kır-evi-dekorasyon

Ev turu: Şehirde beyaz ve mavi renkleriyle kır evi dekorasyonu

Avukat çift İlgen ve Yasin Kurt, İstanbul Etiler’de kendileri için keyifli bir ev yaratmışlar. Beyaz ve mavinin yoğun olarak kullanıldığı ev, şehirde Provance havası estiriyor. Çift evlerini döşerken aileden kalan eşyaları da en güzel şekilde değerlendirmiş evlerinde. Avukatlık mesleğinin yanı sıra geleneksel el sanatlarıyla da ilgilenen Yasin Kurt, hat sanatında eserler vererek, bu sanatın gelecek nesillere aktarılması ile ilgili çalışmalar yapıyor. Yasin Bey’in yaptığı hat çalışmaları evin  duvarlarında kendilerine yer buluyor.

Salonda aileden yadigar eşyalar göze çarpıyor. Eski koltuklar lake yaptırılarak kumaşları değiştirilip yenilenmiş. Bu halleriyle bulundukları mekana oldukça yakışmışlar

Salonda kullanılan koltuklar aileden kalma, lake yaptırılıp kumaşları yenilenmiş. Oda açık renklerden oluşuyor, sadece aksesuarlarda mavi yer alıyor. Salonun ortasında yer alan sehpa artan alçı parçalarından evsahipleri tarafından yapılmış.

Lake mobilyaların kendini göstermesi için salon zemininde koyu renk parkeye yer verilmiş. Koltuklar ise aile yadigarı.

Camın önünü daha rahat kullanabilmek için bu alanda yay şeklinde taş bir platform oluşturulmuş. Platformda traverten taş kullanılmış, taş Efesus Stone’dan alınmış. Duvarlarda duvar kağıdı tercih edilmiş ve Sage marka kağıtlar Lot’dan.

Yemek takımı ve büfe İkea’dan. Kuşlar ve çiniler ise İznik’ten. Aydınlatma Şişhane’deki Dekor Lamba’dan alınmış.

Zeminde laminat parke tercih edilmiş. Ancak açık renkteki mobilyalar kendini göstersin diye renk olarak koyu bir renk tercih edilmiş. Parkeler Haro marka.

Evin kapı kemeri ve salonunda ciddi bir alçılık işi var. Bu işler ACC Alçı Dekorasyon firmasına yaptırılmış. Alçı  işlerinin patinesi ise Şemsi Usta tarafından yapılmış. Özellikle kapı kemerindeki işçilik bir hayli dikkat çekiyor.

Salon ve antreden salona geçişi sağlayan kapının kemerinde alçı işleri dikkat çekiyor. Çift, kalan işlerden ise salonun ortasına bir sehpa yapmış.

Kurt Çifti evin tüm aydınlatmalarını Şişhane’deki Dekor Lamba’dan almış. Yemek odası ise İkea’dan. İkea büfenin içindeki camlara tül takma fikri İlgen Hanım’a ait. Salona duygu veren en  önemli iki şey, duvar kağıtlarının suluboya desenlerinde seçilmesi ve alçıların ayrıca patine ettirilmesi olmuş.

Kalorifer peteğini bir çerçeve ile çerçevelemek Yasin Bey’in fikri. Petek üzerindeki kurumuş ağaçlar ise Datça’da sahilde bulunmuş.
Balkonda mavinin hakimiyeti göze çarpıyor. Zemin karoları Karo İstanbul’dan. Sofa koltuk ise Addres İstanbul’daki La Luca’dan alınmış.
Yatakbaşı duvarına asılan cibinliğin ferforje başlığı Laura Ashley’den alınmış.

Yatak odasındaki birçok eşya da çiftin imzasını taşıyor. Gardırobun tasarımı da buna dahil.. Gardırop kapakları ise istekleri üzerine deri kumaş kaplanmış.

Banyoda da beyazın hakimiyeti sürüyor. Mavide aksesuarlarla ona renk katıyor.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR ENGİN YILDIZ

Kır evi stili yatak odaları için 35 farklı dekorasyon örneği

Ev turu: Alaçatı’da begonvilli sokağın modern kır evi