Dekorasyonda yükselen malzeme: Kuvars

Yüzeylere derinlik katan kuvars, mutfakta yalnızca çarpıcı bir odak noktası oluşturmakla kalmıyor aynı zamanda şık ve bakımı kolay yüzeyleri garantiliyor. Pratiklik ve estetiğin bu birleşimi, mutfakları modern, şık ve işlevsel merkezlere dönüştürmeye hazırlanıyor.

KUVARS NEDİR?

Sven kuvars mutfak adası, Themore Concept.

Kuvars, silisyum ve oksijen atomlarından oluşan sert, kristalli bir mineral. Kuvars taşı ya da kuvars kristali, doğadaki en sert minerallerden biri olarak kabul ediliyor. Dünyada yaygın bulunan ve değerli taşlardan biri olarak değerlendirilen kuvars taşı kimyasal aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Sert ve aşınmalara karşı olan bu direnci taşı mutfakların gözde materyallerinden biri haline getiriyor.

KUVARSIN KULLANIM ALANLARI

Kuvars günümüzde ıslak hacimlerin tamamında varlığını gösteriyor olsa da ağırlıklı olarak mutfakların son dönemlerde yükselen malzemelerinden biri olarak öne çıkıyor. Tezgahlarda, tezgah aralarında, ada ünitelerinin sadece çalışma alanlarında yani tablalarında değil; aynı zamanda gövdelerinin de kaplanabildiği bir malzeme. Hijyenik ve kolay kullanım imkanı tanıyor olması mutfaklarda bu kadar popüler olmasına da ışık tutuyor.

KUVARSIN AVANTAJLARI

Butterfly ada ünitesi tezgah yüzeyi, Maestro Quartz Design.

Kuvars alternatif malzemelere göre lekelenme, çizilme, esneme ve darbe dayanımıyla uzun yıllar ilk günkü güzelliğini koruyor. Bu yönüyle aynı zamanda sürdürülebilir bir malzeme olduğunu söyleyebiliriz. Sık sık tezgah ve tezgah arası kaplamanızı değiştirmenize gerek kalmayacağı için tasarruflu bir materyal olarak da öne çıkıyor. Kuvars aynı zamanda doğa dostu bir malzeme. Lekeye dayanıklı olması ve hijyen avantajlarıyla bakım ve temizliği daha az su ve daha az kimyasal kullanılarak kolaylıkla yapılabiliyor.