.”

ÜST KATTA BULUNAN ODALAR

Üst katta iki odamız var. Biri oğlumuzun odası diğeri yatak odası. İçlerinde soyunma odaları ve banyoları var.

Evde özellikle aydınlatmalara da değinmek istiyorum. Bütün katı tek bir yaşam alanı şeklinde kullanmak istediğinizde aydınlatma da çok önemli bir nokta haline geliyor. Aydınlatmada genel olarak karanlık nokta bırakmadan gizli ışıklarla aydınlatmak gerekiyor.

Ev, oda, mutfak, banyo, salon dekorasyonu konusunda yaratıcı fikirler ve çözüm önerilerini, kendin yap tariflerini içeren videoları Evim Dergisi’nin Youtube kanalından takip edebilirsiniz.

Youtube: Evim Dergisi

KÜÇÜK BANYOLAR İÇİN YARATICI DEKORASYON FİKİRLERİ

2020 DEKORASYON TRENDLERİ