Ev turu: Bozburun’un mavisi beyaz ile buluşunca!

Ferda-Hakan Altürk çifti, yıllardır hayalini kurdukları evi Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Bozburun’da hayata geçirmişler. Bu evde hakimiyet mavi ve beyazda.

Ev turu
Evin arkada ve önde olmak üzere iki bahçesi bulunuyor. Ayrıca bu bahçelere açılan iki de veranda mevcut. Aile, zamanlarının çoğunu mutfağın da açıldığı evin arka bahçesine bakan verandada geçiriyor. Verandaların ikisi de Bozburun’un eşsiz mavilikteki denizine bakıyor. Ferda Hanım sofra düzenlemesi yapmaktan keyif alıyor. Bizi de veranda da keyifli bir limonata sunumu bekliyordu.

2005’TEN 2013’E HAYAL GERÇEK OLDU

Dar bir sahil şeridinde kurulu deniz kokulu bu kasabada beyaz ve mavinin buluştuğu bir evdeyiz. Ferda-Hakan Altürk çifti 26 yıldır düzenli olarak Bozburun’a gidiyorlarmış. Hayalleri burada bir ev sahibi olabilmekmiş. 2005 yılında aldıkları arazideki ahşap evlerini 2013’te tamamlayarak bu hayallerini gerçekleştirmişler.

Veranda

ÜÇ ODA, İKİ BANYO, İKİ MUTFAK

Dar sokaklardan ve komşu evlerin bahçelerinden geçerek ulaştığımız evin bahçesinden içeri girdiğimizde sakinliğin içinde bu sahil kasabasının renklerini taşıyan bir mekanla karşılaşıyoruz. Evin hem önünde hem de arkasında yemyeşil iki bahçe bulunuyor. Balkona çıktığınızda ise denizin maviliği sizi sarıp sarmalıyor. 150 metrekare üzerinde iki kattan oluşan evde üç oda, iki banyo ve iki mutfak bulunuyor.

Merdiven
Mavi ve beyaz bu evin her yerinde. Zemindeki parkeler ve ahşap duvarlar beyaz renkte. Üst kata çıkan merdivenlerin korkuluk ve basamakları da bu iki renge boyanmış. Evin antresindeki çiçeklik Ikea’dan alınmış.

KALABALIK BİR AİLE

Bu ev, kalabalık bir aileye evsahipliği yapıyor. Çiftin kızları Ceren ve eşinin yanı sıra, Ferda Hanım’ın annesi Melek Hanım da yaz aylarında Bozburun’a geliyorlar. Ayrıca çiftin kardeşleri de zaman zaman eve misafir oluyor.

Antre dekorasyonu

İSKANDİNAV VE KIR EVİ STİLLERİNİ KOMBİNLEDİLER

Evi döşerken İskandinav ve kır evi stilini kendilerine göre kombinlemeyi tercih etmişler. Hem dışarıda hem de içeride beyaz ve mavinin hakimiyeti görülüyor:

“Akdeniz evi hayalimizi beyaz ve mavi ile gerçekleştirdik. Bir de ahşap olunca bayağı keyifli bir ev haline geldi. Mobilyalarda da bu renkleri tercih ettik. Bunun sebebi beyazın huzuru ve mavinin sıcaklığının tıpkı Bozburun’un denizi ve doğasının huzuru gibi olması” diyor Ferda Hanım.

Antre

Mutfakta vakit geçirmekten hoşlanan aile hem alt hem de üst katta mutfak alanı oluşturmuş. Ancak çoğunlukla alt katın mutfağını kullanıyorlar.

Aksesuarlar
Aksesuarların bir çoğu evde mavi-beyaz hakimiyetini tamamlıyor. Emaye tepsi, çaydanlık, kupa ve kahve cezveleri de bunlar arasında yer alıyor.

Evdeki eşyaların bazıları çiftin ailesinden kalma. Aileden kalan koltuk ve sandalyelerin döşemesi yenilenerek evin farklı odalarında kendilerine yer bulmuş. Geri kalan eşyaların bir çoğu ise Ikea’dan alınmış. Banyolar da evin genel havasına uygun olarak düzenlenmiş. Evin bahçesi, Altürk çifti ve Ferda Hanım’ın erkek kardeşi tarafından düzenlenmiş. Ağaç ve çiçekler dikilen bahçeye doğal taşlardan tasarlanmış bir havuz yaptırmak çiftin planları arasında yer alıyor.

ev turu
Açık maviden koyu maviye denizin her tonu bu evde kendine yer bulmuş. Bu aksesuarlarda da kendini gösteriyor. Aksesuarların bir kısmı çiftin anneanne ve babaannelerinden yadigar
Şömine
Üst kattaki salonda yer alan üçlü kanepe Mudo Concept’ten. Tekli koltuklar ise Hakan Bey’in
anneannesinden kalma. Döşemeleri yenilenmiş.
Salon
“Evimizde en sevdiğimiz obje eşimin dedesinden kalan antika radyo, onun eve
ruh verdiğine inanıyoruz.”
Oturma odası
Ev turu
Üst kattaki bu mutfak, terasta keyif yapılan zamanlarda acil durumlar için kullanılıyor.

“Mutfak da vakit geçirmeyi ailece çok sevdiğimiz için alanı mümkün olduğunca geniş tuttuk. Çoğunlukla alt kattaki mutfağı kullanıyoruz.”

Ev turu mutfak
Doğal renkli mutfak Ikea’dan alınmış. Kulpları İzmir’deki Tonguç Ticaret’ten alınan seramik kulplarla değiştirilmiş ve renkli mutfak aksesuarlarıyla hareket katılmış.

“Yıllardır takip ettiğim dekorasyon dergilerinden aldığım ilham ve kendi kombin yeteneğim ile evin dekorasyonunu yaptım. Bu konudaki en büyük yardımcım ise eşim oldu.”

Yatak odası
Ceren Hanım’ın yatak odasındaki tekstiller English Home’dan alınmış.
Banyo ev turu
Banyoda doğal bir görünüm yakalanmaya çalışılmış. Zeminde eski tip çiniler kullanılmış. Duvara sıva uygulanmış.

İstanbul’dan Fethiye’ye beyaz bir hikaye: 125 m2’lik müstakil ev dekorasyonu