Dekorasyonda uyumu nasıl yakalarsınız? Malzemeden desene birbiriyle uyumlu seçimler ve uygulamalarla 6 adımda evinizi yaşam kozasına dönüştürüp vazgeçilmez cennetiniz yapabilirsiniz.

İLHAMINIZI HUZURDAN ALIN

Rahatlatıcı bir renk paleti seçmek ruhu iyileştirici bir rol oynar ve aidiyet, bağlılık duygusunu da pekiştirir. Bunu doğayı anımsatan natürel malzemelerle desteklemek evde samimiyet hissini artırır. Yumuşak pastel yeşilleri ve toprak tonlarını ham ahşaplarla bir araya getirerek sade ama etkili, uyumlu bir görünüme imza atın.

YUMUŞAK DOKULAR

Duvar renklerini ve ana mobilyaları açık ve nötr tonlarda seçmek bazen fazla soğuk ve durağan gelebilir. Bu yüzden farklı ve yoğun dokulardan veya desenli duvar kağıtlarından yardım alın. Nötr renkleri çikolata kahve ve yanık turuncu gibi sıcak renklerde dekoratif yastıklar, koltuk şalları, gold ışıltılı metal vazo gibi tekstiller ve aksesuarlarla tamamlayın.

DOĞAL IŞIK GEÇİŞLERİNE İZİN VERİN

Bir evin olmazsa olmazlarından doğal ışığın dozunu dengeli kullandığınız sürece, içeri girmesine izin verin. Çünkü atmosferi ferahlatan etkisi ve yaydığı pozitif enerjiyle gün boyu evin ritmini artırır. Mobilyaları görüşü kesmeyen biçimde yerleştirmek, perdeleri manzarayı engellemeyecek şekilde asmak, uygun incelikte geçirgen kumaşlar seçmek dışarısıyla içerisi arasında kesintisiz bağlantı oluşturarak doğal bir armoni yaratır. Sonuçta kış, bahar ya da yaz her mevsim bahçeye bakmak herkese mutluluk verir.

YERİNDE BİR DÜZEN

Uyumlu, sakin ve huzurlu bir evin en büyük düşmanı düzensizlik. Oysa evde her şey için bir yer mutlaka bulunur. Doğru bir düzen kurgusuyla yaşam alanının kontrolünü elinizde tutun. Mesela duvar rafları ister tek bir modül ister parça parça olsun küçük eşyaları, kitapları organize etmek için etkili bir seçenek. Aynı zamanda birkaç değerli eşyanın da sergilendiği mükemmel bir yer olabilir.

KİŞİSEL ALANLAR

Salonu baştan dekore etmek yerine, sadece bir köşede küçük bir sığınak oluşturmaya ne dersiniz? Bunun için ana oturma alanından uzakta bir yer seçin ve sizi mutlu edecek kişisel dokunuşlar ekleyin. Konforlu bir koltuk, renkleri patlatmayan bir ışık kaynağı ve ayağınızın altına yumuşacık bir halı… İşte kaliteli vakit geçirebileceğiniz ahenkli huzur köşeniz hazır.

KONFOR KEYFİ

Renkten desene, mobilyadan aksesuara sizi içine çeken, sarıp sarmalayan yatak odası dinlendirici bir uykunun da anahtarı. Dokunsal cazibeyi artıran nevresim takımları, yumuşak tuşeli yün ya da peluş battaniyeler, örtüler ve dekoratif yastıklarla hacim kazanan bir yatak, dinlendirici toprak tonlarının sıcak enerjisini yayan renk paletiyle birbirini tamamlayan ahenkli bir atmosfer, dekorasyon kadar uyku sağlınıza da olumlu yönde etki eder.