Açık raflarda düzen

0

İster gömme, ister modüler olsun açık raf üniteleri hem çok işlevsel hem de şık odak noktaları oluşturur. Öte yandan bir raf ünitesine sahip olmak bir odayı otomatik olarak düzenleyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Açık raf ünitelerinin de birtakım noktalara dikkat edilerek düzenlenmesi gerekir. Stil tercihiniz ne olursa olsun ilk etapta sahip olduğunuz ünitede neyi sergilemek istediğinize, sonrasında raflardaki dağınıklığın önüne geçmek için hangi ilave düzenleyicileri kullanacağınıza karar verin. İşte size yardımcı olabilecek ek ünitelerden bazıları:

Sepetler
Çocukların oyuncakları gibi sık kullanılan eşyaları saklamak için ağzı açık sepetler kullanabilirsiniz. Ayrıca banyoda havluları, antrede şal ve atkıları düzenli tutmak için de sepetlerden yararlanabilirsiniz. Eğer içlerinde ağır şeyler olacaksa kulplu olanlarını tercih etmenizde fayda var.

Kapaklı kutular
Genellikle mukavvadan yapılan bu kutular küçük araç-gereçleri saklamak için ideal. Bu kutuları raflarda kullanırken birbirleriyle uyumlu olmalarına özen gösterin.

Dergilik ve gazetelikler
Raf ünitelerinin genellikle alt bölmeleri daha uzun ve geniş aralıklarda olur. Dergi ve gazetelikleri bu alana koyabilirsiniz.

Ayırıcılar ve kitap desteği
Yatay düzeni sağlamak için tercih etmeniz gereken düzenleyiciler arasında ayırıcılar ve raf destekleri bulunuyor. Böylece aynı bölmede farklı gruplamalar yapabilirsiniz.

Malzemelerine göre depolama üniteleri
• Akrilik:
Şeffaf ve sert bir malzeme olan akrilik neyi, nerde sakladığınızı görmek için ideal.
• Plastik: Renkleri neredeyse sınırsız olan plastik üniteler farklı incelik ve kalınlıklarda olabiliyor. Saklamak istediğiniz malzemenin ağırlığına göre seçim yapabilirsiniz.
• Lastik: Esnek ve dayanıklı bir malzemedir. Kullanması son derece pratiktir. Ayrıca tasarım dünyasının gözde malzemelerinden olduğundan pek çok farklı tasarım bulmak mümkün.
• Kumaş: Desenlerden vazgeçemiyorsanız kumaş depolama üniteleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kumaş üniteler sıcaklık hissini de pekiştirir.
• Ahşap: Pek sık rastlanılmasa da özellikle nemli ortamlar için üretilen tik ve bambu gibi seçenekleri var.
• Metal: Dayanıklı ancak ağır bir malzemedir. Çizilmelere karşı önlem almak için iyi cilalanmış olanlarını tercih edebilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.