Etajer nedir? Etajer çeşitleri ve kullanım alanları

Son güncelleme:

Etajer nedir? Etajer, 19. yüzyılda yüzyılda popüler bir mobilya biçimi haline geldi. Etajere rafları, Viktorya dönemi ev dekorunun tipik özelliği olan bibloların birikiminin sergilenmesi için ekstra alan sağladı.

Bir etajer, kolayca erişmek ve göstermek istediğiniz şeyleri sergilemek ve depolamak için kullanışlı açık bir tasarımdır. Bir etajerin en iyi avantajlarından biri, şeffaf tarzıdır. Genellikle daha minimal çizgiler ve daha şık yüzeyler ile tanımlanırlar. Etajer, yaratıcılık fırsatı sunar.

Etajer kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. TDK’da etajer kelimesi şu şekilde tanımlanır: Raflı, taşınabilir, küçük dolap.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Açık rafları dekore etmenin stil sahibi yolları

ETAJER ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI

Bir dönem değerli objeleri, koleksiyon parçalarını sergilemek için tasarlanan etajerler nam-ı diğer açık rafların artık pek çok kimliği var.

Etajer nedir? Etajer çeşitleri ve kullanım alanları

Dekoratif duvar rafı olarak: Farklı geometrik formuyla çok dekoratif bir seçenek sunan raf sistemini uygun aparatlarla duvara da sabitleyebiliyorsunuz.

Kitap sergileme alanı: İnce profilli, ahşap raflı etajer kitaplarınız ve hatıra objeleriniz için mükemmel bir seçenek. Metal profillerin geometrisi ise tekdüzeliği kırıyor ve mekana dinamizm kazandırıyor.

Etajer nedir? Etajer çeşitleri ve kullanım alanları

Oda bölücü olarak: Açık mekanlı yaşam alanlarında oturma, yemek ve uyku bölümlerini ışığı kesmeden ve görsel açıdan ferahlatan biçimde bölmek için akılcı çözümler sunan raf ünitesini yan yana yerleştirerek dilediğiniz genişlikte kullanabilirsiniz.

Banyo ya da mutfakta dekoratif olarak: Bir merdiven mantığından esinlenerek tasarlanmış etajer mutfak ve banyo gibi dekoratif olarak depolama yapmak istediğiniz küçük alanlar için ideal bir çözüm. Boyunuza uygun bir raf aralığına ayna koyarak işlevsel bir makyaj alanı bile yaratılabilir.

Etajer nedir? Etajer çeşitleri ve kullanım alanları

Etajerli lavabolar: Duvara monte etejerli lavabolar banyoda alandan kazanmak için günümüzün en pratik seçeneklerinden biri. Derleyip toparlıyor, az yer kaplıyor üstelik de çok şık! Duvara monte üniteler tesisat borularını da gizleyeceği için kesintisiz ve düzenli bir görünüm yaratır. Ayaklı lavaboların pek çoğunun sabit bir yüksekliği vardır. Oysaki duvara monte etajerli lavaboları istediğiniz yüksekliğe göre ayarlayabilirsiniz. Banyonuzun büyüklüğü ne olursa olsun mutlaka aradığınız ebatta duvara monte bir banyo dolabı bulabilirsiniz.

Etajerli Lavabolar: Bütün olarak dolabın üstüne yerleştirilen lavabo modelidir. Lavabonun yanındaki boş alanlarında kullanılarak değerlendirildiği bu modeller, bulundukları ortamı modern bir görünüme kavuşturur.

ETAJER İLE KİTAPLIK ARASINDAKİ FARKLAR

Etajer nedir? Etajer kelimesinin tam olarak ne olduğunu anlamak için kitaplık ile farkına bakalım. Bu ürünler sıklıkla birbirlerinin yerine kullanılsalar da, her birinin kendi işlevleri ve avantajları vardır. Bir kitaplık, ağır eşyaları rahatça saklamak ve saklananları gizli ve yoldan uzak tutmak için tasarlanmıştır. Bir etajer ise (etagere), kolayca erişmek ve görüntülemek istediğiniz şeyleri görüntülemek ve depolamak için mükemmel olan açık bir tasarımdır. Evinizde her ikisi için de yer olsa da, her birinin benzersiz istek ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı hakkında konuşalım.  

  • Ağırlığa Göre Karar Ver – Etajerler ve kitaplıklar arasındaki temel farklardan biri, kitaplıkların daha fazla ağırlık taşıyacak şekilde yapılmış olmasıdır. Daha kalın ahşap yapılara ve daha ağır eşyalar için daha büyük kapasiteye sahiptirler.
  • Bakarak Karar Verin – Bir etajerin en iyi avantajlarından biri, şeffaf tarzıdır. Harika görünmek ve harika görünen öğeleri tutmak için üretilmiştir. Genellikle daha minimal çizgiler ve daha şık yüzeyler ile tanımlanırlar. Klasik kitaplık nispeten değişmeden kalırken, etagere ile yaratıcılık fırsatı daha fazladır ve bu, çeşitli farklı şekiller, tasarımlar ve desenlere yansır.
  • Odaya Göre Karar Ver – Evin farklı odaları için farklı parçalar daha uygun olabilir. Bir ofis, bir kitaplığın verimliliğini ve gücünü kullanabilirken, etajerin yumuşaklığı oturma odası dekoruna daha çok yakışacaktır. Etageres de daha büyük bir çok yönlülük faktörüne sahiptir. Mutfakta bir kitaplığın üzerinde kupalar ve yemek takımları bulundurmak uygunsuz görünse de, etagere mutfakta, banyoda veya yemek odasında eşyaları tutabilir ve yine de harika görünebilir.
  • Yere Göre Karar Ver – Kitaplıklar, etajerlerin ağırlığına dayanabilecek daha kalın malzemelerle tasarlandıkları ve genellikle kapalı oldukları için genellikle daha fazla yer kaplar, bu da kitaplığın genişliğine ve derinliğine katkıda bulunur. Etageres, genellikle size daha fazla alan ve erişim kolaylığı sağlayan açık tasarımlar içerir. Çok sayıda etajer, kitaplıkların (duvara monte edilemeyecek kadar ağır olan) aksine duvara monte edilmek üzere tasarlanmıştır. Alandan tasarruf etmenin duvar alanını kullanmaktan daha iyi bir yolu yoktur.

Etajer nedir? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Açık raflarda düzen nasıl sağlanır?