Ev turu: Grinin tonları ile dekore edilmiş geniş bir evdeyiz

Portekiz’in önde gelen iç mekan tasarımcılarından biri olan Ligia Casanova’nın evindeyiz. Çok renkli ve hareketli Lizbon şehrinin en şatafatlı semtlerinden birinde tam tersi biçimde sadelik dolu ve renklerden arınmış, gri bir yaşam alanına konuk oluyoruz.

Ligia Casanova çok başarılı bir mimar, ancak evinin tasarımında başka bir ünlü mimar Luís Rebello de Andrade’nın görüş ve desteğini almış.

KONFORUN HAYAT BULMUŞ HALİ

Sayısız kez ödüle layık görülen iç mekan tasarımcısı Ligia Casanova’nın evi için konforun adeta hayat bulmuş hali dersek çok da ileri gitmemiş oluruz herhalde. Grinin neredeyse 50 tonunu yakalayabildiğimiz bu ev, beyaz ve natürel tonların hakimiyetinde ama asla soğuk ya da mesafeli bir duruş da sergilemiyor.

Yüksek tavanlar ve duvarlardaki onlarca tablo ile evde adeta bir galeri havası yaratılmış. Evdeki aksesuar oranı ne kadar yoğun olursa olsun bu beyaz ve yüksek tavanlar sayesinde havadarlık hissi asla kaybolmuyor.

Evdeki bu sakinlik konumlandığı semt ile de taban taban zıt aslına bakarsanız. Lizbon’un tam merkezinde yer alan bu semt, çok hareketli ve renkli bir yaşama ev sahipliği yapıyor. Sahibinin kimliğini yansıtan bu ev ise tam anlamıyla sakin ve sade bir ruhu ağırlıyor. Bu yüzden Ligia Casanova’nın evi satın alma kararı hiç de zor olmamış. Bir sabah çocukları okula götürürken bu dairenin satılık olduğunu görmesi üzerine evi hemen almaya karar veriyor. Çünkü bu semt onun kalbinde apayrı yere sahip…

Ana yaşam alanında odak noktası olan kanepe, manzaraya doğru bakacak şekilde yani pencerelerin tam karşısında konumlandırılmış. Soyut tablolar ve aksesuarlar kendi içlerinde esprili nüanslara sahip.

Evin sosyal alanı olarak nitelendirebileceğimiz salon bölümü; yemek alanı, oturma odası ve bir de büyükçe bir kitaplığı bir arada bulunduruyor. Evde genel olarak çok az depolama alanı bulunduğu için bu kitaplık işlevsel bir tasarıma sahip. Özellikle Ligia gibi çocuklu bir ev sahibesi için…

“Evin içini bizzat görmeye gittiğimde neredeyse metruk bir haldeydi diyebilirim. Fakat potansiyelini ve aldığı ışık miktarını görünce o dakikada kararımı verdim.”

SICAK DOKULAR

Evin kendine has çok davetkar bir duruşu var. Çoğunlukla soğuk renkler tercih edilmiş olmasına rağmen dekorasyon ögeleri arasındaki armoni bu evi son derece sıcak bir hale getiriyor. Yün, ahşap gibi sıcak dokular ise bunun baş sorumlusu diyebiliriz. Benzer biçimde büyük kitaplık, vintage mobilyalar, antika, el yapımı detaylar, sanat eserleri ve mizah içeren parçalar da evin samimi duruşunun diğer sorumluları.

“İlk kez evin içine adım atıp burayı yeniden tasarladığımı düşündüğümde sanki ev bana yeşil ışık yakıyor ve ‘Hadi Ligia, ne duruyorsun?’ diyordu.
Her şey tam da istediğimiz gibi gelişti. Evi dilediğimizce dekore ettik, çocukların okulu çok yakındı, ev muazzam bir gün ışığı alıyordu ve yeni ofisimi eve çok yakın bir sokakta tutmuştum.”
Mutfak tezgahının gri hakimiyetindeki yüzeyi çeliğin parlaklığı ile uyumlu bir birliktelik yaratıyor. Geniş
pencerelerden giren ışık ise bu yüzeylerden yansıyarak iç mekanda aydınlık ve iç açıcı bir atmosfer sağlıyor.
Oturma odasındaki tema koridorda da devam ettiriliyor. Yemek odasında pek çok el yapımı detay arasında en çok dikkat çekenlerden birisi aydınlatmalar. Yemek masası üzerinden sarkan ve üzerinde aile fotoğraflarının olduğu avize ise bu alanın en çarpıcı objesi.

Akıllı bir şekilde tasarlanan ve 200 metrekare olan ev; 4 yatak odası, 4 banyo ve 2 oturma odasına sahip. 18 yy.’dan kalma bu binanın en dikkat çeken taraflarından birisi de beyaza boyalı ahşap zemin kaplamaları diyebiliriz.

İkinci yatak odasının koyu gri duvarı yatağın olduğu alanı vurguluyor. Oda küçük olsa da beyaz ile yıkanan tavanlar ve büyük pencereler odadaki ışık salınımını asla engellemiyor.
Evin 3. yatak odasındaki güneş sarısı nüanslar buraya çocuksu bir ruh katıyor. Oyuncu bir karaktere sahip olan bu yatak odasında evin geri kalan odalarında olduğu gibi sade ama biraz daha dinamik bir atmosfer göze çarpıyor.

GRİLER DÜNYASI

Ana fonda gördüğümüz beyazın binbir, grinin ise belki de sınırsız tonu, bu evi kusursuz renk kombinasyonlarına ev sahipliği yapan bir griler dünyası haline getiriyor. Pek çok sıra dışı detayın bulunduğu dekorasyon ögeleri; merakımızın hiç bitmediği bir ev yaratıyor. Sonuç olarak gözünüz evin içerisinde durmaksızın bir gezintiye çıkıyor. Kendini açıkça ifade eden ve sahibinin kimliğinin bir yansıması olan bu gri ev, Lizbon’un hayat dolu bir mahallesinde ayrıcalıklı bir yaşama ev sahipliği yapıyor.

Banyoda çok sayıda kullanılan ayna ve tablo buraya samimi ve sempatik bir hava katıyor.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: BRUNO BARBOSA

İskandinav stilindeki bu evde beyazın ve sıcak ahşabın uyumu harika