dingin gri

Dingin gri evi aydınlık gösterir mi? Yaşam alanlarında aydınlık ve ferahlık hissi yaratan bir atmosfer oluşturmak uzun bir zamandır ev dekorasyonunun trendi. Böylelikle insanlar evlerinde kendilerini daha rahat ve huzurlu hissediyor. Mekanın enerjisinin de insanlar üzerinde büyük bir etkisinin olduğu biliniyor. Bu nedenle de insanlar ev dekorasyonunda aydınlık bir ambiyans yakalamayı tercih ediyor. Arzu edilen havayı yakalamak için de duvar boyası ve renk seçimi büyük bir önem kazanıyor. Bu kapsamda öne çıkmayı başaran renklerden biri olarak da dingin gri dikkat çekiyor.

Hayal ettiğiniz aydınlık havayı elde etmenize zemin hazırlayan dingin gri, açık tonda yer alan renklerden biri olarak da biliniyor. Dingin gri, bu özellikleriyle nedeniyle çok sayıda kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Siz de evinizde ferah bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız duvar boyası için dingin griye yönelebilirsiniz. Ancak duvar boyası için tercih edeceğiniz renk ne kadar önemli olursa olsun aydınlık bir ambiyans için tek başına yeterli değil. Bu duvar rengini diğer unsurlar ile desteklemeniz gerekiyor. 

Mutfak ve Banyoda Açık Renklere Yönelin 

dingin gri evi aydınlık gösterir mi

Dingin griye boyadığınız duvarların etkisini tam olarak hissetmeniz için evin diğer noktalarına da belirli dokunuşlar yapmanız gerekiyor. Banyo ve mutfağın en çok kullanılan alanlardan olduğu düşünüldüğünde de dekorasyon hamlelerinize buralardan başlamanızda yarar var. 

  • Banyo fayanslarını ve tezgah arası fayanslarını açık renkte tercih edebilirsiniz. Böylelikle yakalamak istediğiniz aydınlık atmosferi destekleyebilir ve uyumlu bu doku da elde edebilirsiniz. 
  • Hem banyoda hem de mutfakta dekoratif ve işlevsel raflar tercih edebilirsiniz. Rafların bu işlevsel yönü sayesinde alan kazanarak aydınlık atmosferinize katkı sunabilirsiniz. 
  • Metal ürünlerden oluşan eşyalar da hayalinize katkı sunacak nitelikte. Bu türden eşyalara yaşam alanlarınızda yer açarak onların parlak ve aydınlık görünümlerinden istifade edebilirsiniz. 

Mobilya Seçimine Dikkat Edin 

Evinizde aydınlık bir atmosfer yakalamak için duvar boyasında dingin griyi seçerek ilk adımı attınız. Sırada mobilya seçimi varsa eğer bu konu özelinde de bazı hususlara dikkat ederek karar vermeniz gerekiyor. Öncelikle büyük ve gereğinden fazla koyu renk tonlarındaki mobilyaların, yakalamak istediğiniz aydınlık havaya gölge düşereceğini söyleyelim. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamak için açık tondaki mobilya modellerine yönelebilirsiniz. Ayrıca eşyalarınızın zemini kapatmasına da izin vermeyin.

Modern ve minimalist eşyalar dışında arzu ettiklerinizi akrilik mobilyalarla da yakalayabilirsiniz. Son dönemin trend mobilya tarzlarından biri olan akrilik mobilyalar sundukları parlak görünüm ve modern yapılarıyla hayal ettiğiniz aydınlık havaya katkı sağlayabilir. Mobilyalar konusunda göz önünde bulundurmanız gereken son unsur ise sehpalar… Evinizin iç açı ambiyansına şık bir katkı sunmak için ince ayaklı ve açık tona sahip olan sehpaları kullanabilirsiniz. 

Yaşam Alanlarınızda Aynalara Yer Açın 

Aynaların mekanları olduğundan daha büyük ve aydınlık göstermek gibi bir etkisi bulunuyor. Özellikle küçük alana sahip olan evlerde aynalara yer vermek bu nedenle hayati bir önem taşıyor. Siz de aynaların bu etkisinden yararlanarak aydınlık bir hava yakalayabileceğiniz gibi evinizin geniş görünmesini de sağlayabilirsiniz. Örneğin; koltuğun üzerine yerleştireceğiniz büyük bir ayna salonunuzun olduğundan daha geniş görünmesine zemin hazırlıyor. Böylelikle evinizdeki aydınlık atmosferi ferah bir yapıyla da destekleyebilir, arzu ettiğinizin ötesinde bir dekorasyon dili yakalayabilirsiniz. Evinizde aynalara yer vermenin bir diğer avantajı ise gün ışığından daha fazla verim almak. Bu sayede evinizin karanlıkta kalan bölgesi varsa aydınlatma fırsatı da yakalayabilirsiniz. Dingin gri rengini ev içerisinde bu şekilde kullanabilirsiniz.

Gri duvar boyasına uygun dekorasyon fikirleri

Gri duvarlara hangi renk perdeler gider? En güzel örnekler