Elektrik arızaları için ne yapabilirsiniz?

Evinizde meydana gelen elektrik arızaları için kendinizin de yapabileceği şeyler var. Bunları yaparken tavsiyemiz dikkatli olmanız ve gerektiğinde uzmanına başvurmanız.

Elektrik sayacımdaki her sigorta telinin neye karşılık geldiğini nasıl bilebilirim?

Sayaç üzerindeki etiket (genellikle kapak üzerinde) bulunur. Aksi halde şöyle yapın: Bütün ışıkları açın ve tüm elektrikli ev aletlerini çalıştırın, bir sigorta telini çıkardığınızda hangisinin kapandığını gözlemleyin. Yeni teknoloji elektrik sayaçlarındaki ufak otomatik şalterleri indirerek de bunu gözlemleyebilirsiniz.

Elektrik sayacım oldukça eski. Değiştirmem gerekir mi?

Aslında değiştirmeniz daha iyi olur. Bu konuda bir elektrikçinin tavsiyelerini alabilirsiniz. Yeni teknoloji bir elektrik sayacının kullanımı çok daha kolaydır ve bir problem esnasında elektrik akımını kesme gibi birçok emniyet fonksiyonu bulundurur.

Elektrik düğmesi sürekli sigortayı attırıyor. Elektrik düğmesini güçlendirmeli miyim?

Hayır, gerçekten kısa devre söz konusu olabilir. Tekrar kullanmadan önce bir elektrikçiye elektrik düğmesini kontrol ettirin.

Yeni evimizde son teknoloji bir elektrik sayacı var ancak bir lamba patladığında her seferinde bütün ışıklar sönüyor. Bu normal mi?

Yeni nesil elektrik sayaçları oldukça hassas olduğu için bu oldukça normal bir durum. Bu sizin güvenliğiniz için…

Elektrik prizim yerinden sarkıyor. Nasıl sabitleyebilirim?

Şalterden akımı kesin. Plakayı vidalarını sökerek çıkartın, duvarda yeni delikler açarak vidalarla tekrar sabitleyin. Plakayı sabitlemeden önce gerekiyorsa yeni duvar dübelleri kullanın.

Elektrik prizlerim düz durmuyor. Nasıl düzeltebilirim?

Şalterden akımı kesin. Priz plakasının vidalarını çıkarın. Plakayı düzelterek prizi duvara tekrar vidalayın.

Tavan lambam çalışmıyor. Neden olabilir?

Ampulü değiştirmeyi deneyin. Eğer hala çalışmıyorsa sigortayı kontrol edin. Hala çalışmıyorsa elektrik akımını şalterden kesin ve duydaki telleri kontrol edin ya da bir elektrikçi çağırın.

Kırılmış bir elektrik prizini yapıştırarak tekrar kullanabilir miyim?

Hayır. Yenisiyle değiştirin.

Kırılmış bir ampulü nasıl çıkarabilirim?

Şalterden elektrik akımını kapatın. Bir pense kullanarak ampulün metalik kısmından tutun (duya oturan kısım) ve döndürerek ampulü çıkarın.

Yangın çıkma riski bile var: Bu 5 şeyi elektrik süpürgesi ile süpürmemelisiniz