Evdeki atıl oda konuk odasına dönerse: Eski odada rahatlatan dönüşüm

Son güncelleme:

Evinizde az kullanılan ya da daha çok depo gibi değerlendirilen bir odanız varsa, burayı akrabalarınız ve dostalarınız için şık bir misafir odasına dönüştürebilirsiniz.

SORU: Evimizin depo gibi kullandığımız bir odasını, bulunduğumuz şehirde okumaya gelen kız kardeşim için yatak odası yapmak istiyoruz. Batıya bakan odamız bol güneş ve ışık alıyor. Bu yüzden oldukça ferah. Pastel renkler, tatlı bej tonları, rattan veya meşe gibi açık renk doğal ahşap mobilyaları ve rahatlatıcı dokuları seviyorum. Ayrıca duvarları da dekorasyona dahil etmek istiyorum. Çiçekli veya soyut desenler, kirli tonlar ve çok modern stillerden pek hoşlanmıyorum.

ÇÖZÜM 1: YENİ UZAK DOĞU

Uzak Doğu’dan ilham alan bu stil narin ve stilize motifleri cesur renklerle mükemmel biçimde harmanlıyor. Çiçek sevmeseniz de bu illüstratif desenler odaya dinamik bir hava kazandırır. Üstelik dekoratif duvar efektleri yaratmak için de çok uygun. Zengin tonlar ve gösterişli kumaşlar ile etkileyici ve sıcak bir atmosfer kurgulanabilir. Bu yatak odasında önceliğiniz rahat hissetmek olmalı. Bu yüzden dinlenmek için bir uzanma koltuğu ile odada konforu artırın.

Abstract Safari nevresim takımı: 1.799,99 TL., Bella Maison

3 STİL İPUCU

  • 1. Yatak başı duvarını duvar kağıdıyla kaplayarak odaya hakim olan temaya dikkat çekin ve göz alıcı bir odak noktası yaratın. Boğucu bir görünümden kaçınmak için küçük desenler tercih edin.
  • 2. Gerektiğinde makyaj ya da çalışma masası olabilecek çekmeceli zarif bir konsol, sandıklı tabureler gibi birden fazla işlevli mobilyalar küçük odayı akıllıca değerlendirir.
  • 3. Bol tüylü kumaşlar, peluşlar, kadife dokumalar ve metalik aksesuarlar, mekana ışıltılı, lüks bir görünüm kazandırır. Kontrast yaratmak ve daha fazla doku eklemek için mini bonsai ağacı veya bambu gibi yeşil yapraklı bitkilere yer verin.
Duvar kağıdı: (45×300 cm) 1.060 TL., amazon.com.tr

ÇÖZÜM 2: BOHO CHIC

Duvarı sıcak bej tonunda boyayıp turkuaz ve toz pembe gibi iki romantik renkle tamamlamak, odayı kardeşiniz için harika bir dinlenme alanına dönüştürür. Dekoratif minderlerle donatılan bir sedir, bir kanepe aynı zamanda kitap okumak veya uzanmak için küçük bir köşe oluşturur. Son yıllarda her dekorasyon tarzına kolayca adapte edilen bohem stilin rattan ve bambu gibi doğal malzemeleri ve aydınlık renkleri odanın ferahlatıcı etkisini de pekiştirir.

Fotoğraf: dunelm.com

OKURUMUZUN SEÇİMİ

“Odayı daha aydınlık ve ferah gösterdiği için Boho-Chic stilini tercih ettim. Büyük boy ayna ile ışığı yansıtmak, duvarı depolama alanı gibi kullanmak, dekoratif galeri duvarı uygulaması, hepsi çok akıllıca fikirler ve çok sevdim. Ancak diğer önerideki çalışma ve makyaj masası olabilen konsol düşüncesini de bu stile adapte edeceğim.”

3 STİL İPUCU

  • 1. Duvarda dekoratif bir uygulama için kağıt kaplamak yerine tuvalleri boyayıp çerçeveleyerek asın. Burada dikkat edeceğiniz şey odada bütünlük sağlayan renkleri kullanmak. Zaman içinde tuval renklerini kolayca yenilemeniz de mümkün.
  • 2. Küçük odalarda depolama alanı oluşturmak önemli. Bu yüzden duvarlardan yararlanın. Resim sergileme rafına kancalar takarak askılık gibi kullanın, yatak altını dekoratif sepetlerle işlevsel saklama alanına dönüştürün, tekerlekli mobil mobilyalar ile odayı maksimumda kullanın.
  • 3. Ağır ve kalın perdeler yerine ahşap stor ya da panjur gibi sade pencere uygulamaları tercih edin. Doğal ışığı daha çok içeri almak için ince tüller, poplin perdeler de asabilirsiniz.
Lavero pamuklu nevresim: 699,99 TL., Karaca Home

Eski genç odasını misafir odasına dönüştürme yolları