şarj priz

Evde şarj aletini prizde bırakmak tehlikeli mi?

Şarj aletinizi sık sık prize takılı mı bırakıyorsunuz? Peki bu tehlikeli bir durum mu? Kullanmadığınız zamanlarda şarj aletini prizden çıkarmak daha doğru. Bunun nedenini açıklıyoruz.

PRİZE TAKILI OLAN ŞARJ ALETİ ELEKTRİK TÜKETİR

  • Şarj cihazlarında voltajı 230 volttan gerekli seviyeye indiren transformatör bulunmaktadır. Akıllı telefonlar için bu yaklaşık beş volt.
  • Transformatör, hiçbir cihaz bağlı olmadığında bile çalışır. Örneğin, her zaman bağlı olan bir cep telefonu şarj cihazı, yılda yaklaşık bir Euro’luk gereksiz elektrik maliyetlerine neden olur.
  • Kulağa pek hoş gelmiyor, ancak evin her yerine birden fazla şarj cihazı sürekli olarak takıldığında, maliyetler artıyor.
  • Şarj cihazının arızalı olması tehlikeli hale gelir. Daha sonra aşırı ısınabilir ve yangın riski olabilir.
  • Ucuz isimsiz ürünlere özellikle dikkat etmelisiniz. Cihaz ne kadar uzun süre bağlı kalırsa, bir şey olma ve hasar görme riski o kadar yüksek olur.

ŞARJ CİHAZINI TAKILI BIRAKMAK GÜVENLİ Mİ?

Telefonunuzu şarj etmiyorken telefonunuzun şarj kablosunu ve güç adaptörlerini takılı bırakmak genellikle güvenlidir. Bunun ana nedeni, güç kablolarından çok az elektrik geçecek veya hiç elektrik olmayacak olmasıdır. Bunun nedeni, yalnızca kablo gerçekten telefonunuza takılıyken çalışan gücün olmasıdır.

Bununla birlikte, gözetimsiz bırakıldığında bazı şarj cihazları ve güç adaptörleri bozulur. Bu nedenle, onları prize takılı bırakmak tamamen güvenli olsa da, her zaman nereye takılı olduklarının farkında olun. En önemlisi, şarj cihazınızın takılı olduğu alana dikkat edin.

Telefonunuzun şarj cihazını başıboş bırakmayı planlıyorsanız, yakınında bir su birikintisi olmadığından emin olun.

Lavabo ve soba gibi ısı veya su kaynaklarına çok yakın olan şarj cihazları hasar görebilir ve bu sadece çalışma şeklini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda tehlikeli bir duruma da yol açabilir.

Son olarak, her zaman özel şarj kablonuzla kullanılması amaçlanan uygun güç adaptörünü kullandığınızdan emin olmalısınız. Tüm güç adaptörleri, özellikle ne kadar güç tutacak şekilde tasarlandığı söz konusu olduğunda, aynı güveni oluşturmaz. Telefonlar gibi belirli elektronik cihazları şarj etmeye yönelik olmayan bir güç adaptörünün kullanılması durumunda, şarj cihazına takılı olarak bırakılmamalıdır.

Kış aylarında elektrikten tasarruf etmenin tüyoları