Dünyanın yeni gerçeği: Ev ofisler

Son güncelleme:

Evlerimiz artık aynı zamanda ofis olarak da işlev görmek zorunda ve dekorasyonu planlarken bu işlevi de göz önünde tutmalıyız. Peki konforlu bir ev-ofis için neler yapılabilir?

Evlerimizi dekore ederken, yeni mobilyalar için planlar yaparken artık dikkat etmek zorunda olduğumuz bir kıstas daha var. Evdeki ofislerimiz. Ev-ofis kavramı, ya da evden çalışmak artık dünyanın vazgeçilemeyecek bir gerçeğine dönüştü ve eğer siz de bu düzen içinde yaşıyorsanız, hayatınızı kolaylaştırabilecek birkaç tavsiyemiz olacak.

Evin tasarımını şekillendirirken artık evin ofis işlevini de gözetmek zorundayız. İşlerimizi sağlıklı yürütmek için yeni çağda artık evimizde konforlu ofis imkanlarına sahip olmanız gerekecek. Evinizde iş yaparken, hatırlamanız gereken bir detay da, 7/24 işinizle ilgili bir detaya odaklanmak zorunda kalabilecek olmanız. Çünkü siz ev ofis olmadan çalışmaya kararlı olsanız da iş yaptığınız insanların çoğu ev ofis şartlarına sahip olacaklar ve mesai saatleri dışında eninde sonunda sizi arayacaklar. Hatta video konferansa davet edecekler. O konferansı katılmak zorunda kalacaksınız ya da çok değerli bir müşterinizi kaybedeceksiniz. Ağır maddi kayıplar yaşayabileceksiniz.

Peki başarılı bir ev ofis için nelere ihtiyacınız var?

Elbette, yeni çağın inkar edilemez realitesi olacak video konferanslarda kullanmak için arka plan için namınıza yakışır, hoş, saygın, prestijli bir dekor hazırlamanızda fayda var. Kişisel zevkleriniz farklı da olsa biraz daha “iş ciddiyetini” yansıtan bir dekorasyon hoş olabilir çünkü çoğu müşteri veya yönetici çoğu zaman “farklı zevkleri” değil, güven verecek, tahmin edilmesi zor olmayan iş arkadaşları ile çalıştığını bilmek ve endişe etmeden işine devam etmek ister. Dolayısıyla, kontak kuracağınız insanlara ilk izlenimde “emniyetli, güvenli, normal” bir iş ilişkisi içinde olduklarını hissettirmek önemli. Bu noktada şık bir çalışma masası mutlaka ev-ofisinizde bulunmalı. Hatta masa üzerinde şık bir masa lambası da hoş bir detay olur. Sadece imajınız için değil, çalışma düzeninizi sağlıklı kurabilmek adına da düzenli ve özenli bir çalışma masası hayati önem taşıyor. Ayrıca, ev- ofis ortamınızın ambiyansını güçlendirecek aksesuar objeler de video konferanslarda işinizi kolaylaştırabilir. Yelkenli tekne minyatürleri, metal objeler, minik heykeller, tablolar, sanat eserleri… Arka plan için sadece kitaplıkla sınırlı kalmamaya, arkada bir kitaplık gösterecekseniz bile raflarda aksesuarlar da kullanabileceğinizi hatırlatmış olalım.

Veri depolama ihtiyaçları

Ev ofis ortamında veri depolama gerçekten önemli bir sorun. Bu sadece depolama alanı gerekliliği anlamında değil, verileri indirip göndermek için gerekli bant genişliği konusunda da zaman zaman sorunlar yaşamanıza neden olabilecek bir sorun.

Büyük boyutlu dosyaları indirirken veya sunuculara yüklerken, ya da mail atarken sorun yaşamamak için bir bulut depolama servisi ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Böylece ihtiyacınız olan dosyaları tüm ekiple beraber bulut üzerinden paylaşabilir, özel çalışmak için kendinize almak istediğiniz dosyaları kendi klasörlerinize kopyalayabilirsiniz. Bu dosyaları daha sonra yine bulut üzerinden birden çok kişiye kolayca gönderebilirsiniz. Evdeki internet bağlantınız çok meşgul olsa dahi dosyalar bulut üzerinden ilgili kişilere ulaşacaktır.

İnternet bağlantınızı evin her köşesinden rahatça ulaşabilecek şekilde evde dağıtmak da ihmal etmemeniz gereken bir detay. Evdeki diğer bireyler de internete bağlandığında bilgisayarınıza ulaşan sinyaller gücünü kaybedebilir veya bağlantınız çok yavaşlayabilir. Bunu sorunu çözmek için de bir wi-fi güçlendirici edinip ayarlarını yapmanızı, internete öncelikli bağlanacak cihazları seçmenizi tavsiye ederiz.

Son olarak, evde bir yazıcı bulundurmanız, gerekli dosyaları kağıda basmanız gerektiğinde işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bazı mesleklerin kağıt baskılara hiç ihtiyaç duymadığını düşünebilirsiniz ama profesyonel hayatta eninde sonunda yazıcısız çözülemeyecek bir sorunla karşılaşmak hiç şaşırtıcı olmaz. Hatta size bir sır verelim, eğer yoğun olarak e-mail okumak zorundaysanız, bazen gelen e-postaları toplu şekilde kağıda basıp okumak, laptopu, telefonu, tableti kapatıp sadece kağıt üzerinden işleri yürütmek, dijital detoks olarak ruhunuza da çok iyi gelebilir.