ev-turu-vadiye-kucak-açan-sakız-ev
ev-turu-vadiye-kucak-açan-sakız-ev

Ev turu: Vadiye kucak açan “sakız ev”

Bulunduğu site içerisinde en yüksek noktada konumlanan “sakız ev” tüm vadiye tepeden bakıyor. Alabildiğine yeşil ve doğal, burası başka türlü bir yaşamın kapılarını aralıyor.

YÖRENİN OTANTİK MİMARİSİ REVİZE EDİLMİŞ

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, Yarbasan Evleri’nden birinde, Sakız Ev’deyiz… Yarbasan Evleri, yörenin otantik mimarisinin modern ihtiyaçlara göre revize edilmiş bir uygulaması. Geçmiş dönem Rum mimarisi, yapı ve yerleşkeleri örnek alınarak yeniden tasarlanmış.

ÜÇ KİŞİLİK CENNET

Burası üç kişilik bir cennet gibi. Arkın Bey, eşi Canan ve kızı Selin ile birlikte paylaşıyor Sakız Ev’in doyulmaz manzarasını. Eşlerin anne ve babaları da zaman zaman onlara katılıyorlarmış. O zaman tam anlamıyla geniş bir ailenin tadını yakaladıklarını söylüyorlar.

Dekorasyonunda ahşap görsellerin ön plana çıktığı bu ev otantik tarzdaki yöresel havasını seramik mozaikleriyle de tam anlamıyla koruyor.

Arkın Bey işadamı, Canan Hanım emekli bir havayolu çalışanı, kızları Selin ise öğrenci. Ailede herkes en az bir spor ile ilgileniyormuş. Bodrum’u seçmelerinin temel sebeplerinden biri de bu, yelkenciliğe olan merakları.

“Üç kişilik çekirdek bir aileyiz. Ama kalabalık arkadaş grupları da sık sık evimizi dolduruyor. Ailenin büyükleri de bize katılınca Sakız Ev’in keyfi daha bir başka oluyor.”

Deniz, ailenin vazgeçilmezleri arasında. Ev sahibi Arkın Bey, İstanbul’daki yoğun iş hayatı sebebiyle vakit ayıramadığı arkadaş ve dostlarını, haftasonu burada ağırlayarak bahçe partileri vermekten çok hoşlandığını söylüyor. Havuz başı ve bahçenin jeolojik demirbaşı olan “kaya” kovukları, parti mekanlarındanmış.

SALON

Şömineli salon çok keyifli bir atmosfere sahip. Zeminlerde, özel yapım yer karosu ve Eskere çamından rabıtalar kullanılmış. Duvarda kullanılan ahşap raflar ise bizi eski zaman evlerine götürüyor. Mobilyaların çoğu ise antikacılardan toplanarak bu tarz bir konsept yaratılmış.

YÖRESEL TATLAR

Özellikle mutfak için seçilen tüm detaylar, yemek hazırlama ritüelini sürekli bir keyfe dönüştürüyor. Bakır gereçler, eski zamanlara gönderme yapan tabaklıklar hep özel olarak tasarlanıp yaptırılmış.

Yörenin otantik mimarisinin modern ihtiyaçlara göre revize edilmiş bir uygulaması bu ev. Geçmiş dönem Rum mimarisi, yapı ve yerleşkeleri örnek alınarak yeniden tasarlanmış.

YATAK ODASI

Yatak odası yalınlıkla döşenmiş. Makyaj masası ise Trabzon’da yaşamış eski bir Rum aile dostlarının hediyesiymiş. Perdeler, ev sahibesi Canan Hanım’ın Bodrum bez pazarlarından temin ettiği kumaşlarla diktirilmiş.

KONUK ODASI

Bu evi diğerlerinden ayıran en büyük özellik üçüncü bir misafir odasının varlığı, havuzlu bahçeye açılan ayrı kapısı ile evin kullanım fonksiyonuna katkıda bulunuyor. Burada Bodrum evlerinin dokusunu yansıtan beyaz tonlar tercih edilmiş. Dikmeli yatak ise bu odanın odak noktası olmayı başarıyor.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR

Bodrum’da mutlu orkideler cenneti olan taş evdeyiz!