evde-oyun-hamuru-yapımı

Evde oyun hamuru yapımı: Oyun hamuru malzemeleri nelerdir?

Son güncelleme:

Evde oyun hamuru yapımı konusunda merak edilen soruları yanıtladık. Gıda boyalı, gıda boyasız, sulu boya ile yapılabilecek oyun hamuru tarifleri bir arada. Siz de evde oyun hamuru tarifi arıyorsanız, işte tarifler ve gıda boyası yerine kullanılabilecek malzemeler…

EVDE OYUN HAMURU YAPIMI

Orta boy bir kabın içerisine 4 su bardağı unu alıyoruz. Bir su bardağı tuzu ekliyoruz. Un ile tuzu iyice karıştırıyoruz. Bir su bardağı suyu 4 kaseye eşit bir şekilde boşaltıyoruz. Har kaseye farklı bir gıda boyası renginden bir tatlı kaşığı koyarak su ile iyice karışmasını sağlıyoruz. 4 kaseye de birer yemek kaşığı sıvı yağ ekliyoruz. Ardından tüm kaselere birer bardak un-tuz karışımını ekliyoruz ve yavaşça hepsini ayrı ayrı karıştırıyoruz ve tam kıvama gelene kadar yoğuruyoruz. Hamurunuz sert gelirse elinizi suya batırarak yumuşatabilirsiniz.

Evde 4 farklı renkte oyun hamuru yapımı bu şekilde. Hamurlarınızın kurumaması için streç filme sarabilirsiniz.

Evde oyun hamuru yapımı

OYUN HAMURU MALZEMELERİ NELERDİR?

  • 1 su bardağı tuz
  • 1 kahve fincanı sıvı yağ
  • 1 su bardağı su
  • 4 farklı renkte gıda boyası
  • 4 su bardağı un

EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR (GIDA BOYASIZ)

Oyun hamuru yaparken gıda boyası yerine sebze ve meyvelerin sularını da kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken istediğiniz renkteki sebze ya da meyvenin suyunu oyun hamuru malzemeleri arasına karıştırmak.

Evde gıda boyasız oyun hamuru yapımı şu şekilde: Bir tencereye bir çay bardağı un ve bir çay bardağı pancar suyu ekliyoruz. (Kırmızı pancarı suda bekleterek elde edebilirsiniz.) Ardından 2 yemek kaşığı sirke (üzüm ya da elma sirkesi fark etmez), 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve bir çay kaşığı tuz ekliyoruz. Malzemeleri iyice karıştırıyoruz.

Başka bir kaba yine bir çay bardağı su, yarım çay kaşığı zerdeçal ve bir çay bardağı un, 2 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve yarım çay kaşığı tuz ekleyin.

Tencereleri ocağa alıyoruz ve orta ateşte karıştırarak katılaşıncaya kadar pişiriyoruz. Hamur kıvamına geldiğinde tencereden alın ve tezgahta soğumaya bırakın.

Evde oyun hamuru yapımı

GIDA BOYASI YERİNE NE KULLANILABİLİR

Kırmızı havuç suyu, suda bekletilmiş pancar, zerdeçal, vişne suyu, ıspanak suyu, nar ekşisi gibi herhangi bir sebze ya da meyvenin suyunu gıda boyası yerine kullanabilirsiniz.

SULU BOYA İLE OYUN HAMURU YAPIMI

Sulu boyanın bir paletini suda eriterek una karıştırırsanız sulu boya ile oyun hamuru hazırlayabilirsiniz. Yukarıda da anlattığımız tarifteki gibi pancar suyu yerine sulu boya karıştırdığınız su ile karışım hazırlayabilirsiniz.

OYUN HAMURUNUN KURUMAMASI İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Oyun hamurunun kurumaması için streç filme sarabilir, hava almayan bir kapta tutabilir ya da sıkıca bağlanmış bir poşette tutabilirsiniz. Önemli olan hava almayan bir yerde bekletilmesi.

Patates baskısı nasıl, hangi boya ile yapılır? İşte baskı şekilleri, örnekleri

Evde çocuklarla neler yapılabilir? Etkinlik önerileri

Uçurtma nasıl yapılır? Kısa ve kolay uçurtma yapılış tarifi