çerçeveler
çerçeveler

Çerçeve sergileme ve yenileme fikirleri: Çerçeve aynı, etki farklı

Son güncelleme:

Çerçevelerinizden sıkıldığınızda çözüm basit: Biraz boya, çıkartma ya da kumaşla onlara yepyeni bir görünüm kazandırabilir, duvarların havasını değiştirebilirsiniz.

KOLAJ

Aslında rastgele seçilen objeleri çerçevelerle bir araya getirerek bir kolaj yaratabilirsiniz. Örneğin çerçeveleriniz vintage stildeyse eski saat, çan, patineli dekoratif aynaları aralara serpiştirerek duvarda sıradışı bir aranjman yaratabilirsiniz.

BÜYÜK BOYUTLAR

Aynı ebat ve şekildeki çerçeveleri simetrik bir biçimde yan yana ya da alt alta koyarak çerçevelerin dengeli bir biçimde ve şık bir kompozisyonda görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun içinse oldukça yüksek tavanlı bir duvar alanına ihtiyacınız var.

SIRADIŞI FON

Çok koyu renkli bir duvar kağıdı ya da ahşap bir panelde çerçeveleri vurgulayabilirsiniz.

RAFLARDA SERGİLE

Çerçevelerinizi illaki duvara asmak durumunda değilsiniz. Bir rafta asmadan üst üste ya da yan yana sergileyebilirsiniz. Çerçevelerin bu durumda ya aynı boyda olmaları gerekiyor ya da en az üç ya da daha fazla ebatta dengeli bir kompozisyon oluşturacak şekilde yerleştirilmeleri…

KÜÇÜK MUCİZELER

Çok küçük ebatta çerçeveleri etkileyici bir biçimde sergilemek için çok sayıda çerçeveye ihtiyacınız olacaktır. Bu tarz bir sergileme yöntemi özellikle fotoğraflar için çok ideal.

ÇIKARTMALARLA ÇERÇEVELERİ SÜSLEYİN

Halihazırdaki çerçevelerin cam kısımlarına çıkartma yapıştırarak etkiyi tümden değiştirebilirsiniz. Dilerseniz yapışkanlı çıkartmaların renklerine uyacak bir biçimde çerçevelerin renklerini de değiştirebilirsiniz.

STİL İPUÇLARI

Kanepe üzerindeki yastıklar ile duvardaki desenler arasında bağlantı kurmak, yani bir bütünlük yaratmak için kullandığınız çıkartmaların desenlerine uygun desende yastıklar tercih edebilirsiniz. Çiçek desenli çıkartmalara gönderme yaparak sulu boya etkili bir yastık gibi… Benzer şekilde çıkartmaların renklerinde yastıklar tercih ederek dengeli bir görünüm sağlayabilirsiniz.

BOYA İLE ÇERÇEVELERİ YENİLEYİN

Çerçevelerin renklerini değiştirebilir, içlerine çeşitli şablonlarla dilediğiniz desenlerde motifler yapa bilirsiniz.

BOYA İLE ÇERÇEVE NASIL YENİLENİR?

Malzemeler: Kendinden şablonlu boya rulosu, desenli kalıplar, maskeleme bandı, Koçtaş. Fırçalar ve şablonlar, İkea.

Yapılışı: Eğer kendinden desenli rulolar kullanacaksanız bunun için özel bir boyaya ihtiyacınız var. Polisan’ın sedef boyası ile baskı desenleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak klasik yöntemle yani stencil ile desen yapmayı düşünüyorsanız bunun için fırça ve herhangi bir su bazlı duvar boyası yeterli olacaktır. Çerçevelerinizin renklerini değiştirecekseniz bunun için maskeleme bandı kullanabilirsiniz. Böylece olası taşma ve lekelenmelerin önüne geçebilirsiniz.

Tüm boya renkleri, Filli Boya. Şablon olarak kullanılan kalıplar, duvarda asılı hasır tabak, turuncu yastık, tepsi, dekoratif köpek, metal kutular, mavi fincan, throw, sarı vazo, İkea. Yastıklar, dokulu bardak, Mudo Concept.

KUMAŞLA ÇERÇEVELERİ YENİLEYİN

Yeni tablolar satın almak yerine çerçevelerin içlerini değiştirerek de duvarda desen oyunları yaratabilirsiniz. Farklı desendeki kumaşlar bunun için ideal!

STİL İPUÇLARI

Eğer kanepenin üzerinde geometrik ve karışık desenlere yer veriyorsanız çerçevelerin içinde daha düz kumaşlar kullanmaya özen gösterin. Bunun tersi de geçerli. Çerçevelerin içinde cesur renk ve desenlere yer verecekseniz bu durumda kanepe üzerinde daha sade desen ve renklere yer verin. Çerçeveler ile kanepeniz arasındaki uyuma dikkat edin.

Duvara çerçeve asma sanatı – Çerçeve nasıl asılır?