Ev turu: Ataşehir’de 140 m2 3+1 şık bir evdeyiz

İstanbul Ataşehir’de 140 metrekarelik 3 oda, 1 salon, 2 banyo ve mutfaktan
oluşan evdeyiz. Hülya Aras, tüm parçalarını kendi seçtiği evinde sade ve şık bir dekorasyona imza atmış. Bu ev, sahibesinin yaptığı tesktil ürünleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Sadece evin dekorasyonuna uygun renklerde boya yapılmış ve antre ve koridorun zemin döşemeleri yenilenmiş.

EVE NE ZAMAN TAŞINDINIZ? NEDEN BU EVİ TERCİH ETTİNİZ?

Evimize 1,5 yıl önce taşındık. Aslında burayı tercih etmemizde birkaç şey etkili oldu. Geniş odaları olan, ferah ve kullanışlı bir apartman katı olması birinci nedendi. İkincisi ise kızımın okuluna ve işime yakın olmasıydı.

DEKORASYONDA NASIL BİR TARZ TERCİH EDİYORSUNUZ?

Hülya Hanım mobilyalarını seçerken tek tek parçaların birleşiminin nasıl olacağını hayal ederek karar vermiş. Hatta bazı parçaları eve getirip denedikten sonra satın almış. Evde doğal renklerin hakimiyeti görülüyor. Duvarlarda kum beji tercih edilmiş. Salonun sadece bir duvarı koyu renge boyanmış.

Her zaman rahat, sade ve şık dekorasyonu tercih ediyorum. Günün yoğunluğunu ve yorgunluğunu atmak için rahat  ve konforlu dekore edilmiş ev her zaman önceliğim oluyor. Tabi evimdeki tüm eşyaların fonksiyonel ve işlevsel olmasına dikkat ediyorum.

RENK SEÇİMLERİ

Evin kızı Selin’in odası ev sahibesi Hülya Hanım tarafından büyük bir özenle hazırlanmış. Hülya Hanım bu odada kızının hayallerini kurduğu cibinlikli yatağa, renkli örtülere ve bol bol yastığa yer vermiş.

Hangi renkleri tercih ettiniz ve neden? Gerek duvarlar gerekse mobilyalarda…

Evimde krem, gri, siyah ve kahve tonlarını kullandım. Kızımın odasında ise pembe ve fuşya renkleri hakim. Duvarlarda genel olarak kum beji rengine yer verdim, sadece bir duvarda kontrast olması açısından koyu bir renkle boyadım. Açık renk rahat ve ferah görünüm yaratmasının yanında, duvarlar tablolar ve aynalarla renklendireceğim için açık rengin üstünde daha iyi duracağını düşündüm.

“Kızıma sürpriz yaptım, bu eve taşınacağımızdan ha beri yoktu. Bazı projelerde evi teslim ederken Selin’le birlikte gidiyorduk, çocuk odalarına bayılıyordu. Çift kişilik yataklar, cibinlikleri renkli örtüler, bol yastıklar… Tüm bunları göz önünde bulundurarak dekore ettim Selin’in odasını. Aslında en çok kızımın odasına özendim diyebilirim.”

Evin genel banyosunu Selin kullanıyor. Bu banyoyu kendi zevkine göre dekore etmiş. Annesinin küçük parfüm şişesi koleksiyonunu kullanarak banyonun raflarını bunlarla süslemiş

DEKORASYONDA İLHAM KAYNAĞI

Evinizi dekore ederken neler ilham kaynağınız oldu?

Aslında çok sevdiğim arkadaşım, dostum; Sahne Mobilya’nın sahibi iç mimar Alev Pilevne’nin mağazasına uğradıkça  sürekli evimin dekorasyonunu değiştirmek istiyorum. O kadar güzel ve zevkli mobilyaları var ki… Benim mesleğimde ev tekstili (perde, yatak örtüsü, yatak başları, yastıklar) olduğu için çok sık bir araya geliyoruz ve birçok projeyi  birlikte yapıyoruz. Evimin dekorasyonunu da Alev ile birlikte yaptık. Evimdeki tüm perdeleri ve örtüleri kendim tasarladım ve atölyemde hazırladım.

MUTFAK VE BANYO DEKORASYONU

Hülya Hanım mutfakta olmayı sevdiği için ev ararken özellikle mutfağının büyük olmasına dikkat etmiş. Cam kenarındaki mutfak masası keyifli sohbetlere eşlik ediyor. “İşten geldiğimde mutfakta zaman geçirmekten keyif alıyorum. Günün yorgunluğunu mutfakta atıyorum diyebilirim. Gerek yemek yapıyor, gerekse dostlarımla burada sohbet ediyorum.”

Mutfak ve banyo gibi alanlarda nelere dikkat ettiniz?

Bu alanlar sizin için nasıl bir önem taşıyor? Yemek yapmayı çok sevdiğim için, ev seçerken büyük ve kullanışlı  olmasına dikkat etmiştim. İşten geldiğimde mutfakta vakit geçirmeyi, yemek yapmayı çok seviyorum, günün tüm yorgunluğunu atıyorum. Yemek davetleri vermeyi ve arkadaşlarımla sofrada uzun ve güzel sohbetler yapmayı seviyorum.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR ENGİN AYDENİZ

Emirgan’da 80 m2 çatı katında bohem bir evdeyiz