Ev turu: Bebek’teki eski köşkün yeni hayatı

İç Mimar S. Gülgün Selçuk’un dairesi Bebek’te, yenilenmiş ahşap bir yapının orta katında yer alıyor. Bu ev rahat, sıcak ve fikirlerle dolu yaşam alanlarından oluşuyor.

Girişte oldukça renkli geniş bir antre var. Bir duvara ayna, diğerlerine eski oymalı ahşap parçalar, karkas asılmış. Geniş salon sokağa bakıyor.

Mimarın bir fuarda görüp beğendiği kanepeyi Şeref Usta yapmış. Heykel, Rafet Aslan’ın imzasını taşıyor. Hisar Tekstil’de dikilen perdeler doğal koton kumaştan, iki parçanın arasına elyaf konularak kapitone yapılmış. Kendinden desenli tül perde iç kısımda yer alıyor. Evin kedisi Nar ise hep baş köşeye kuruluyor!

Salonun geniş bölümü oturma mekânı olarak düşünülmüş. Burada usta elinden çıkma rahat koltuklar yer alıyor. Bir köşeye mimarın çalışma bölümü yerleştirilmiş. Evinin her köşesini çok seven mimar, en çok burada vakit geçiriyor.

Lamba Espri’den, heykel Devran’dan satın alınmış. İkili koltuğun pufu sehpa olarak kullanılıyor. Küçük masa eskiciden alınıp patine yaptırılmış, üzerine beyaz mermer konulmuş. Dolap Mudo Concept’ten, içine kabuklar konulmuş çok katlı sepet ise Koçgiri’den.

Salonun uzun bölümü ise yemek odası işlevi görüyor. Bu iki bölüm yüksek bir dolapla birbirinden ayrılmış. Yemek masasının etrafına rahat berjer koltuklar, arkasına kanepe yerleştirilmiş.

Antredeki ayna Modoko’dan satın alınmış. Anneden kalma koltuk patine edilerek Laura Ashley marka kumaşla kaplanmış, dolap ise Koçgiri’den. Duvarda yer alan kolaj pano mimar tarafından yapılmış, varak üzerine Çince harfler çizilmiş.

Mutfak salona en yakın mekân. Mutfakta dolaplar Fransız grisine boyanmış. Mimar; duvar, dolap gibi yerlerde kullandığı her rengi yabancı boya kataloglarına bakarak kendisi oluşturuyor. Koridorun üzerinde banyo ve misafir odası bulunuyor.

Mutfakta yer alan dolap Modako’dan ham, iskelet olarak satın alınmış. Patine yapılmış. Kulplar Zara Home. Tepsi ve iki katlı meyve kasesi Laura Ashley.

Koridorun diğer ucunda ise geniş yatak odası yer alıyor. Yatak odası aynı zamanda yaşama alanı olarak düzenlenmiş. Bir duvar boyunca uzanan gardırop ipek perdeyle yataktan ayrılıyor. Bu mekân balkona açılıyor, balkonsa arkadaki bahçeye bakıyor.

Yatak odasında yatak ve gardırop ipek bir perdeyle birbirinden ayrılıyor. Yatak örtüsü el yapımı. Yastıklar ipek. Duvardaki alçı süslemeleri mimar kalıp çıkartarak yapmış

Doğal malzemeyi seven mimar, satın aldığı eşyaları olduğu gibi kullanmıyor. Eşyalarda muhakkak bir değişiklik yapıyor; eşyanın rengi ya da işlevini değiştiriyor. Salonda yer alan mobilyalar çok güvendiği ustasının elinden çıkmış.

Sehpalar ve masa patine yapılarak kullanılmış. Annesinden kalma sandalyeler modern desenli kumaşla kaplanmış. Bu evde yün eğirmekte kullanılan kirman ya da sac kavurma tavası dekorasyon malzemesine dönüşmüş. Mimar S. Gülgün Selçuk’un Bebek’te eski bir evde yer alan dairesi sıcak, rahat ve birbirinden özgün fikirlerle dopdolu.

Aplik Tepebaşı’ndan satın alınmış, armutlar ilave edilmiş. Duvar kağıdı Lot. Kumaş İMÇ‘deki Gelişim Tekstil’den

Ev Turu: Açık konseptli küçük sıcacık bir evdeyiz