renklerin-dans-ettiği-ev-2
renklerin-dans-ettiği-ev-2

Ev turu: Renklerin dans ettiği 185 metrekare 3+1 evdeyiz

Son güncelleme:

Dört yıl önce ilk evlerine konuk olduğumuz Benokız ve Sarıoğlan, evliliklerinin 5. sernesini geride bırakırken biz de yeni taşındıkları yuvalarına bir kahveye gittik.

3+1 185 METREKARELİK DAİRE

Üç oda, bir salondan oluşan toplam 185 metrekare bir dairedeyiz. Renkli, eğlenceli ve keyifli bir ev bu, tıpkı sahipleri gibi. Instagramdaki @benonunblogu’nun sahibi Benokız’ın evi burası.

Evin dekorasyonu tamamen ona ait. Aile yadigarı ya da eskici ve antikacılardan alınan eşyalar onun dokunuşuyla renklenmiş. Kendi atölyelerinin olması da genç ona kolaylık sağlamış. Yeniler, önceki evden gelenlerle buluşmuş ve ortaya “Benosal bir dekorasyon” çıkmış.

Daire yeni olduğu için çok fazla yapısal değişiklik yapmamışlar, sadece duvar boyaları değişmiş ve birkaç yerde duvar kağıdı uygulaması yapılmış. Benokız, ev dekorasyonunun kişinin ya da kişilerin ruhunu yansıttığına inanıyor ve diyor ki: “Herkesin kişisel bir zevki vardır, Ayşesel, Alisel, Zeynepsel. Benimki de Benosal işte…”

Salondaki koltuklar çiftin sahibi olduğu mobilya atölyesinde üretilmiş. Metal TV sehpası Benokız’ın tasarımı.

Dresuara dönüştürülen dikiş makinesi ve üzerindeki pirinç mumluk Benokız’ın anneannesinden yadigar. Daktilo ise Antakya’da bir antikacıdan.

Sedir Ikea’dan, üzerindeki rengarenk kumaşlardan yapılan örtü ise Benokız’ın el emeği. Oda hem çalışma, hem de misafirler için yatak odası olarak kullanılıyor.

Çalışma odasının bir duvarına kırmızı duvar kağıdı uygulanmış. Yeşil sandık ve sarı renk sallanan sandalye ise onu tamamlıyor.

Benokız, “Evimizde banyoların da rengarenk olabileceğinin bir örneği görülüyor. Desenli bir duvar kağıdı ile banyoyu sıcacık, keyifli bir mekan haline getirdik.” diyor.

Yatak odasına girer girmez siyah beyaz çizgili duvarın önündeki yeşil yatak başı dikkati çekiyor. Aile yadigarı, ceviz rengi karyolanın sadece yatak başı kullanılmış burada.

Oldukça geniş yatak odasında, yine dönüşüme uğramış antika üçlü bir kanepe, çekmeceli bir makyaj masası ve minik bir çalışma masasına rahatlıkla yer açılmış.

SALON DEKORASYONU

Salonda renkli mobilyaları ön plana çıkarmak için duvarlarda koyu gri kullanılmış. Yemek masasının bulunduğu alanda ise tatlı bir sarı tercih edilmiş. Kırmızı ekoseli eski berjer de döşemesi yenilenerek köşedeki yerini almış. Benokız’ın tasarımı turuncu ayaklı puf ise Bongavon’da satılıyor.

Evin genelinde olduğu üzere salonda da renkler ve farklı tarzdan hit parçalar başrolde. Salonda kullanılmayan renk yok gibi. Kırmızı vitrin Benokız’ın kahve fincanı koleksiyonunu misafir ediyor raflarında. Ceviz büfe kırmızıya boyanırken, Gaziantep’ten alınan yemek masası da boyanarak ona eşlik etmiş.

Mutfak aradaki sürgü kapı sayesinde hem açık, hem de kapalı olabiliyor. Ada mutfak kullanılmış. Raf sistemleriyle sıcak bir görüntü yakalanmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2017

Bu evdeki kuzeyli eklektik stil çok renkli ve çok sıcak