Eski genç odasını misafir odasına dönüştürme yolları

Son güncelleme:

Küçük kızınız büyüdü ve yuvadan uçtu. Eski odasını kullanışlı bir misafir odasına dönüştürmek istiyorsunuz. Peki, renkli ve desenli dinamizm mi? Bol çiçekli pastel romantizm mi? İki farklı stilde çözüm ve ürün önerilerimiz ilham verebilir.

“Kızımın yıllardır değişmeyen çocukluk odası neredeyse hiç kullanılmıyor. Hem onun geldiğinde kalabileceği, hem yatılı misafirler için şık bir yatak odası yapmak istiyorum. Ziyarete gelenlerin mutlu ve rahat hissetmeleri benim için önemli. Ancak nötr tonlar ve minimalizm hiç tarzım değil. Canlı renkler, doku ve desenle zengin, sıcak ve samimi bir dekorasyon tercih ediyorum.”

SEÇENEK 1: SOYUT DİNAMİZM

Kırmızı, sarı ve lacivert gibi güçlü renkleri natürel dokular ile sadeleştirin. – Fotoğraf: bedeckhome.com

Modern bir hava yaratan bu görünüm eski odayı canlandırarak farklı bir dinamizm kazandırıyor. Dekorasyonun özündeki güçlü renklerin ve soyut desenlerin yarattığı sıcak ve samimi his misafirler üzerinde pozitif bir izlenim bırakır. Odanın kilit parçaları geçmişle bugün arasında bağ kuran retro formlu bir berjer, mantar başlı abajur ve konik ayaklı şifonyer. Bunları geometrik desenli bir halı, dekoratif yatıklar ve aksesuarla tamamlayın.

STİL İPUÇLARI

  • Çağdaş ve dengeli bir görünüm için stilin çarpıcı renk kombinlerini siyah ve beyaz gibi baz renkler ile nötralize edin.
  • Değişime başlarken yatak veya berjer gibi hacimli bir mobilyadan yola çıkın ve ileride görünümütekrara revize etmek istediğinizde kolayca değiştirebileceğiniz aksesuarlarla zenginleştirin.
  • Kitap, dergi ve gazete okumaları için işlevsel bir aydınlatma olmazsa olmazlardan. Hem genel, hem noktasal ışık veren, yükseklik ayarlı, yönlendirebilir başlıklı abajur, aplik ve lambader doğru tercihler.
  • Her türlü depolama ihtiyacı için çekmeceli bir dolap ya da yan sehpa, yalnız kalıp dinlenecekleri rahat bir koltuk, çanta ve giysileri asabilecekleri askılıklar… Misafir yatak odası belli ihtiyaçları da karşılamalı. Bu yüzden onları olabildiğince konforlu hissettirecek şeylere yatırım yapın.
Yatak başını rengarenk posterler, ve sarkıt çiçeklerle süsleyerek odanızı kişiselleştirin. – Fotoğraf: johnlewis.com

SEÇENEK 2: NARİN ÇİÇEKLER

Yumuşak renk temalı geleneksel kır evi stili ile rahatlatıcı bir atmosfer kurgulayın. Romantik ve nostaljik etkisi ile huzur verici bir his yaratan bu tema misafirlerinizin konforlu biçimde dinlenmesini sağlar. Pastel pembe ve açık yeşilin yarattığı doğaya kaçış etkisi çiçek desenli kumaşlarla romantik İngiliz bahçelerinin vintage görünümünü yansıtır. Bu stili açık renk ham ahşaplar, modern formlu mobilyalar ile harmanlayarak daha güncel bir hava kazandırabilirsiniz.

Pip Studio Chineserose duvar kağıdı, gracebrands.com – Bir duvarı baharı çağrıştıran iç açıcı çiçekli bir kağıt ya da pano ile kaplayabilirsiniz.

STİL İPUÇLARI

  • Bolca deseninin hakim olduğu bu stilde perde ve yatak takımlarında, kısmen duvar kağıdı veya halıda çiçekliler, dekoratif yastık ve diğer tekstillerde çizgililer kullanın ve hepsini düz seçenekler ile harmanlayarak odaya derinlik kazandırın.
  • Bu temanın kilit noktası detaylar. Cam vazolarda taze çiçekler, duvarda kurutulmuş demetler ve işlemeli kadife örtüler ile rüya gibi romantik bir oda hayal edin. Atmosferi yine çiçek kokulu mumlarla tamamlayın.
  • Kışın mumlar ve kalın kadife perdeler ile zenginleştirin, ilkbaharda ise keten tüllerle aydınlatın, ferahlatın.
  • Yılın malzemesi ham ahşap ve hazerana bu stilde de yer vererek etkiyi şimdiye adapte edebilirsiniz.

OKURUMUZUN STİL TERCİHİ

Okuyucumuz narin çiçek baskılarının ve pastel tonların her yaştan misafire hitap edeceğini düşündüğünden modern kır evi stilini tercih etti. Kışın rahat edecekleri, yazın aydınlık ve huzurlu hissedecekleri bu stil, odayı uzun yıllar değiştirmeden kullanabilecekleri zamansız bir görünüme büründürüyor.

RAHATLATICI ETKİ – Duvarda yatıştırıcı yeşiller ve ham ahşaplar çiçek desenleri ile buluştuğunda doğanın içindeymiş izlenimi yaratarak vücudu rahatlatır, ruhunuza iyi gelir. Siyah, beyaz illustratif tablolar çiçek etkisini yalın biçimde pekiştirir.

Genç odasına romantik dokunuş