Ege bahçesi yaratmak için 6 öneri

Ege bahçesi yaratmak için 6 öneri

Ege bahçesi yaratmak için 6 farklı öneri ile karşınızdayız! Ege bahçesi tasarlıyorsanız bu bahçede olmazsa olmaz elbette hobi bahçesi bölümüdür. Kabaktan domatese kadar farklı birçok sebzenin yanında süs elması gibi meyve ağaçlarını da bahçenize eklemelisiniz.

Dalından koparıp sofraya gelmesi kadar insana mutluluk veren başka bir hobi olamaz hiç kuşkusuz. Sebze bahçelerinin çevresine lavanta gibi arı çeken bir çiçek türü dikerseniz arılar sebzelerinizi aldıkları polenlerle daha
lezzetli hale getirirler.

PETUNYALAR BAHÇEYE

Petunyaları saksılar halinde bahçenize davet etmek için geç kalmadınız. Pembe, mor, beyaz veya alacalı olan renkleriyle bahçede isterseniz sarkık formlu olanlarını tercih edebilirsiniz.

Petunya bakımı hakkında detaylı bilgiye “Kahkaha çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kahkaha çiçeği (Petunya) püf noktaları” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Petunya

PALMİYE AĞACI OLMAZSA OLMAZ

Palmiye ağacı Ege bahçelerinin olmazsa olmazdır. Siz de bulunduğunuz iklim özelliklerine uygun olan bir türünü bahçeye davet edebilirsiniz. Kış döneminde korumaya alırsanız, soğuktan zarar görmez.

Palmiye bakımı ile ilgili “Areka palmiyesi bakımı nasıl yapılır? Sulama ve püf noktalar” ve “Dağ palmiyesi (Chamaedorea Elegans) bakımı nasıl yapılır? Ne kadar büyür?” yazılarımız ilginizi çekebilir.

Ege bahçesi palmiye

MUZ AĞACINA NE DERSİNİZ?

Biraz daha egzotik bir esintiye ne dersiniz? O zaman tercihiniz muz ağacı olabilir. Daha hassas bir tür olduğu için büyük bir saksı içinde bahçede yer verirken kış döneminde iç mekana taşıyabilirsiniz.

Muz ağacı

RENKLİ ÇİÇEKLERİN GÜCÜNDEN YARARLANIN

Sıcak bir bahçe etkisi için renkli çiçeklerin gücünden yararlanın. Özellikle de sardunyalardan. Hem dayanıklı hem de bakımı çok kolay.

Sardunya bakımı hakkında detaylı bilgiye “Sardunya bakımı nasıl olmalı? Sardunya ne zaman çiçek açar?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sardunya

BODUR ZAKKUMLAR VAZGEÇİLMEZLERDEN

Ege ve Akdeniz’in vazgeçilmezlerinden olan zakkumun bodur türlerini, saksı içinde de yetiştirebilirsiniz. Düzenli budamayı unutmayın.

Zakkum bakımı hakkında detaylı bilgiye “Zakkum çiçeği bakımı ve sulaması nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Zakkum

ZEYTİN AĞACI EGE’NİN MİS GİBİ KOKUSUNU HİSSETTİRSİN

Ege’nin mis gibi kokusunu hissetmek için zeytin ağacından daha iyi bir seçenek olamaz. Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, saksı içinde yetiştirmeyi deneyin.

Zeytin ağacı

İngiliz bahçesi nasıl yapılır? 10 adımda İngiliz Bahçesi oluşturma