zeminden-duvara-doğru-seramik-seçimi
zeminden-duvara-doğru-seramik-seçimi

Doğru seramiği nasıl seçersiniz? Seramik çeşitleri ve 14 püf nokta

Doğru seramiği nasıl seçersiniz? Sizler için seramik çeşitlerini ve duvarda, zeminde kullanmak istediğiniz seramikleri nasıl seçmeniz gerektiğini, dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyoruz.

  • Geçiş alanları olan koridorlarda büyük ebatlı desenli karolarla güçlü bir etki yaratabilirsiniz.
  • Modern kır evi tarzında bir mutfakta aynı renkteki mat ve parlak metro karoları tuğla deseni şeklinde döşeyebilirsiniz.
  • Kolay bakım ve döşeme için büyük ebatlı seramikleri tercih edebilirsiniz.
  • İki farklı trendi yan yana getirmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin banyonuzda mermer efektli seramiklerin farklı renklerini duvarda balıksırtı, zeminde de düz döşeyebilirsiniz.

SERAMİK SEÇİMİ HAKKINDA İPUÇLARI

İster zeminde ister duvarda kullanılsın, yaşam alanlarındaki seramikleri uzun yıllar kullanacağınızı unutmayın. Bu mini rehberimizde, doğru kullanım ipuçları sizleri bekliyor.

Teknolojik gelişmeler seramik seçiminde bize; güzel baskılı tasarımlar, dokular, malzemeler ve formlar arasında doyumsuz bir ziyafet sunuyor. İster tüm seramikleri değiştirmeyi planlayın isterseniz sadece küçük bir alanda değişim yapmayı planlayın, seramik yolculuğunuza nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, önce bu sayfadakileri okuyun!

SERAMİK SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Öncelikle karo döşeyeceğiniz alanlarda kullanım amacınızı tespit etmelisiniz. Zemin karolarının teknik özelliklerini dikkate alarak kaplanacak alanın trafik yoğunluğuna göre, aşınmaya karşı direnci uygun seramikler seçmelisiniz.

Duvar karolarını duvarda, zemin karolarını da zeminde kullanmaya özen gösterin. Zira zemin karoları ile duvara taşıyamayacağı kadar ağır bir yük binmesine sebep olabilirsiniz.

Doğru karo seçiminin yanı sıra doğru yapıştırıcı kullanmanın gerekliliğini de aklınızda tutmalısınız. Uygulama yapacağınız mekanın boyutları ve formu renk seçiminizi de belirleyecektir. Karoların tarz ve renklerine karar vermek kadar büyüklüklerini doğru seçmek de önemli bir diğer konu.

Oturma odasında seramik
Padma serisi, Kalebodur.

MERMERİN MODASI DEVAM EDİYOR MU?

Evet. Değişik doğal tonlarıyla mermer her zaman yaşam alanlarına lüks bir görünüm kazandırır. Mekana sıcaklık katmak istiyorsanız mermere ahşap kaplamalar eklemeyi deneyin.

Mermer modası
Hypnos serisi, Bien Seramik.

MUTFAK ZEMİNİ İÇİN DOĞRU SERAMİK SEÇİMİ

Mutfak zeminindeki seramikleri yenilemeyi düşünüyoruz. Zemin için en uygun seramik seçimi ne olabilir?

Doğal taş tercih edebilirsiniz. Terracotta, taş ya da mermer gibi gözenekleri bulunan doğal seçimlere yönelebilirsiniz. Bir diğer seçiminizde porselen karolar olabilir.

Yeni teknolojiler sayesinde doğal taş görünümlü porselen karolar da bulunuyor. Porselen karoların ebat seçenekleri de oldukça fazla ve maliyet olarak da daha uygunlar.

Zeminde seramik seçimi

MUTFAKTA OCAĞIN ARKASINDA KALAN BÖLÜMDE NASIL BİR UYGULAMA YAPABİLİRİM?

Artık mutfaklarda, ocağın arkasında horozlu ve meyve sepeti desenli seramikler görmeniz neredeyse imkansız. Ocağın arkasını seramik kaplatırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kolay temizlenebilir olması. Mozaik ve düz seramikler bu alan için oldukça uygun.

Örneğin; canlı renklerde iyi sırlı bir çini bu alanı bir odak noktasına dönüştürebilir. Hoş bir etki yaratmak için tüm duvarda parlak veya desenli bir karo uygulaması yapabilirsiniz.

Ocağın arkasına hangi seramik uygulanmalı
Yurtbay Seramik.

HER ZAMAN 2 FARKLI SERAMİK TÜRÜNÜ BİRLİKTE KULLANABİLİR MİYİM?

Yaşam alanınızın tümünü seramik ile kaplayacaksanız o zaman iki farklı karo kullanabilirsiniz. Fakat çini kullanacaksanız, tüm alanda aynı çiniyi tercih etmeye çalışın.

2 farklı seramik türü

BEYAZ METRO SERAMİKLERİ NASIL DAHA İLGİ ÇEKİCİ GÖSTEREBİLİRİM?

Balık sırtı şeklinde döşemeyi deneyebilirsiniz. Biraz daha modern bir görünüm istiyorsanız dikey sıralar halinde sıralamanız da mümkün. Fakat çoğu insan bu seramikleri tuğla deseni şeklinde kullanmayı tercih ediyor.

Metro seramikleri
Retromix set, Vitra.

RENKLİ DERZLER HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Düz sırlı bir karo üzerinde renkli derz mükemmel bir görünüm yaratabilir. Ayrıca yapışması durumunda çıkartılması zor olabileceğinden, mat seramiklerle koyu derzleri birlikte kullanırken dikkatli olun. Büyük ebatlı seramiklerle parlak renkli derz kullanmaktan kaçının, vereceği etki çok hoş olmayabilir. Seramiği döşetirken bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Aksi takdirde harcın her hatayı ve yanlış eşleşmeyi gösterdiğine şahit olabilirsiniz.

Banyoda renkli derzler
Selçuk serisi, Hitit Seramik.

SEÇİLECEK EN GÜVENLİ RENKLER HANGİLERİDİR?

Eğer zemininizde en ufak bir kırıntının bile göze çarpmasını istemiyorsanız açık tonlara yönelebilirsiniz. Ama eğer seviyorsanız koyu tonları ve özellikle grinin tonlarını da tercih edebilirsiniz.

Açık tonlar kullanarak daha büyük algılatabileceğiniz mekanlarda bir duvarı daha koyu renkte bir karo ile kaplatarak derinlik duygusunu da artırabilirsiniz.

Banyoda seramiğin kullanımı
Victorian&İris serisi, Seramiksan.

BANYODA SERAMİK KULLANIMI İLE İLGİLİ NE YAPABİLİRİM?

İşe seramikler hakkında sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz şeyleri sıralamakla başlayın. Onları kolay temizlemek istiyorsanız daha büyük ebatlı döşemeleri tercih edebilirsiniz. Eğer temizlikten korkmuyorsanız, daha küçük formatlı kare seramikler ya da mozaik karolar da iyi birer seçenek olabilir. Renk olarak da son yıllarda oldukça moda olan griye yönelebilirsiniz.

FAS STİLİ SERAMİKLERİ SEVİYORUM, ANCAK YAPTIRIRSAM İLERİDE PİŞMAN OLUR MUYUM?

İyi bir formu, deseni ya da rengi olan Fas stili seramiklerin modası asla geçmez. Kendinize bu stili neden sevdiğinizi sorun. Cevabınız herkes yaptırdığı içinse bu iyi bir neden değil. Ama eğer gerçekten seviyorsanız bu stilin popüler olması ya da olmaması sizin için önemsiz bir detay olacaktır.

Fas stili seramik
Valencia serisi, Ege Seramik.

AÇIK PLANLI YAŞAM ALANLARINDA YER KAROLARINI TÜM ALANDA KULLANABİLİR MİYİM?

Evet. Ancak alanı tanımlamaya ve yumuşatmaya yardımcı olacak büyük halılarla katmanlayın. Bu alanlarda büyük ebatlı karolar kullanabilirsiniz, hatta bir akış yakalamak ve boşluk hissi yaratmak için bu karoları çapraz olarak yerleştirebilirsiniz.

YENİ BİR YAPIDA DÖNEM STİLİNİ YANSITAN KAROLAR UYGULAMAK DOĞRU MU?

Evet. Örneğin eklektik tarzdaki bir yapının banyosuna rahatlıkla retro seramikler uygulayabilirsiniz.

Doğru seramik seçimi

KORİDORDA NE KULLANABİLİRİM?

Koridorlar evlerin geçiş alanlarıdır. İlk önce burada nasıl bir izlenim yaratmak istediğinizi düşünün. Bunun pratik olması gerekir. Kolay temizlenebilen ve aşınmaya dayanıklı bir seramik seçmenizde fayda var. Ayrıca çizilme izlerini gizleyebilmek için de güçlü bir desen tercih edin.

Koridorda hangi seramik kullanılmalı

SERAMİK ZEMİN VE DUVARLAR NASIL TEMİZLENİR?

Seramik temizliğinde, iri taneli deterjanlar kullanmamaya özen gösterin. Seramik karoyu temizlemek için amonyak ve ağartıcı kimyasallar kullanacaksanız, öncelikle küçük bir alanda test edin. Dekorlu ürünler, fonların üzerine cam, altın, platin ve boya uygulaması yapılarak 1, 2 ya da daha fazla pişirilerek üretiliyor. Bu ürünlerin bakımında kuvvetli kimyasallar kullanılması sakıncalı.

Oturma odasında seramiğin uyumu

DUVAR YA DA ZEMİN İÇİN 9 GÜZEL SERAMİK ÇEŞİDİ

İster zeminde ister duvarda kullanın, bu seramikler yaşam alanlarınıza farklı doku ve tatlar katmanız için birebir.

seramik çeşitleri

Seramikte ahşap modası

https://www.evimdergisi.com.tr/seramikte-ahsap-modasi/

Desenli seramikle daha çarpıcı

https://www.evimdergisi.com.tr/desenli-seramikle-daha-carpici/