Derin dondurucu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala tüketicilerin derin donduruculara olan talebi oldukça arttı. Bu yoğun talepten yola çıkan MediaMarkt bu ürünleri alırken tüketicilerin dikkat etmesi gereken özelliklerle ilgili bir rehber hazırladı.

Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Derin dondurucu nasıl düzenlenir? Dondurucu temizliği ve bakımı

DERİN DONDURUCU ÇEŞİTLERİ

Derin dondurucularda tercihin hangisi? Dikey mi yoksa sandık mı? Derin dondurucu alırken öncelikle daha temel bir özellik gözetilmeli; dikey tip mi yoksa sandık tipi modeller mi? Dikey olarak adlandırılabilecek çekmeceli modeller tüketicilere kullanım kolaylığı ve ergonomik bir ürün yapısı sunuyor. Bu kategoride özellikle 5 çekmeceli modeller talep görürken 6 ve 7 çekmeceli modellere olan ilgi de artışta. Bununla birlikte No Frost modeller de tüketicilerin talep gösterdiği modeller arasında bulunuyor. Dikey derin dondurucu alacak vatandaşlar temel olarak ürünün çekmece sayısına, ürün hacmine ve soğutma tipine (bazı ürünlerin hem soğutucu hem de dondurucu özelliği bulunuyor) dikkat edebilir.

DİKEY MODELLER REVAÇTA

Tüketicilerin geçmiş dönem derin dondurucu satın alma alışkanlıkları incelendiğinde Türkiye’de en çok çekmeceli ve geniş derin dondurucuların tercih edildiği, sandık tipi olan modellere olan ilginin ise azaldığı gözlemleniyor. Bununla birlikte daha geleneksel bir model olan sandık tipi derin dondurucular hâlâ birçok ev için ideal ürün konumunda bulunuyor. Özellikle bazı modellerde yer alan anahtar ile kilitlenme seçeneği ise bazı tüketiciler için tercih nedeni olabiliyor. Sandık tipi derin dondurucu alacaklar ise ürünün litresine, anahtar ile kilitlenme özelliğine, soğutucu tipine ve ölçülerine (genişlik, derinlik ve yükseklik) dikkat edebilir.

DERİN DONDURUCU SADECE ETİN DEĞİL, MEYVE VE SEBZELERİN DE MUHAFIZI

Kurban Bayramı’yla gelen talep artışından bağımsız olarak sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler de derin donduruculara ilgi gösteriyor. Derin dondurucular ile tüketiciler; mevsiminde aldıkları meyve veya sebze gibi ürünleri daha uzun süre muhafaza edebiliyorlar.