dünyanın en ilginç çiçekleri listesi

Dünyanın en ilginç çiçekleri! İşte 20 ilginç çiçek

Dünyanın en ilginç çiçekleri listesi ile karşınızdayız. Birbirinden farklı görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeken pek çok çiçek var. Daha önce “Dünyadaki en nadir 15 çiçek” yazımızda da ilginç görüntülü bazı çiçekleri paylaşmıştık. Bu kez farklı görüntüsü ile büyüleyen çiçekleri listeledik.

İşte birbirinden ilginç 20 çiçek…

1-Maymun Yüzlü Orkide (Dracula simia)

dünyanın en ilginç çiçekleri Dracula simia
Fotoğraf: Çiçek sepeti

Kabul edelim (cinas amaçlı), bu küçük bitkiye isim vermek için çok fazla hayal gücü gerektirmiyor. “Drakula” iki uzun, dişe benzer taç yaprağından ve “simia” primatlara benzerliğinden dolayı bu ismi almış bitkimiz. İki koyu renk küçük göz, bulanık noktalı kaşlar ve tüylü küçük burun ve sakal bölgesi, uzaktan bakıldığında daha da belirginleşen çarpıcı maymun benzerliği ile şaşırtıyor.

Dünyanın en ilginç çiçekleri listemizde ilk sırada yer alan Maymun Suratlı Orkide nadir görülür. Bu yüzden daha önce hiç görmediyseniz üzülmeyin. Sadece Peru’nun bulut ormanlarında ve güneydoğu Ekvador’da 3.000 fitten daha yüksek irtifalarda bulunur. Tüm yıl boyunca çiçek açabilir ve çiçekleri olgun portakal gibi kokar.

2- Yarasa bitkisi (Tacca integrifolia)

Tacca integrifolia

Beyaz Yarasa Bitkisi, dünyanın en büyük ve en sıra dışı çiçeklerinden biridir. Garip, küçük siyah çiçekler yirmi ila kırk kümeler halinde gelir ve yarasaların yüzlerini andırırken, yukarıdaki beyaz bracts yarasaların kulaklarını andırır. Yarasa Fabrikası 60 ila 90 santimetre boyutuna kadar büyüyebilir ve hem siyah hem de beyaz renginde gelir. Çiçeğin bıyıkları da oldukça uzar, hatta bazen yere kadar uzanır. Bu tuhaf mucizeyle ilgili ilginç bir gerçek, zambakla benzerliğine rağmen, aslında yam ailesinin bir üyesi olmasıdır!

3- Güve Orkide (Phalaenopsis amabilis)

dünyanın en ilginç çiçekleri Phalaenopsis amabilis

Güve Orkide, en yaygın orkide türüdür ve uçan bir güveye sözde benzerliği nedeniyle adını taşımaktadır. Güneydoğu Asya, Filipinler ve Kuzey Avustralya’ya özgü olan Güve Orkidesini bulmak tam olarak zor değildir ve gökkuşağının neredeyse her renginde bulunur. Peki onu 24,999+ orkide kardeşinden tam olarak ayıran nedir? Güve Orkide’nin birden fazla çiçeklenme dönemine sahip olması esrarengiz yeteneğidir.

4- Ceset Çiçeği (Rafflesia keithii)

Rafflesia keithii

Listemize oldukça hastalıklı ama güzel bir çiçek daha ekledik. Rafflesia keithii veya Ceset Çiçeği. Gerçek ceset çiçeğinin Rafflesia keithii mi yoksa Titan arum mu olduğu konusunda biraz tartışma var. Dennis the Menace filmini izlediyseniz, Bay Wilson’ın yaklaşık 40 yıl çiçek açmasını beklediği çiçeği hatırlayabilirsiniz – bu Titan arum’dur. Şimdi sözünü ettiğimiz Ceset Çiçeği çok daha nadirdir ve yalnızca Endonezya’nın yağmur ormanlarında bulunur. Ceset Çiçeği, görünür yaprakları, kökleri veya gövdeleri olmayan, bazılarının Ceset Çiçeğinin bir çiçek olmadığını, bir mantar olduğunu iddia etmesine neden olan parazitik bir organizmadır. Vampir özelliklerine ek olarak, Ceset Çiçeği dünyanın en büyük bireysel çiçeğidir. Hala neden Ceset Çiçeği lakaplı olduğunu merak ediyor musunuz? Kokusunu çok derine çekmeyin diyelim.

5- Çıplak Adam Orkide (Orchis italica)

dünyanın en ilginç çiçekleri Çıplak Adam Orkide (Orchis italica)

Bir uzaylı mı? Deniz anemon mu? Hayır, bu Çıplak Adam Orkidesi! Asılan Adam Orkide olarak da bilinen bu küçük adam (veya adamlar), Akdeniz bölgelerine özgüdür ve noktalı gözlerinden ve gülümsemelerinden, ne olduğunu bildiğiniz küçük, asılı çıplak adamlara benzer. Çıplak Adam Orkideleri her boyutta gelir ve genellikle açık morumsu beyazdan koyu mor-pembeye kadar değişen renklerdedir. Bu eğlenceli çiçeklerle ilgili bir başka çılgın gerçek: Lokum olarak da adlandırılan Salep içeceğinin yapımında kullanılıyorlar.

6- Sıcak Dudaklar (Psychotria elata)

Sıcak Dudaklar ya da Çiçek Dudakları olarak da bilinir. Parlak kırmızı dudaklara benzeyen parlak kırmızı parçalar, taç yaprakları değil, diş telleridir. Yaprağa benzer diş telleri, açılmadan önce sadece birkaç gün öpülebilir haldedir ve içindeki küçük sarı ve beyaz çiçekleri ortaya çıkarır. Hooker’s Lips Plant, Kolombiya, Kosta Rika ve Panama’nın tropikal bölgelerine özgüdür, ancak koleksiyoncular arasındaki popülaritesi ve doğal yaşam alanlarının ormansızlaştırılması nedeniyle nesli tükenmekte olan listeye girmiştir. Umarım yakında bu küçük güzelliğe veda öpücüğü vermek zorunda kalmayız!

7- Dans Eden Kızlar (Impatiens bequaertii)

dünyanın en ilginç çiçekleri
Fotoğraf: Strangewonderfulthings

Bu küçük güzellikler, etraftaki en nadide çiçeklerden biridir ve en kararlı bitki toplayıcısı için bile bulması oldukça zordur. Elbiseli dans eden kadınlara benzerliklerinden dolayı isimlendirilen bu minik çiçekler Doğu Afrika’ya özgüdür ve beyaz ve açık pembe renktedir. Bitkinin kendisi oldukça küçük, yaklaşık bir metreye kadar büyüyor ve ½ ”uzunluğunda maksimuma çıkan çiçek açıyor. Dans Eden Kızlar, göz hizasında muhteşem çiçeklerinin tadını çıkarabileceğiniz asılı saksılara güzel eklemeler yapmak için iz bırakır ve tırmanır. Dans Eden Kızlar toprağa dokundukları her yere kök salar ve eğer bulabilirseniz mükemmel iç mekan bitkileridir.

8- Yeraltı Bitkisi (Hydnora africana)

dünyanın en ilginç çiçekleri
Fotoğraf: paradisexpress.blogspot

Dünyanın en ilginç çiçekleri listemizde yer alan bu bitki oldukça tuhaf görünüyor. Hayır, yanlış görmüyorsunuz! O bir bitki, canavar değil! Bu Güney Afrika yeraltı bitkisi, gerçekten de dünyadaki en tuhaf bitkilerden biridir. Çılgın görünümüne rağmen, aslında Güney Afrika’nın kurak bölgelerinde yarı yaygındır. Yerliler tarafından Çakal Yemi olarak da adlandırılan Hydnora africana’nın görünür yaprakları, kökleri veya klorofilleri yoktur. Çiçeklerin yerden çıkması yaklaşık bir yıl süren kesinlikle parazitik bir yeraltı bitkisidir. Canavar görünümüne ve iğrenç kokusuna rağmen Hydnora africana, açık ateşte pişirildiğinde sadece lezzetli olan lezzetli meyveler üretir. Meyve ayrıca büzücü özelliklere sahiptir ve balık ağlarının korunmasında, bronzlaşmada ve akne tedavisi olarak yüz yıkamada kullanılmıştır.

9- Arı Orkide (Ophrys apifera)

Ophrys apifera

Bu mutlu küçük çiçek, adını gülümseyen bir yaban arısına olan esrarengiz benzerliğinden alır; yani bombus arıları gülümseyebilseydi tamamen böyle görüneceklerdi. Adı, belki de çiçeğin kenarındaki bulanık parçalara atıfta bulunarak, kaş anlamına gelen Yunanca “Ophrys” kelimesinden gelir. Arı Orkidesi Avrupa’da, Orta Doğu’da ve hatta Kuzey Afrika’da yaygındır. Ancak, yayılma süreci çok karmaşık olduğu için giderek daha kıt hale geliyor. Görüyorsunuz, Arı Orkidesi başarılı bir şekilde büyümek için belirli bir mantar türü ile simbiyotik bir ilişki gerektirir ve bu da nakli zorlaştırır. Bu orkide göründüğünden daha zeki; çiçekler kuzey aralıklarında neredeyse tamamen kendi kendine tozlaşır, ancak çiçeğin rengi ve şekli dişi bir arının görünüşünü ve kokusunu taklit eder, bu da erkek arıları çiftleşmeye yönlendirir, böylece tozlaşma sürecini hızlandırır!

10- Kundaklanmış Bebekler (Anguloa uniflora)

dünyanın en ilginç çiçekleri
Fotoğraf: Ecuagenera

Çok tatlı! Kundaklanmış Bebekler olarak adlandırılan bu lale orkideleri, 1777-1788 yılları arasında Kolombiya And Dağları’nda on yıllık bir keşif gezisi sırasında keşfedildi, ancak 1798’e kadar isimlendirilmedi ve resmi olarak sınıflandırılmadı. Beyaz kundağa sarılmış bir bebeği andıran çiçeklere sahiptir. 

11- Papağan Çiçeği (Impatiens psittacina)

Impatiens psittacina

Dünyanın en ilginç çiçekleri listemizde papağan çiçeği de var. Daha önce hiç Papağan Çiçeği görmediyseniz, yalnız değilsiniz. Tayland yerlisi olan Papağan Çiçeği, nesli tükenmekte olan bitkiler olarak sınıflandırılır ve bu nedenle ülkeyi terk etmesine izin verilmez. Bu ender balsam türünün çiçeğinin en güzel yanı, yan profiline baktığınızda tıpkı uçuş halindeki bir papağan ya da kakadu gibi görünmesidir! Komik olan şu ki, bu çiçeğin görüntüleri internette dolaşmaya başladığında, “dijital olarak manipüle edildi” veya Photoshop’landılar diye göz ardı edildi. Çünkü vahşi doğada son derece nadir olduklarından dolayı sık rastlanmadığı için insanlar inanmakta güçlük çekmiştir.

12- Snap Dragon Seed Pod (Antirrhinum majus)

dünyanın en ilginç çiçekleri
Fotoğraf: Pinterest

Bir çiçeğin yaşayan bir varlık olup olmadığı konusunda şüpheniz varsa, işte kanıtı! Birçok bahçıvan, parlak renkleri ve kokuları için Snapdragon’lara düşkündür. Bir Snapdragon çiçeğinin kenarlarını sıkarsanız, bir ejderhanın ağzını açmasına benzetebilirsiniz. Snapdragon tohuma gittikten sonra bırakılır! İlginçtir ki, eski zamanlarda insanlar Snapdragon’ların mistik güçlere sahip olduğuna ve bunları birinin bahçesinde yetiştirmenin kişinin evini lanetlerden ve kötülüklerden koruyacağına inanıyordu. Bu küçücük, mükemmel küçük kafatasları, yaşam döngüsünün birer hatırlatıcısıdır, öyle değil mi?

13- Uçan Ördek Orkide (Caleana major)

Caleana major

Dünyanın en ilginç çiçekleri listemizde yer alan bir diğer bitki de Caleana major. Bu uçan ördek orkidesi çok şirin! Avustralya’ya özgü olan bu orkidenin benzersiz şekli, tozlaşmasını artırmaya yardımcı olur. Kırmızımsı kahverengimsi rengi, Avustralya çalıları ile karışmasını sağlar. Ev seranıza Uçan Ördek Orkidesi eklemek ister misiniz? Afedersiniz! Bu çiçek sadece vahşi doğada, Avustralya’da yetişir ve hiçbir zaman çoğaltılmamıştır. Çünkü büyümek için simbiyotik olarak sadece Avustralya’da yetişen belirli bir bitkisel mantar türüne bağl 

14- Ay Orkidesinde Kaplan Yüzü (Phalaenopsis amabilis)

dünyanın en ilginç çiçekleri

Ay orkidesi Endonezya’nın üç ulusal çiçeğinden biri, çekicilik çiçeği, diğer ikisi Jasminum sambac ve Rafflesia arnoldii’dir. Genellikle doğada, çiçekler üzerindeki şeritler ve işaretler, ya yırtıcıları korkutmak için daha büyük hayvanları taklit edecek ya da en önemli sayıda tozlayıcıyı çekmek ve çoğalmak için böceklerin üreme organlarına benzeyecek şekilde evrimleşmiştir. Bu durumda, Ay Orkidesinin çizgileri neredeyse bir kaplanınkine benziyor! Bu sevimli küçük çiçeğin ne tür hayvanları korkutmaya çalıştığını ister istemez merak ediyorsunuz.

15- Oda Hizmetçileri (Calceolaria uniflora)

Calceolaria uniflora

Bazıları ona Darwin’in Terliği, bazıları Mutlu Uzaylı diyor. Ama çoğunluk Oda Hizmetçileri diyor. Ama hangi adla geçerlerse geçsinler, bu çılgın küçük dağ çiçekleri gerçekten türünün tek örneği. Aslen 1831 ve 1836 yılları arasında Darwin tarafından keşfedilen Oda Hizmetçileri soğuk havayı sever ve hala Güney Amerika’daki Tierra del Fuego’da bolca bulunabilir. Çiçeğin küçük beyaz “tabak” bölümü, onu yiyen yerel kuşları heyecanlandırır ve bunu yaparken başlarında polen toplar ve dolayısıyla bitkinin tozlaşmasına yardımcı olur. 

16- Tutku Çiçeği (Passiflora incarnata)

Passiflora incarnata

Tutku Çiçeğinin 400’den fazla çeşidi vardır ve Hindistan ve Japonya’da Saat Çiçeği olarak bilinir. İspanyol misyonerler tarafından ilk karşılaştığında, İsa’nın çarmıha gerilmesi hikayesindeki unsurlara benzemesi nedeniyle “Tutku” olarak da adlandırılan bu adı almıştır. Tutku Çiçeği, ticari olarak kullanılan inanılmaz bir kokunun yanı sıra bir dizi farklı mutfak yemeği için tatlandırıcılarda kullanılan lezzetli bir meyve üretir. Tutku Çiçeğinin tırtıllar ve kelebekler için besin kaynağı olduğunu ve kelebek çiftliklerinde düzenli olarak yetiştirildiğini biliyor muydunuz? Düzenli!

17- Melek Orkide (Zygopetalum rhein)

melek orkide Zygopetalum rhein

Adını, elbise giyen bir meleğe esrarengiz benzerliğinden alan Angel Orchid, orkide dünyasının mücevherlerinden biridir. İlk olarak 1932’de keşfedildi ve Hindistan’ın otlaklarına özgüdür. Angel Orkide, oldukça kısa boylu bir orkidedir. Yerde düz duran kalp şeklinde tek bir yaprak vardır. Çiçeklerin kendisi, tek bir orkide çiçeğinden beşe kadar değişen kümeler halinde çiçek açar. 

18- Güvercin Orkide Veya Kutsal Ruh Orkide (Peristeria elata)

Dünyanın en ilginç çiçekleri arasında güvercin orkide de yer alıyor. Panama’nın yerli ve ulusal çiçeği olan Güvercin veya Kutsal Ruh Orkidesi, yakından bakarsanız, içlerinde açık kanatlı küçük bir güvercin varmış gibi görünen zarif mermer beyaz çiçekler üretir. Çoğu orkide ağaçların üzerinde veya yakınında yetişirken, bu tür orkide zemin seviyesinde, bazen de kayalarda büyüyerek kendini farklılaştırır. Çiçeğin içindeki güvercin o kadar karmaşık ki neredeyse fildişinden oyulmuş gibi görünüyor. Kutsal Ruh Orkide lakaplıdır çünkü İncil’de Kutsal Ruh bir güvercin şeklini almıştır,

19- Ceset Zambak (Amorphophallus titanum)

dünyanın en ilginç çiçekleri

Bu bitki canavarı, Dennis the Menace filminde ünlendi. O kadar seyrek çiçek açar ki, ne zaman olursa olsun, genellikle yerel ve bazen de küresel manşetlerde bulunur. Corpse Lily teknik olarak bileşik bir çiçektir ve yalnızca Endonezya’da, özellikle Sumatra’da yetişir. Adı, “biçimsiz” anlamına gelen Eski Yunanca “amorf” kelimesinden gelir. Bu çiçek son derece nadir olmakla kalmaz, aynı zamanda son derece büyüktür.

20- Beyaz Ak Balıkçıl Orkide (Pecteilis radiata)

dünyanın en ilginç çiçekleri Pecteilis radiata

Muhtemelen en narin ve karmaşık orkidelerden biri olan Beyaz Ak balıkçıl Orkide, Beyaz Ak balıkçıl gibi görünür. Beyaz Ak balıkçıl Orkide, orkidelerin en ayırt edici olanıdır ve hem bitki toplayıcıları hem de bahçıvanlar tarafından oldukça iyi bilinir. Yabani bir orkide çeşidi olan White Egret Orchid, Asya’da yetişir ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde de başarılı bir şekilde geliştiğini kanıtlamıştır. Uçan kuş benzeri çiçekler, tek bir başak boyunca büyür ve tek bir başak, on ayrı çiçek verebilir ve on altı inç uzunluğa kadar büyüme yeteneğine sahiptir! 

Bitkili Evim/Naz Irmak Saf

Dünyadaki en nadir 15 çiçek

En güzel ve en ilginç 10 etçil bitki

Orkide sevenler bayılacak! İşte birbirinden güzel 21 farklı orkide çeşidi