Duyularımızı sakinleştiren bir salonu nasıl oluştururuz?

Mevsim geçişleri evde küçük değişikliklerle rahatlamak için her daim iyi bir başlangıçtır. Evde, bütçenizi de zorlamadan yapabileceğiniz birkaç küçük değişimle bile beş duyunuzu harekete geçiren, sakin ve davetkar ana yaşam alanları kurgulayabilirsiniz.

TEMA 1: RENKLERLE SAKİNLEŞİN

Renkler görsel duyularımızı harekete geçirerek ruh halimizi değiştirebilir. Nude (ten rengi), şeftali, mentol, ekru gibi pudra tonlarının ve bu yumuşak geçişlerin yarattığı sakin etkiyi oturma odanıza taşıyabilirsiniz.

TEMA 2: DOKULARLA SAKİNLEŞİN

Dokunma duyumuz çoğu kez dekorasyonda atladığımız detaylardan biri oluyor. Ancak dokunma duyumuz çok güçlüdür. Bu sebeple yün, hasır, polar, kaşmir, yapay kürk, peluş, yıkanmış keten, natürel pamuk ve kadife gibi tuşesi yüksek tekstillere, el yapımı seramik ve masif ahşap gibi natürel yüzeylere daha fazla yer açın.

DUYULARINIZI DAHA FAZLA HAREKETE GEÇİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

UYUM SAĞLAYIN

Tat, koku, dokunma ve işitme duyularınıza hitap eden bir ev dekore ettikten sonra, onlara uyum sağlamayı da öğrenmeniz gerekir. Oxford Mindfulness Center’ın eski direktörü Profesör Mark Williams bu konu ile ilgili şunları söylüyor:

“Farkındalığın önemli bir parçası, bedenlerimizle ve onların deneyimledikleri hislerle yeniden bağlantı kurmak. Bu, şimdiki anın görüntülerine, seslerine, kokularına ve zevklerine uyanmak demek. Şu anı net bir şekilde görmemize izin vermekle ilgili bir durum.”

Günde bir kez, evinizin duyularınızdan birini nasıl harekete geçirdiğini anlamaya çalışın. Çıplak ayaklarınızın altında halı nasıl bir his veriyor? Pişirdiğiniz yemekte hangi malzemelerin kokusunu alıyorsunuz? Uyandığınızda dışarıda kuşların seslerini duyabiliyor musunuz? Aydınlatmanız tavanda hangi desenleri oluşturuyor?

MEŞHUR BEŞLİ

Hatırlanması gereken en önemli şey, duyularınızı harekete geçirmek için bir servet harcamanıza veya evinizi tamamen yeniden dekore etmenize gerek olmadığıdır. Bunun yerine, bu ay evinizde beş küçük değişiklik yapın; çünkü bunlardan bir tanesi mutlaka duyularınıza hitap edecektir. İşte bazı basit örnekler:

GÖRME: Sizi her zaman gülümseten bir fotoğrafı, onu daha sık göreceğiniz yeni bir yere, belki televizyonun üstüne veya yatağınızın yanına taşıyın.

KOKU: Evinizi havalandırmaya yatak odanızın penceresini her sabah on dakika açarak başlayın. Dışarı çıkmadan önce kapatmayı unutmayın.

DOKUNMA: Kendinizi yeni banyo havlularıyla şımartın. Eski havlular sert ve rahatsız edici hale gelir, bu nedenle yenilerini alın ve en iyi durumda tutmak için yumuşatıcı kullanın.

İŞİTME: Akşam yemeğini pişirirken doğadan ilham alan sesleri dinlemek için akıllı hoparlörünüzü veya telefonunuzu kullanın. Yağmur sesi, başlamak için harikadır.

TAT: Herkesin eve girip çıkarken, serin ve taze bir tat hissetmesi için giriş kapısının yanına bir miktar nane koyun.

Bunları yaptıktan sonra, her ay küçük değişiklikler yapmaya devam edin ve ailenizin geri kalanını da aynısını yapmaya teşvik edin. Sadece evinizi yaşamak için daha keyifli bir yer haline getirmekle kalmayacak, aynı zamanda tüm duyularınızın daha fazla farkında olarak, rutin hayatınıza devam ettiğinizi fark edeceksiniz.

Odalarınızı stresten arındırın: İşte dekoratif çözümler