Gri duvar boyasına uygun dekorasyon fikirleri

Yaşam alanlarınıza yön veren, zevkinizi ve dekorasyon stilinizi yansıtan unsurlar ilk olarak duvar boyası ile şekil kazanmaya başlıyor. Öyle ki başta koltuklar olmak üzere ev ve yaşam mobilyaları, perdeler, halılar gibi bütün eşyalar duvar boyası kıstas alınarak tercih ediliyor.

Duvar boyaları içinde ise gri rengin ayrı bir yeri bulunuyor. Çünkü son yıllarda gri duvar boyası tercih edilme oranında bir tür ivme yakalamış durumda. Bu tercih edilme oranının yükselmesindeki sebeplerin başında ise aydınlık ve ferah bir ambiyans vadetmesi yer alıyor. Gri duvar boyasını öne çıkaran bir diğer niteliği de uyumlu özelliğe sahip olması. Bu da gri duvar boyasının kullanım alanını genişlettiği gibi mobilya ve ev eşyalarının seçimini de bir nevi kolaylaştırıyor. Yine de bu konuda kararsız kalıyorsanız size rehberlik edebilecek gri duvar boyasına uygun dekorasyon fikirleri…

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Gri duvarlara hangi renk perdeler gider? En güzel örnekler

Gri Duvar Boyasına Uygun Mobilya Tercihi

Gri duvar boyasına uygun dekorasyon fikirleri

Mobilyalar, ev ve yaşam alanlarının en unsuru olarak öne çıkıyor. Mobilya seçimlerimizi de çoğunlukla duvar rengini göz önünde bulundurarak yapıyoruz. Öyle ki bazen mobilyanın konforu ve işlevselliği dahi ikinci plana itiliyor. Duvar boyasının gri renkte olduğunu düşündüğümüzde ise şu unsurlara dikkat ederek bir tercih yapabilirsiniz:

Gri duvar boyasına uygun dekorasyon fikirleri
  • Gri duvar boyası ile beraber canlı bir görünüm yakalamak istiyorsanız mobilya seçiminde gri ile uyumlu olan turuncu renklere yönelebilirsiniz. Özellikle koltuklarda turuncu rengi tercih ederek sıcak bir atmosfer oluşturma fırsatı yakalayabilirsiniz.
  • Gri duvar rengi ile beyaz renk genellikle tam uyum gösteriyor. Siz de gri duvar renginizi, beyaz renk mobilyalar kombinleyerek şık ama sadece bir ortam oluşturabilirsiniz. Ayrıca gri ve beyazın uyumu ferah, aydınlık bir ambiyans da sunuyor. 
  • Gri duvar boyası ile şık bir atmosfer yakalama arzusunu taşıyorsanız yeşil ve tonları size hayal ettiğiniz mekanın kapılarını açıyor. Gri ile bir araya gelen yeşil ve tonları, oluşturdukları birliktelik ile şık bir ambiyans sunuyor.
  • Gri duvar boyası ile tam uyum gösteren bir diğer renk ise sarı. Sarı renkte aynı turuncu da olduğu gibi gri ile birleştiğinde sıcak bir atmosfer yakalamanıza zemin hazırlıyor.
  • Gri renkteki duvarlarınızdan güç olarak sıcak atmosferin aksine soğuk bir hava yakalamak istiyorsanız bu kez tercihiniz mavi renkteki mobilyalardan yana olmalı. Bu iki rengin uyumundan doğan birliktelikle hayal ettiğiniz ortamı elde edebilirsiniz. 

Gri Duvar Boyası Seçiminde Dikkat Edilecek Unsurlar

Gri duvar boyasına uygun dekorasyon fikirleri

Gri duvar boyası ile uyumlu mobilyalar tercih edilirken dikkat edilecek unsurlar bulunduğu gibi gri duvar boyası tercih ederken de göz önünde bulundurmanız gereken noktalar bulunuyor:

  • Gri duvar boyası, telefon ve bilgisayar ekranında diğer boyalarda olduğu gibi daha koyu görünüyor. Seçiminizi bu bilgi ışığında yapmanızda fayda var.
  • Gri duvar boyası tonları, mekana göre koyulaşıp açılabilir. Bu neden evinizin aydınlatmasını dikkate alarak bir seçim yapın.
  • Renk kartelasında yer alan gri duvar boyasını yakalamak için en az iki kat uygulamanız gerekiyor. Ayrıca boyanın kuruması için en az iki saat de beklemelisiniz.
  • Gri duvar boyası rengini daha açık ya da koyu hale getirmek son derece kolay. Bunun için siyah veya beyaz renkten yardım alabilirsiniz.
  • Gri duvar boyası temel olarak açık ve koyu temalarda bulunuyor. Bununla birlikte renk paletinde çok sayıda gri ve türevleri bulunuyor. Bu kapsamda yapacağınız tercih ise son derece önemli. Çünkü sıcak ya da soğuk bir atmosfer yakalama arzunuza göre bir karar vermeniz gerekiyor.

Gri duvarlara hangi renk perdeler gider? En güzel örnekler