Kış aylarında elektrikten tasarruf etmenin tüyoları

Son güncelleme:

Kış aylarında elektrikten tasarruf etmenin tüyolarını anlatıyoruz. Havanın giderek soğumasıyla ısınma ihtiyacı artacak ve havanın erken kararması aydınlatmanın da daha fazla kullanımına neden olacak. Karşılaştırma sitesi encazip.com’a göre yaptığınız hatalı kullanımları düzelterek de faturaya tasarruf anlamında katkı sağlayabilirsiniz. Örneğin, kanepenizi ve sandalyelerinizi radyatörü kapatmayacak şekilde ve aralık bırakarak konumlandırabilir bu sayede sıcak havanın kesilmesini önleyebilirsiniz. İşte tasarruf tüyoları!

FLORESAN VEYA LED AMPUL TERCİH EDİN

Kış aylarında havanın erken kararması aydınlatma maaliyetlerinin de artmasına neden oluyor. Aydınlatmadan tasarruf için akkor ampullere göre daha uzun ömürlü olduğundan floresan veya LED ampul kullanmakta fayda var. Ortalama bir hane, ampullerini LED’le değiştirirse ayda yaklaşık 100 TL’ye kadar tasarruf sağlayabilir. Bir diğer öneri, kullanmadığınız odaların ışıklarını her zaman kapalı tutmak. Özellikle koridor gibi evin kısa süreliğine kullanılan mekanlarında ışıklar açık unutulabiliyor, buna da dikkat etmekte fayda var. 

ISINMA İÇİN GÜNEŞ IŞIĞINDAN YARARLANIN

Kış ayları gelince faturalara en çok yansıyan maaliyetlerden biri de ısınma. Kış aylarında perdelerinizi açarak güneşin doğuşundan batışına kadar yaydığı ısıdan faydalanabilirsiniz.

 Doğal gaz, elektrikli ısıtıcılar, sıcaklık ayarlı klimalar kış aylarında uzun süreler kullanılıyor. Bunların faturaya daha az yansıması için kullanım sürelerine dikkat etmek gerekiyor.

Kanepenizi ve sandalyelerinizi radyatörü kapatmayacak şekilde ve aralık bırakarak konumlandırabilir bu sayede sıcak havanın kesilmesini önleyebilirsiniz.

Akşamları yatağı ısıtmak için elektrikli battaniye kullanmak, kombiyi birkaç derece kısmaya imkân tanıyabilir bu da doğal gazdan tasarruf yapmanıza olanak sağlayabilir.

Ayrıca kombinizin bakımını yılda bir kez, özellikle kış aylarına girmeden önce yaptırın. Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise sıcak havayı, odaya geri yansıtarak enerji tasarrufuna yardımcı olmak için radyatörünüzün arkasına metalize radyatör reflektörü (radyatör arkalığı) koyabilirsiniz. Evi havalandırırken pencereleri minimum süre açık tutarak doğal gaz sarfiyatını önleyebilirsiniz.

YALITIM TASARRUF İÇİN ÖNEMLİ

yalıtım

Enerji tasarrufunda en önemli destekçilerden biri de yalıtım. Yalıtımı kötü çatı ve duvarlar, önemli bir enerji israfına nedeni olabilir. Isınmanın en etkili yollarından biri kapı ve pencere aralıklarına yalıtım bandı çekmek. Pencerelerin etrafına kolayca yapıştırılan hava geçirmez şeritler, önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlayabilir. Pencerelerin çift cam olması da uzun vadede tasarrufa katkı sunar.

BEYAZ EŞYALARDA ENERJİ SINIFI YÜKSEK CİHAZLAR KULLANIN

Buzdolabı, fırın, televizyon, çamaşır ve bulaşık makinesi sürekli kullanılan beyaz eşyalardan. Enerji sınıfı yüksek cihazlar kullanmak tasarruf etmenin en etkili yollarından biri. Bu cihazları kullanırken dikkat edeceğiniz bazı hususlar da tasarruf etmenize katkı sağlayabilir.

Örneğin, çamaşır ve bulaşık makinesi gerektiği kadar doldurulmadan çalıştırmayın. Yarısı dolu makineyi, tam performansla çalıştırmak enerji israfını artırır. Çamaşırları kısa programda yıkamak ise tasarrufa katkı sağlar. Kış aylarında ısıtmalı havalandırıcı kullanarak kurutma makinesini daha az çalıştırabilirsiniz. Bulaşık makinesinin kapağını açık bırakarak bulaşıkların kurumasını sağlayabilirsiniz.

KÜÇÜK EV ALETLERİNİ DİKKATLİ KULLANIN

Faturaya önemli yansıması bulunan küçük ev aletlerinin kullanımına dikkat etmek de tasarruf için önemli. Alışkanlıklarınızı değiştirerek tasarrufa katkı sağlayabilirsiniz. Örneğin, kullanılmayan elektrikli aletleri prizden çıkarın. Elektrikli aletler, kapalı olsalar bile prize takılıyken elektrik tüketmeye devam ederler. Su ısıtıcınızda ihtiyacınız kadar su kaynatarak fazla elektrik tüketiminin önüne geçebilirsiniz. Beklemede kalan çay makineleri, tost makineleri, su ısıtıcıları gibi aletleri kapatmakta yarar var. 

Elektrikli su ısıtıcısında biriken kireç, suyun geç ısınmasına neden olduğundan cihaz, daha fazla elektrik harcar. Bu nedenle oluşan kireç ve tortuları sık sık temizleyin. Fırında, ön ısıtma yapılması gereken bir yemek pişecekse zaman ayarı yapılmalı. Gereksiz sürelerde ön ısıtma, elektrik israfına neden olur.

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Faturayı düşürme yolları

Elektrik faturalarınızdan tasarruf etmenizi sağlayacak minik cihazlar ve kullanım önerileri

Yaz aylarında elektrikten tasarruf sağlayacak tüyolar