bahçe-serası

Evde bahçe serası nasıl kurulur? Küçük alanlara mini hobi bahçesi

Son güncelleme:

Mini organik bahçeler olarak da bilinen hobi bahçelerinde mutfak ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz düzeyde sebze ve meyve yetiştirip tamamen organik bir şekilde beslenme imkânına sahip olabilirsiniz.

Günün yorgunluğunu ve stresini atmak için sakin, huzurlu ortamlara ihtiyaç duyarız. Bahçenizde küçük bir alana yapacağınız hobi bahçesi ile uygun maliyetlerle hem organik beslenebilir hem de toprakla uğraşarak şehrin stresinden uzaklaşabilirsiniz. Evde ideal bahçe serası kurabilmenin püf noktaları:

EVDE İDEAL BAHÇE SERASI KURABİLMENİN PÜF NOKTALARI

Doğru seçim yapın: İlk olarak ne tür bir bahçe görmek istediğinizi belirleyin. Bu bir ağaç bahçesi, sebze bahçesi veya çiçek bahçesi olabilir.

Doğru noktaları tespit edin: Sebze ve meyveler her gün 6 ila 8 saat arası güneşe ihtiyaç duyar. Bu nedenle bahçenizin güneş alan bölümüne odaklanabilirsiniz. Gölgeli bir bahçeye sahipseniz brokoli, karnabahar, lahana, roka, kereviz gibi gölgede yetişen sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Zemin temizliğinden emin olun: Hobi bahçenizi oluşturacağınız alanın yaprak ve taşlarla dolu olmaması gerekiyor, işe bunları temizleyerek başlayabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken tırmık kullanabilirsiniz.

Toprağınızı besleyin: Toprağınızın verimliliği bitkinizin verimliliğiyle doğru orantılıdır. Eğer toprağınız zayıf ve kısırsa organik madde ekleyerek evde sera kurulumu yapabilirsiniz.

Bitkilerinizi seçin: Bitkilerinizi tohum mu yoksa fide olarak mı dikeceğinize karar verin.

Doğru zamanlarda sulayın: Fidelerinizin kurumasına asla izin vermemeniz gerekiyor. Günlük sulamalarınıza dikkat edin. Bitkileriniz büyüdükçe su ihtiyacı azalacağından ilerleyen zamanda neme ve yağışa da dikkat ederek sulama yapmalısınız.

Kürek yardımıyla bahçenizi koruyun: Yabancı otlardan kurtulmak ve nemi içeride tutabilmeniz için toprağı, kürek yardımıyla birkaç santim çapalamalısınız. Böylelikle hem sık sık sulama zorunluluğundan kurtulur hem de güneşin toprağa çarpmasını önleyerek yabancı ot tohumunun çimlenmesini engellersiniz.

Ekimde bahçeye dikilebilecek 5 bitki