Etiketlerden kalan yapışkanları çıkarmak için en kolay ve en etkili çözümler

Etiketlerden kalan yapışkanları çıkarmak bazen gerçekten bir sorun haline gelebilir. İster siz, ister çocuklar ister perakendeciler olsun, bu etiketleri çıkarmak bazen imkansız gibi görünebilir.

Cam kavanozlardan pencerelere, mobilyalardan kıyafetlere kadar, bugün etiket kalıntılarını hızlı ve kolay bir şekilde nasıl çıkarabileceğinizi anlatıyoruz.

Yapışmadan kurtulmaya hazır mısınız? O zaman başlayalım.

CAM KAVANOZLARDAKİ YAPIŞKAN KAĞIT ETİKETLER NASIL ÇIKARILIR?

Cam kavanozların üzerindeki etiketlerden kalan yapışkan kağıtlardan kurtulmak için kavanozu yıkadıktan sonra limonu kesin ve yapışkan yüzeyin üzerine sürüp bekledikten sonra yıkayın yüzeyin temizlendiğini göreceksiniz.

BUNU DENEYİN: Cam yüzeylerdeki etiketi temizlemek için asetonla ıslatılmış bir pamuğu dairesel hareketlerle cama sürün. Etiket kalıntısı temizlenecektir.

Kavanozlardaki yapışkanlı kağıdı çıkarmak için 2. çözüm ise şu şekilde: Yapışkan çıkarıcı sprey jel ve ispirto içeren bir solüsyonla ovalamak, yapıştırıcıyı birçok cam veya plastik yüzeyden çıkarır. 2 ölçek çıkarıcı jel ve 9 ölçek ispirtoyu bir sprey şişesinin içerisine koyun. Etiketin tamamını ıslatacak miktarda karışımı püskürtün, birkaç dakika bekleyin ve kağıt havlu ile sürterek etiketi sökün. Gerekirse bu işlemi tekrarlayın. Eğer etiket hiç sökülmüyorsa, kağıt havluyla ovalamadan önce, kavanozun tamamını bu karışımın içine daldırın ve 10 dakika bekletin.

ETİKET KALINTISI METAL, PLASTİK VE AHŞAPTAN NASIL ÇIKARILIR?

1- METALDEN ETİKET YAPIŞKANI NASIL ÇIKARILIR?

Çıkartma kalıntılarını metalden çıkarmanın en kolay (ve en etkili) yolu alkol sürmek  veya hidrojen peroksit kullanmaktır . Alkol, yapıştırıcıyı parçalamakta harikadır ve aynı zamanda saf olduğu için temizlemesi kolaydır.

DENEYİN: Bir pamuk topunu alkol veya hidrojen peroksitle ovun ve bir süre bekletin, sonra temizleyin. Ovalamak için alkol bulamazsanız bebek yağı veya hindistancevizi yağı sürmeyi deneyin.

2- PLASTİKTEN ETİKET KALINTISI NASIL ÇIKARILIR?

Plastik veya vinil söz konusu olduğunda, sert ürünlerden uzak durmanız daha iyi olur. Bu tür malzemelerde en iyi çıkarma çözümü bir ev ürünüdür. Yani her zamanki gibi biraz bulaşık deterjanı ve biraz sirke kullanmalısınız.

DENEYİN: Nesneyi sıcak, sabunlu suya batırın. Bu mümkün değilse, sıcak sabunlu suya batırılmış bir pamuk topunu plastik alanın üzerinde tutun. Ardından, kalıntıları temiz bir bez ve biraz beyaz sirke ile silin.

3- AHŞAP YÜZEYLERDEN YAPIŞKAN ETİKET NASIL ÇIKARILIR?

Ahşap yüzeyde, yukarıda listelenen malzemeleri kullanmak sadece yüzeyi bozmakla kalmaz, aynı zamanda içine hapsolabilir. Plastiğe yaptığınız gibi, sıcak sabunlu su ile temizlemek iyi bir seçenek olabilir ve güvenli bir yoldur. Bu işe yaramazsa, WD-40 veya bebek yağı kullanın.

DENEYİN: Başlamadan önce, yapışkan kalıntılarını olabildiğince çıkarmak en iyisidir – bunu yapmak için bir kredi kartı kullanılabilir. Sonra sabunlu suya batırılmış bir bezle alanı hafifçe nemlendirin. 10 dakika bekletin ve temizleyin. Bu etkili olmazsa ve ahşabınız vernikliyse, pamuklu yün bir bez kullanarak bebek yağı veya WD-40 uygulayın. Temiz bir bez kullanarak hafifçe ovalayın, sonra silin.

DUVARDAKİ ETİKET KALINTISI NASIL TEMİZLENİR?

Etiketi soyarak veya bir kredi kartıyla hafifçe iterek mümkün olduğunca çıkartın. Sonra ovalamaya başlayın. Kalan kağıt ve etiket kalıntılarını silgi ile silin. Biraz sıcak sabunlu su ile işlemi bitirin. Duvarlarınız tekrar yeni kadar iyi olacak.

KIYAFETTEN ETİKET KALINTISI NASIL ÇIKARILIR?

Giysiniz için uygun deterjanı seçmek için önce bakım etiketini okuduğunuzdan emin olun, daha sonra kaliteli bir deterjanı doğrudan etiket kalıntısına sürün. Temizleme işlemini, üreticinin talimatlarına uygun olarak normal bir yıkama ile tamamlayın.

Ev temizliği nasıl yapılır? Temizliğe nereden başlamalı?

Çamaşır etiketlerindeki semboller ne anlama geliyor? Yıkama sembolleri