Evde sakin molalar vermek için keyifli öneriler

Yeni yıl, yeni kararlar, yeni hedefler… Tüm bunlardan sıyrılıp biraz durmak, hayatı yavaşlatıp tadını çıkarmak, hiçbir şey için acele etmeden kısa bir mola verip dinlenmek için işe evinizden başlayın.

Yılın ilk ayı planlar yapmak, geleceği düşünmek için uygun bir zaman. Peki ya düşünceleri netleştirip yeni kararlar almanın en iyi yolu nedir? Gelin bir değişiklik yapın ve biraz bekleyin. Çünkü kışın biraz da melankolik bu ayında doğal yaşam ritminizi bulmak, hedeflerinizi belirlemek ya da acil kararlar almaktan daha mantıklı bir seçenek gibi geliyor kulağa. Yıla; sakinleşmiş, odaklanmış, yeni deneyimlere açık olarak hazırlanmak için hayatı yavaşlatmaya ise evinizden başlayın.

EVİN KONFOR ARTIRANLARI

Huzurlu bir ortam, sakinlik için önemli bir faktör. Bu nedenle evde kendinizle başbaşa kalabileceğiniz uygun alanlar kurgulayın. Huzur duygusunu pekiştiren doğal dokular, yumuşak yünlü örtüler, yastıklar ve örgü battaniyeler odalara ekstra konfor ekleyerek rahat bir görünüm kazandırır. Zeminde tüylü, yumuşak halılar etkili bir sıcaklık hissi verir. Renk tercihinizi nötr tonlardan yana kullanın.

Rahatlatıcı açık gri tonları dinginleştirirken, konsantrasyonu yükselten bir atmosfer yaratır. Tercihiniz beyazsa doğallığa çağrışım yapan yeşille buluşturun. Evin aldığı ışık da çok önemli. Doğru ışık sadece enerjiyi ve üretkenliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam alanlarını sıcak, samimi ve doğa ile bağlantılı kılar.

Özellikle günlerin kısaldığı kış aylarında mümkün olan her yere doğal ışık enjekte etmek için ekstra çaba harcayın. Bunun en hızlı ve pratik yolu koyu ve kalın perdeleri daha ince ve açık renkliler ile değiştirmek. Yılın ilk döneminde duyusal değişimlere açık ve hazırlıklı olmak için yaşam alanlarının dingin ve huzurlu olması gerektiğini unutmayın.

DİNLENİN & CANLANIN

H&M Home

Ocak ayında sağlıklı kararlar almak, hayatı dinginleştirmek için yapılacak en iyi şey daha kaliteli bir uyku. İyi bir uykunun vücudu beslediği, mutluluğu pekiştirdiği ve stres seviyelerini azalttığı kanıtlanmış bir gerçek. Rahatlamış, dinlenmiş bir zihin ve vücut için uyku sağlığına yatırım yapın. Çünkü asıl önemli olan çok uyumak değil, uyku kalitesidir. Bunun için:

  • Yatağınız rahatsızsa düzensiz ve uykusuz bir geceye neden olur. Bu yüzden yatak alırken “evde deneyim” seçenekli olanlara öncelik verin.
  • Daha fazla konfor katmanı için olmazsa olmazlardan biri de alez. Hipoalerjenik, antibakteriyel olanlar sağlık açısından doğru seçenekler.
  • Diğer önemli faktörler oda ve yatak ısısı. Oda ısısını gece ilerleyen saatlerde düşecek şekilde ayarlayın, kaliteli ve nefes alan kumaş yataklara, tekstillere yatırım yapın.
  • Yazın ve kışın değiştirilebilir kılıflı ya da ikisi bir arada yorganlar kullanın.
  • Gece ritüelinize ruhunuzu ve beyninizi iyileştiren, uykuya katkı sağlayan doğal içerikli rahatlatıcı yastık parfümleri, özel kokulu mumlar ekleyin ve yağlar ile vücudunuzu hafifçe ovun.

SAKİNLEŞMEK İÇİN DOĞALLIK

Günlük yaşamınızda gevşemek için bilinçli olarak küçük molalar vermek, ruhsal ve fiziksel açıdan önemli. Sabah günün en aydınlık köşesinde keyifli bir kahve molası ya da banyoda kendinizi şımartarak bakım yapmak bedensel ve zihinsel rahatlamanın en keyifli yolu. Birkaç özel dokunuşla banyoda spa benzeri bir etki yaratabilirsiniz:

  • Cilde iyi gelen aromaterapi yağları kullanın. Bu yağlar kokuları sayesinde atmosferi de rahatlatır.
  • Canlanmak ve tazelenmek için gül sardunyası, tatlı portakal ve lavantadan oluşan bir karışım deneyebilirsiniz.
  • Deniz yosunu gibi organik, botanik elementler içeren bir nemlendirici sabun kullanın.
  • Yumuşak dokulu bambu havlularla kurulanın. Bu fazla lüks gibi gelse de sağlık için değerli bir yatırım.
  • Dikkatinizi dağıtmayın. Dağıldığını fark ederseniz, meditasyona yönelin veya sakinleştirici atmosfer müziği dinleyin.

MUMLARIN VE KOKULARIN SAKİNLEŞTİRİCİ ETKİLERİ

“Narenciye, vanilya ve topraksı kokular odaklanma, sakinleşme v e meditasyon için ideal kokular arasında. Özellikle narenciye kokularının ruh hali ve stres üzerinde olumlu etkiler i biliniyor. Fiolas’ın Akdeniz’in serin koylarındaymış gibi hissetiren Blues serisi narenciye ve deniz tuzu aromaları ile öze döndürürken, bergamut ve limon ağaçlarının tazeleyici kokularıyla da ferahlatıyor. Köklenme ve mevcudiyet hislerini destekleyen topraksı kokuları, karanfilin ısıtıcı etkisi, pembe biber ve çiçeksi notalar ile buluşturan S oul Jazz paçuli ve sedir ağacının merkezleyen aroması ile özellikle meditasyon çalışmaları için ideal. Zıt kutuparın harmonisini yansıtarak yaşamın dengesine atıfta bulunan Chill Out serisi içeriğindeki kan portakalının canlandı rıcı meyvemsi aroması ile neşelendirirken, yabani zambak ve vanilyanın sıcak, tatlımsı yumuşak notaları ile dingi nleşitiriyor.” Fulya Gündoğdu/ Fiolas.

MEDİATİF MUMLAR

“Evleri süsleyen, atmosfer yaratan mumlar meditatif bir etkiye de sahip. Mum ışığıyla bedenin rahatladığını kanıtlayan uzmanlar bundan faydalanmamızı tavsiye ediyor. Özellikle meditasyon yaptığınız akşamlarda, kendinizi şımartmak için yasemin ve ylang ylang özü, her derde deva lavanta, canlandırıcı nane ve okaliptüsü tercih edin. Mum alırken zararlı maddelerden arınmış, yüzde 100 doğal soya mumu, uçucu yağlar, özel parfümler ve pamuk fitillerinden hazırlanan çevre dostu mumlar seçin.” Home In Joy.

Sakinleştiren ev bitkileri – 5 farklı çiçek