Eve yansıyan yeşil oyunlar

Kış günlerinde de evinizi iç mekan bitkileriyle buluşturun. Yeşil kuşak dört bir yanınızı sararken dekoratif olarak da güzellik katacak, emin olabilirsiniz.

Cam ile buluşan doğa
Kış günlerinde evinizin içinde yeşil kuşak etkisi yaratmak için iç mekan bitkilerinin gücünden yararlanın. İşe, evde yer alan cam objeleri, vazoları gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Uzun süre canlılığını koruması için dayanıklı türler tercihiniz olsun. Bu listenin başında da succulent’ler geliyor. Bu mevsim listenize soğanlı bitkilerden lale, sümbül gibi renkli çiçekleri de ekleyebilirsiniz. İç mekanların olmazsa olmazı orkide çeşitlerini ise farklı olanlarından tercih edin.

Sürpriz camdan bahçeler
Her bitkinin bakım kuralı farklıdır. Doğru bakım ile bitkinizin isteklerine kulak verdiğiniz zaman sizinle uzun yıllar yaşamaya devam eder. Cam vazolar içinde kullanacağınız türlerin ise kısa köklü ve dayanıklı olması gerekir. Succulent bitkiler bunun için idealdir. Farklı model ve boylarda olan cam vazolardan terrariumlar oluştururken, dekoratif detaylarla da destekleyin. Kozalak, moss, renkli cam parçaları veya doğal taşlar… Vazoların altında delik olmadığı için suyu tutar, kök çürümesi olmaması için  toprağın içine hidrokültür katabilirsiniz. Toprak görünmesin diyorsanız da doğal taş veya moss tasarımınıza görsel zenginlik katar.

Kapıyı çalan var!
MALZEMELER: Çelenk altlığı • Topraklı bitki-Begonia rex • Funda • Kozalak • Yosun • Tel ip
YAPIM: Kolay ve pratik bir kapı süsü tasarlamak için hazır olan kapı çelenklerinden beğendiğinizi altlık olarak kullanabilirsiniz. Ağaç dalları veya kabuklarından hazırlanmış olan altlıklar uzun süre dayanıklılığını korur. Kapınızın boyutlarıyla orantılı olması için boyutlarına dikkat edin. Ardından topraklı bitkileri saksısından çıkarın ve yosun ile sarın. Yosunun açılmaması için de tel ip yardımıyla çapraz olarak sarın. Sağlam olduğuna emin olun. Aynı şekilde funda bitkisini de yosun ile sarın. Kökten ayrılabilen bitkiler olması önemli. Boyutu büyük gelirse ayırabilirsiniz. Yaprak renk ve formuna göre çelenge daha kalın tel ile sabitleyin. Dekoratif detayları ise isterseniz yosuna silikon tabancası ile yapıştırabilirsiniz. Bir başka seçeneğiniz ise kozalakların ucuna ince tahta sopayı silikonla yapıştırın ve bitkilerin aralarına yerleştirin. Tek tek kullanmak yerine birkaç tanesini bir arada tercih edin, daha etkili bir görüntü olur.

HAZIRLAYAN SELEN OKAN FOTOĞRAFLAR BİLGE CAN GÜRER MEKAN LİSAN-I EZHAR