dubleks evler için merdiven örnekleri

Dubleks evlerinize şıklık katacak 5 farklı merdiven modeli

Dubleks evlerin bütün esprisi iç mekanda bulunan ve alt kat ile üst katı birbirine bağlayan ana merdivendir. İçeriye giren herkesin ilk gördüğü şey merdiven olduğu için görsel açıdan estetik aranır. Evde yaşayan bireyler, görselliğin yanında işlevsellik de alabilirler.

Merdivenin bulunduğu konum, genişliği, basamak yüksekliği, yüzeyin kaydırmazlık özelliği gibi faktörler, tasarımın sağlıklı olması için dikkatle değerlendirilmesi gereken önemli faktörlerdir. Dubleks evlerinize şıklık katacak 5 farklı merdiven modeli önerimizle modern ve kullanışlı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. 

AHŞAP MERDİVENLER

Ahşap evlerin bütünlüğünü sağlayan ahşap merdiven tasarımları her dubleks dairede kullanılabilir. Doğal dekorasyondan hoşlanan kişilerin tercihi olarak öne çıkan ahşap, farklı materyallerle kombin edildiğinde modern bir ruh kazanır.

Son yıllarda camdan daha az risk taşıdığı için ve cama çok benzediği için şeffaf ya da renkli pleksiglas malzeme ile birlikte kullanılır. Merdivene yan duvar olarak monte edilen pleksiglas aynı zamanda koruma işleviyle iniş çıkışları da güvenli kılar.

CAM MERDİVENLER

Camı merdivenlerin tamamında, trabzanında ya da yan cephesinde kullanma şansına sahipsiniz. Ancak trendi yakalamak istiyorsanız jüt halatların kullanıldığı tasarımları düşünebilirsiniz. İmalatta kırılma riskine karşı direnç gösteren kalın camlar kullanıldığı için çocuklu evlerde güvenlidir. 

Cam merdivenler

BETON MERDİVENLER

En yaygın görülen merdiven modelleri beton malzemeyle  yapılanlardır. Her yerin tek renk olduğu sade evlerde alışılmışın dışında farklı bir tasarım yaratmak için mevcut olan beton merdiveni kullanabilirsiniz. Duvarlardaki ton ile kontrast yaratacak bir renkten faydalanarak basamakların ve trabzanın görüntüsünü değiştirebilirsiniz.

2 renkli merdiven evin havasını değiştirir ve farklı bir algı yaratır. Bir kenarı duvara bitişik olan beton merdivenlerde trabzanı tamamen kaldırabilir, basamak kenarlarından tavana montajlanan çelik halatlarla asma merdiven havası oluşturabilirsiniz. 

Beton merdiven

ASMA MERDİVENLER

Sadece çelik veya kalın jüt halatlarla tavandan aşağı montajlanan modern merdivenlerin son basamağı yere değmeyecek şekilde havada kalır. Bu detay post-modern evlerin ruh bütünlüğüne uygun olduğu için cam ve kombiniyle tercih edilir.

Işık geçiren transparan pleksiglas basamaklar, gün içinde ve akşam saatlerinde yansıttığı renklerle sıradışı bir ambiyans yaratır. Asma merdiven modeli, dikey inen düz tipler kadar spiral şeklinde döne döne inen tiplerde de uygulanabilir. 

Asma merdiven

FONKSİYONEL MERDİVENLER

Kullanım alanı küçük olan dubleks dairelerde açılma ve kapanma işlevi ile hareket kabiliyeti kazandırılan yeni nesil modeller tercih edilebilir. Tek bir hareketle kolay şekilde kapanarak duvarla ya da tavanla birleşen merdivenler, yer tasarrufu sağladığı için oldukça fonksiyoneldir. 

Son olarak, sıradışı tasarımlara yönelmek isteyenler asimetrik görünen futuristik modeller bulabilir. Göz yanılmasıyla insanları şaşırtan tasarımlar, alışılmış modellere meydan okuyan heyecanlı ev sahipleri için eğlenceli ortamlar hazırlar.  Yere kadar inen spiral bir merdivenin kenarına birleşik olarak yapılan kaydırak da, küçük çocuklu ailelerin evine neşe veren bir detay olabilir.