Duvar ve aydınlatmalar 4 adımda anlam kazansın

Biri renkle süslüyor, diğeri ise fonksiyonellikle değer kazandırıyor. Duvar ve aydınlatmaları farklı açılardan değerlendirerek dekorasyona katkı sağlayabilirsiniz.

DUVARLARINIZA HAYAT VERİN

artepera.com
  1. Duvar dekorasyonu deyince ilk akla gelen çarpıcı ürünlerle süslemek. Mesela farklı boyutta yan yana asacağınız renkli çerçeve grupları ya da büyük bir ayna veya tablo. Peki ya bunların dışında farklı neler olabilir? Çerçevelerin arasına asacağınız ilginç heykeller ve biblolarla dikkat çekici odak noktaları yaratarak mekanlara daha özgün stiller kazandırabilirsiniz.
  2. Aynalar… Pratik bir süsleme seçeneği olmasının dışında birden fazla ve farklı formlarda gruplayarak astığınızda, duvarlarda bir galeri havası yaratarak evleri daha çağdaş bir dekorasyon anlayışı ile süsler. Üstelik yansıma efekti sayesinde alanları ferahlatır, aydınlatır.
  3. Boş ve dümdüz bir duvarı bir resim tuali gibi düşünebilirsiniz. Bunun için hazır stencil’ler kullanabileceğiniz gibi, yaratıcılığınıza ve yeteneğinize güveniyorsanız serbest el ve gelişigüzel biçimde boyayarak şekillendirebilirsiniz.
  4. Eskizler, tablolar ve çizimler de doğru kombinlendiğinde duvarları daha dekoratif kılar. Mesela esprili karikatürleri, mimari eskizleri ve illüstrasyonları aynı tarzda saat, raf ve duvar süsleriyle birlikte asarak dekoratif olduğu kadar ilginç bir kolaj da oluşturabilirsiniz.
walmart.com

EVİNİZ AYDINLATMA İLE DEĞİŞSİN

  • Standart avizeler, masa lambaları ve abajurlar yerine birden fazla fonksiyon sunan çoklu ürünlerle ışıklandırmayı tek adımda çözerken, yaşam alanlarını daha dekoratif de kılabilirsiniz.
  • Modern mutfaklarda ışıklandırma genellikle irili ufaklı sarkıtlar ile sağlanır. Oysa belli bir düzen içinde ve farklı noktalara asacağınız ray spotlar mekanı aydınlatır; farklı ışık yoğunlukları sayesinde de bir okuma ya da yemek sonrası sohbet atmosferi yaratır.
  • Yemek masasının üstüne heybetli bir avize sarkıtmak en geleneksel yaklaşım. Oysa büfenin ya da vitrinin iki yanından asacağınız aplikler veya bir köşeye yerleştireceğiniz oynar başlıklı bir lambader de aynı işi görür. Üstelik çok da dekoratif bir ortam ışığı yaratır.
  • Yatak odasındaki avize ya da sarkıtı değiştirerek yerine aynı anda farklı amaçlara hizmet edebilen bir veya iki başucu lambası veya aplikler kullanılarak, dekoratif gölgelerle sıcak ve samimi ışık oyunları yaratılabilir.
blesserhouse.com

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL
Evim Dergisi 2019

Duvardan zemine dikkat çeken dekor: Duvar kağıdı

Antreyi süslemek için duvar kağıdı kullanabilirsiniz: 6 şık öneri