Ev gibi bahçe

Açık hava mekanları genellikle pratik ve dış alanlarda kullanıma uygun mobilya ve aksesuarlarla dekore edilir. Bu da çoğu zaman ev ortamının konforundan ve samimiyetinden uzak, biraz da soğuk açık hava mekan düzenlemelerine yol açar. O halde hem ev konforunu ve sıcaklığını yaşayıp hem de dışarıda olmak mümkün olabilir mi?

Neşeli renk ve desenler, rahat oturma alanları ve bazı akılcı ‘kendin yap’ projeleri ile sıradan görünen açık hava alanlarınızı ev konforuna ve sıcaklığına kavuşturabilirsiniz. İşte terası, balkonu ya da bahçeyi ev sıcaklığına kavuşturabilecek birkaç fikir…

Rahat koltuklar
Açık hava koşullarına dayanıklı olduğu kadar yumuşak minderli ve geniş koltuklar tercih ederek hem kendinizi hem de misafirlerinizi rahat ettirebilirsiniz.
Bir halı ya da kilim Ev sıcaklığını açık hava alanlarınıza taşımak istiyorsanız öncelikle zeminde halı ya da kilim kullanmayı düşünebilirsiniz. Tabii tercihinizi mutlaka kolay temizlenen, güneş ve yağmur gibi dış etmenlere dayanıklı bir üründen yana kullanmanızda fayda var. Tercihinizi sentetik ve çizgili desenli bir halıdan yana kullanabilirsiniz. Canlı renkler de açıkhava alanınıza daha fazla hareket katabilir.
‘Kendin yap’ sehpa İki büyük ayaklı vazoyu istediğiniz canlı bir renge boyayın. Kuruduktan sonra içini ağır olması için taşlarla doldurun. Üst kısmı için 1 metre uzunluğunda beş tahta parçasını yan yana koyun ve kuvvetli bir yapıştırıcı kullanarak birbirlerine yapıştırın. Ardından tablanın eni genişliğinde iki çıtayı tablanın altta kalacak yüzeyine yapıştırarak beş parçanın daha sağlam durmasını sağlayın. Üst tablayı iki kat boya ile boyadıktan sonra kurumaya bırakın. Vazoların yuvarlak kısımlarına yapıştırıcı sürerek tablayı üzerine oturtun. Çıtaların alt kısımda kaldığından emin olun.  
Yastıklar Halınızla uyumlu yastıklar seçerek renk düzenlemenizi pekiştirebilir, hem de rahat edebilirsiniz.
Mumlu avize Açık hava alanınız fazla rüzgar almıyorsa mumlardan yapılmış bir aydınlatma tercih edebilirsiniz. Esinti alan bir yerdeyseniz mumların sönmesini engelleyen fanuslu lamba ya da avizeler daha kullanışlı olacaktır. 
Her yer çiçek Her türlü çiçeği renkli saksılar içerisinde sergileyebilirsiniz. Hatta sıradan toprak saksılarınızı renk düzenlemenize uygun olarak kendiniz de boyayabilirsiniz. Önce beyaz boya ile iki kat geçtikten sonra üzerine renkli boyalarla şekiller çizebilirsiniz. Maskeleme bandı kullanırsanız daha düzgün şekiller yapabilir ve renklerin istemediğiniz lekeler bırakmasını önlemiş olursunuz.
Servis köşesi şart! Sıradan metal bir masayı dış mekan kullanımına uygun bir boya ile renklendirerek, hem mekanınıza canlılık katabilir hem de bu eşyanızı daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. Hafif bir ürün tercih ederseniz servis masanızı kolaylıkla istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Fotoğraflar: HGTV, David A. Land