EV-GEZMESİ NORVEÇ

Ev turu: Soğuk bir ülke olan Norveç’te sıcak bir yuva!

Kuzeyin soğuk imajına tezat olarak, dekorasyonu ve özellikle de terasıyla bizi şaşırtan bir evdeyiz. Norveç’in başkenti Oslo’da yer alan bu ev, 2011 yılında inşa edilmiş.

Ev sahibi Tommy Ruud, satın alır almaz evi çok güvendiği mimar çift Annette ve Christian Thorsby’ye emanet etmiş. “Ev boş olduğu için planlamak daha kolay oldu” diyor mimar çift. Yine de büyük çaplı tadilatlar da olmamış değil.

195 M2’LİK ALANDA 3 KATLI BİNA

195 metrekarelik bir alana kurulu olan üç katlı bina için yepyeni bir plan çizilmiş. Giriş katındaki kaldırılabilen tüm duvarlar kaldırılmış örneğin. Üst katta da gün ışığından maksimum fayda sağlamak için yeni pencereler açılmış.

SADE, FERAH, SAMİMİ

Tipik bir İskandinav stilinin hakim olduğu evi gezmeye başlıyoruz. Evin geneline sadelik hakim. Ama asla soğuk ve donuk değil; gayet samimi bir havası var. Ana renkler olan siyah, beyaz ve griye, sarı aksesuarlar ile sıcaklık katılmış. Halılar, yastıklar ve vazolar özenle seçilmiş dekoratif objelerden. Aydınlatma elemanlarını da unutmamak gerek.

Giriş katında büyük bir salon ve mutfak bulunuyor. “Mutfağın açık plan olmasını özellikle istedim” diyor ev sahibi, “Mutfak benim için evin en sosyal alanı diyebilirim. Burada ailemle ve arkadaşlarımla birlikte yemek yapıp sohbet etme imkanı buluyorum ve bundan çok keyif alıyorum” diyor. Mutfak Norveçli bir firma tarafından özel olarak tasarlanmış. Gri, siyah ve beyaz renk üçlemesine metal ve ahşap yüzeyler eşlik ediyor. Salonun dekorasyonu, mutfakla büyük bir uyum içinde. Gri L kanepe ve masa dekorasyon mağazası Bolia’dan, koltuk ise Milla Boutique’den, yemek masası, sandalyeler ve yastıklar Mani Studio’dan tercih edilmiş. Halı, ev sahibesinin Fas gezisinde gözüne çarpmış ve hemen alınmış; el yapımı olduğu için ayrı değer taşıyor.

Bahçesi olmasa da, ev sahibinin yeşile olan düşkünlüğü açıkça belli. Hemen her odada farklı, dekoratif vazolar ve mevsim çiçekleri yer alıyor.

EVE YAYILAN MÜZİK

İkinci katta oturma odası, iki yatak odası ve bir banyo bulunuyor. Oturma odasındaki kanepe Living’den, masa Bolia’dan alınmış. Odanın tek tarafına tuğla duvar yapılmış.

Ana yatak odasındaki eşyaların çoğu Linfield’dan tercih edilmiş. Yatak başı mimarın özel tasarımı. Şifonyer İkea’dan alınmış ancak üzeri mermer dokusu olan özel bir kağıtla kaplanmış. En ilgi çekici aksesuarlardan biri olan aydınlatmalar Fas’tan getirilmiş.

Evin en ilginç özelliklerinden biri, ses sistemi. Evin her yerinde, banyoda bile müziği duyabilmek mümkün. Şimdi zemin kata iniyoruz. Burada iki oda, bir banyo ve çamaşır odası yer alıyor. Ev sahibi Tommy Ruud’un 13 yaşındaki oğlunun yatak odası bu katta. Baba-oğul çok güzel bir de sinema odası yapmışlar. Birlikte film izlemekten büyük keyif alıyorlar.

GİZLİ BİR VAHA

Ve, bize göre evin en cazip yeri: Teras! Küçük ama harika bir vaha yaratmış burada mimar çift. Komşuyla arada paravan görevi olması için bambu tercih edilmiş. Bu da doğal bir efekt yaratmış. Üzerine küçük saksılar içinde mutfak otları yerleştirilen paravan, bu sayede başka bir işlev daha kazanmış.

Teras metrekare olarak küçük olmasına rağmen çok işlevsel olarak tasarlanmış. İki farklı oturma alanı yerleştirilmiş. L koltuk ve sehpanın olduğu bölüm yaz akşamlarında keyif yapmak için ideal. Bir diğer tarafta ise yemek masası yer alıyor, hemen karşısında ise barbekü.

Ev sahibinin sık sık yemek davetleri vermekten hoşlandığını buradan da anlıyoruz. Saksılar, ferforje fenerler, hasır sepetler ve yastıklar… Bir bahçede ya da verandada olması gereken her türlü dekoratif detay düşünülmüş.

En çok ilgi çeken detay ise hiç şüphesiz paravanın üzerindeki hasır şapkalar! “Bitkileri, yeşilliği seviyorum ama çim biçmek hiç bana göre değil. Bu yüzden mimar arkadaşlarım benim için harika bir teras yarattılar. Barbekü partileri için ideal bir alan oldu. Fazla çiçeğe yer vermedik, onun yerine bakımı kolay, her dem yeşil bitkiler tercih ettik. Burası benim için bir vaha gibi. Yaz aylarında sadece uyumak için içeriye girdiğimi söyleyebilirim” diyerek çok sevdiği terasıyla ilgili detayları paylaşıyor bizimle…

FOTOĞRAFLAR: LIVING4MEDIA – DİJİTAL İMAJ DERLEYEN: ELİF ERGÜN TUNÇER

Kuzey stilleri ve İskandinav evlerinin sırları