Dış mekanları güzelleştirin

Bahçe ve veranda gibi dış mekanları hoş öneriler ve pratik fikirlerle güzelleştirmeye ne dersiniz?

Sadece birkaç ay kullandığımız dış mekanlardaki eksiklikleri yaz boyunca da görmezden gelmeniz aslında mümkün. Aynı sorun iç mekanlarda olduğunda hemen düzeltip sorunu çözmek isteriz. Ama aynı titizliği nedense dış mekanlara karşı göstermeyiz. Oysa dış mekanları da basitçe elden geçirip birkaç yenilik ekleyerek onları yeni baştan yaratmanız mümkün.

AHŞAP VERANDA: Tik ağacından bir veranda biraz dinlenmek ve açık havanın tadını çıkarmak için hiç fena olmaz. Eğer daha hesaplı olsun isterseniz palet ya da ahşap kalaslar da kullanabilirsiniz. Üzerlerini zımparalayıp cilalamanız yeterli.

YÜRÜYÜŞ YOLLARI: Bahçede yeni yürüyüş yolları planlarken tercih edebileceğiniz malzemeler çakış taşı, beton ve parke olmalı. Satın almadan önce mutlaka ıslak ve kuru olarak denemeler yapın. Seramiklerin de günümüzde dış mekanlar için çok farklı doku ve etkilerde üretilenleri mevcut. Tercih edebilirsiniz…

LİMONLUK: Balkonu içeri aldırmak, terası kapatmak ya da limonluk, dış mekanların tadını çıkarmak için ideal yöntemler. Serin havalarda kolaylıkla kapatabilir ya da evdeki eşyalar için ekstra depolama alanı kazandırabilirsiniz. Şehirdeki evler için balkon kapatmak, bitki yetiştirmek için de oldukça uygun. Hem balkonunuz daha yeşil görünür hem de bitkiler daha sağlıklı olur. Çünkü bu tarz alanlar bitkiler için sera etkisi yaratır.

GAZEBO VE KULÜBELER: Geçmişte sadece fazlalıkları depolamaya yarayan bu mini evler artık hem görünümleri hem de tasarımlarıyla göz dolduruyor. Hatta ofis olarak kullanılan ve bahçe mutfağı olarak işlev kazandırılanlar bile var!

VERANDA: Genellikle müstakil evlerde evin dış cephesinden bahçeye doğru uzanan ve zeminden hafifçe yükseltilmiş alanlara veranda denir. Aileniz veya dostlarınızla yemek yemek, yaz aylarında kahvaltı ve 5 çayı için tarifsiz bir köşedir. Üstü kapalı olduğu için de hava şartlarına karşı korunaklıdır.


ÇİT:
Eski çitleri değiştirmek bile bahçenin dış görünümünü büyük ölçüde etkiler. Eğer ferforje bir çitiniz varsa yağlı boya ile  bakım yapabilir veya biraz değişiklik için rengini değiştirebilirsiniz. Ahşap çitler çok şık görünür fakat unutmayın ki her yıl mutlaka vernikleyerek koruma altına almanız gerekir.